Z jutrišnjim dnem je uporaba žičniških naprav po vsej državi prepovedana, je na popoldanski novinarski konferenci povedal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.
"Iskreno se opravičujem za to odločitev, a sam se kot pristojni minister zavedam, da čeprav nas je zima obdarila z obilico snega, je epidemiološka slika zelo težka in zaskrbljujoča, zaskrbljujoče so tudi napovedi. Poškodbe, ki so sestavni del rekreativnega smučanja, bi pomenile še dodatno obremenitev za bolnišnice," je pojasnjeval Vrtovec.
Predvideva pa odlok izjemo, in sicer bodo žičniške naprave lahko uporabljali profesionalni kategorizirani športniki za izvedbo tekem in treningov. Ob posebnem soglasju ministrstva za infrastrukturo bo uporaba žičniških naprav za te primere dovoljena, je še pojasnil minister.
Je pa vlada danes tudi sklenila, da bo še naprej obratoval javni potniški promet, in sicer v omejenem obsegu, kot doslej.
Vlada si je glede obratovanja smučišč tako znova premislila. Z novim letom je po tednu dni zaprtja smučarskim centrom znova omogočila obratovanje, a je kot pogoj za nakup smučarske vozovnice predpisala negativni test. Tega so lahko smučarji prinesli s seboj, pri čemer ni smel biti starejši od 24 ur. Na nekaterih smučiščih so zagotovili plačljivo ali brezplačno testiranje.
Žičničarji nad tovrstnim pogojevanjem smučanja z negativnim testom niso bili navdušeni, zato so od vlade zahtevali umik obveznega hitrega testiranja. Zahtevo so naslovili na ministrstvo in predsednika vlade Janeza Janšo, v primeru, da jim ti ne bi prisluhnili, pa bi vložili tudi pobudo za ustavno presojo.
Le tri dni po omenjeni napovedi žičničarjev pa je tako vlada znova napovedala prepoved obratovanja žičniških naprav.
Smučišča so o vladni odločitvi že začela obveščati javnost. Iz mariborskega Marproma, ki upravlja s smučiščem na Pohorju, so sporočili, da bodo smučišča od petka kljub prizadevanjem za nadaljevanje smučarske sezone in zagotovitvi hitrega testiranja na vstopnih točkah zaprta. Obenem so preklicali vse aktivnosti, ki so jih napovedali v pretekih dneh, med drugim odpiranje dodatnih prog.
Tudi na Veliki planini, Golteh in Voglu so prek spleta obiskovalce že obvestili, da nihalka in naprave na smučišču do nadaljnjega ne obratujejo.
Združenje žičničarjev računa na finančno pomoč države
"Glede na pogovore s pristojnimi ministrstvi in premierjem ter glede na epidemiološke razmere je bila skoraj pričakovana," so zapisali in dodali, da bodo na državo naslovili prošnjo za finančno pomoč oz. nadomestilo izpada prihodkov.
"Glede na to, da bodo smučišča zaradi prepovedi obratovanja praktično izgubila velik del sezone, kar zagotavlja finančne prilive, iz katerih se financirajo do naslednje zime, bomo na državo naslovili prošnjo za finančno pomoč oz. nadomestilo izpada prihodkov," so vladno odločitev pospremili v združenju.
Kot so dodali, je zimska sezona za večino slovenskih smučišč razmeroma kratka. "Traja do sredine marca, začetka aprila, izjema je Kanin, kjer se snežna odeja obdrži tudi še v maju. Neobratovanje v tem času zato pravzaprav pomeni finančno katastrofo za smučišča, ki je ne bo mogoče več nadoknaditi v prihodnjih mesecih," so opozorili.
Združenje slovenskih žičničarjev bo pripravilo podatke o izpadu prihodkov, v nadaljevanju pogovorov z vlado pa pričakuje posluh in finančno pomoč, sicer se bojijo, da ta panoga, ki je po njihovih navedbah že tako ali tako tehnično in finančno zelo zahtevna, ne bo preživela letošnjega leta. "Gre zgolj in samo za preživetje," so poudarili.
KOMENTARJI (579)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.