Število okuženih z novim koronavirusom dnevno narašča, povečuje pa se tudi število hospitaliziranih oseb, zato se nekatere evropske države že spopadajo s pomanjkanjem remdesivirja, zdravila proti covid-19. Gre za zdravilo, ki je, skupaj s kortikosteroidom deksametazonom, edino odobreno zdravilo za zdravljenje covid-19 v Evropi in ZDA.
Remdesivir proizvaja ameriško biofarmacevtsko podjetje Gilead Sciences. EU in Združeno kraljestvo, ki skupaj štejeta 500 milijonov prebivalcev, sta julija zagotovila odmerke remdesivirja 30.000 bolnikom, medtem ko so ZDA s proizvajalcem podpisale sporazum o prodaji več kot 500.000 odmerkov, kar je septembra predstavljalo večino proizvodnje.
Ker so ZDA pokupile večino septembrske proizvodnje, iz Nizozemske in Poljske zdaj že poročajo o pomanjkanju zdravila. Tiskovni predstavnik nizozemskega ministrstva za zdravje Martijn Janssen je sporočil, da je remdesivirja zmanjkalo, a dodal, da kmalu pričakujejo nove dostave. "Zaradi povečanega števila sprejemov v bolnišnice povpraševanje po remdesivirju hitro narašča," je za Reuters dejal nizozemski tiskovni predstavnik.
Da v nekaterih bolnišnicah primanjkuje zdravila, pa je v torek sporočil tudi poljski zdravstveni minister Adam Niedzielski. Zadnja pošiljka remdesivirja je na Poljsko sicer prispela prejšnji petek. Velika Britanija, ki se je pridružila evropskemu naročilu remdesivirja, je pri uporabi zdravila dala prednost bolnikom s covid-19, ki jih najbolj potrebujejo, so sporočili z ministrstva za zdravje.
Kako je z zdravilom remdesivir pri nas, smo vprašali našo največjo bolnišnico, ljubljanski UKC, kjer pa so nam pojasnili, da podatkov o pomanjkanju zdravila nimajo. So pa pojasnili, da se zavedajo, da potrebujejo bolniki s covid-19 sorazmerno dolgo hospitalizacijo v primerjavi z drugimi okužbami dihal. Pri večini gre za podporno zdravljenje, torej nadomeščanje tekočine, oskrbo s kisikom, po potrebi zdravila za zniževanje povišane temperature in analgetike. Pri tistih s hujšim potekom bolezni, kjer pride do potrebe po mehanski ventilaciji, pa se odločajo za zdravljenje z remdesivirjem, ki je tako v ZDA kot Evropi edino registrirano zdravilo, namenjeno zdravljenju bolnikov s covid-19. Na voljo imajo sicer še favipiravir, zdravilo iz Japonske, predhodno uporabljano za zdravljenje gripe, namenjeno tistim, ki nimajo zelo hudega poteka bolezni, a imajo dejavnike tveganja, da bi lahko nastali zapleti in težji potek, in deksametazon, ki se kaže kot učinkovito zdravilo pri preprečevanju poslabšanja pri bolnikih, ki že potrebujejo kisik, tako da ni potrebe po mehanski ventilaciji.
Število hospitaliziranih oseb v Evropi namreč narašča, čeprav je v večini držav še vedno bistveno nižje kot spomladi. Pomanjkanje zdravila pa bo verjetno spodbudilo razpravo o razpoložljivosti in cenah zdravil proti covid-19. Medtem ko je deksametazon, generično zdravilo, splošno dostopno in poceni, je remdesivir zaščiten s patentom Gileada.
Sredi septembra, na zasedanju vladnih strokovnjakov EU, je uradnik Evropske komisije povedal, da se izvršni direktor EU z Gileadom dogovarja o novem dobavnem sporazumu, ki naj bi bil sklenjen do konca septembra ali na začetku oktobra, "da bi preprečili vrzel v dobavi".
Gilead je namreč razširil svoje proizvodne zmogljivosti. Prejšnji teden so sporočili, da zadovoljujejo povpraševanje ZDA in naj bi oktobra pokrivali svetovne potrebe, tudi v primeru prihodnjih novih valov covid-19.
Razpoložljive odmerke remdesivirja so v EU do zdaj razdeljevali glede na število primerov v državi in stopnje hospitalizacije. Vendar pa se vse države EU ne soočajo s pomanjkanjem. Po navedbah nemškega ministrstva za zdravje imajo v Nemčiji zaloge remdesivirja dovolj tudi za prihodnje mesece.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.