Ruski minister za zdravje Mihail Muraško je danes sporočil, da namerava Rusija že oktobra začeti množično cepljenje proti covidu-19. Kot prve bodo cepili vse zdravstvene delavce in učitelje v državi.
Muraško je pojasnil, da so klinična testiranja cepiva proti koronavirusni bolezni že končana. "Trenutno smo v fazi urejanja dokumentov za registracijo cepiva," je povedal. Tiskovna agencija Reuters je iz neimenovanih virov izvedela, da naj bi cepivo že ta mesec od pristojnih oblasti dobilo dovoljenje za uporabo.
Cepivo je razvil državni raziskovalni laboratorij s sedežem v Moskvi. Še eno cepivo, ki ga razvija Vector, laboratorij v Novosibirsku, pa je trenutno v fazi kliničnih testiranj, poroča Russia Today. Ruski zdravstveni minister predvideva, da bosta v kratkem pripravljeni še dve cepivi, ki ju bodo nato preizkusili na prostovoljcih.
Rusija si prizadeva, da bi postala prva država na svetu z varnim in učinkovitim cepivom. Običajno znanstveniki cepiva razvijajo in testirajo več let, a v trenutnih okoliščinah, ko svet nestrpno pričakuje cepivo, je več držav in farmacevtskih podjetij zatrdilo, da lahko varno cepivo izdelajo v 18 mesecih ali še manj.
Tekma za to, kdo bo imel prvi v rokah cepivo proti novemu koronavirusu, se sicer zaostruje. Pa ne le med podjetji, ampak tudi med državami, kjer naj bi potekala prava vojna med Kitajsko, ZDA, Evropo, Indijo in Rusijo, v bitko pa naj bi bili poleg najboljših znanstvenikov še kako vpleteni tudi najboljši hekerji in vohuni.
V ZDA se je pred dnevi začela zadnja faza testiranja cepiva, ki ga Nacionalni inštitut za zdravje razvija s podjetjem Moderna. Cepivo je v prvih fazah pokazalo obetavne rezultate, v tretji in najobsežnejši stopnji testiranja pa bo 30.000 prostovoljcev prejelo prave in placebo odmerke, znanstveniki pa bodo pozorno spremljali obe skupini – v kateri se bo pojavilo največ okužb ter kakšne morebitne stranske učinke bi lahko imelo cepivo. Direktor Nacionalnega inštituta za zdravje Anthony Fauci je sicer predvidel, da bi bilo lahko cepivo širše dostopno v ZDA šele sredi leta 2021.
Kot obetavno se je izkazalo tudi cepivo, ki ga razvijajo britanski raziskovalci.
Zagotovil, da nas bo prav to cepivo zaščitilo pred virusom, ki je zajel ves svet, kljub pozitivnim rezultatom iz prvih faz testiranja, ni. Množična testiranja so sicer izjemno pomembna ne le za potrditev, ali je cepivo učinkovito, temveč tudi za preverjanje varnosti cepiva in njegovih morebitnih stranskih učinkov.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.