Gre za t. i. pasivno imunizacijo. Ta zdravila se vbrizgajo v naše telo in se nato vežejo na virus SARS-CoV-2, delujejo pa kot naša protitelesa, ki jih pridobimo s cepljenjem. "REGN-COV-2 je sestavljen iz dveh protiteles, ki po injiciranju poiščeta virus, se nanj vežeta in ga inaktivirata," je Štrukelj pojasnjeval na novinarski konferenci vlade o aktualnem stanju glede covida-19.
Zdravilo ameriškega podjetja Regeneron sicer ni bilo registrirano po uradni poti na Evropski agenciji za zdravila (EMA), ampak je pridobilo t. i. izjemno dovoljenje.
O ivermektinu bo izvedena obsežna mednarodna študija
Štrukelj je spregovoril tudi o ivermektinu, ki v zadnjem času odmeva v javnosti: "Vsakodnevno spremljamo študije in poudariti moramo sledeče. Ivermektin je na celičnem nivoju pokazal, da se virus SARS-CoV-2 ne razmnožuje oz. se njegovo razmnoževanje zmanjša. Težava pa je, da so bile te klinične študije narejene izven klasičnih pravil. Mednarodna skupina raziskovalcev se je zdaj odločila, da izvede veliko klinično študijo, ki bo izvedena po vseh pravilih. Tukaj je aktivna tudi Slovenija," je dejal Štrukelj in dodal, da bi se bila pripravljena vključiti tudi farmacevtska fakulteta.
"Šele potem, ko bomo imeli rezultate te študije, bomo lahko rekli, ali je ivermektin uporabna učinkovina ali ne," je opozoril.
'Poživitveni odmerek vedno bolj smiseln'
Štrukelj je spregovoril tudi o poživitvenem odmerku cepiva proti covidu-19, za katerega so se nekatere države že odločile. Pojasnil je, da je nastanek protiteles po cepljenju sicer dolgotrajen, vendar sčasoma začnejo ta protitelesa upadati, dodatni faktorji pa so denimo zdravila in starost, s katero se izgublja imunski odziv.
"Imamo tudi nekatere posameznike, ki ne razvijejo protiteles, težava pa so tudi nove različice virusa, zaradi katerih se učinkovitost cepiva nekoliko zmanjšuje. Zaradi vseh teh dejavnikov je tretji, poživitveni odmerek vedno bolj smiseln," je dejal.
EMA ta trenutek še ni sprejela dokončne odločitve. Ob tem vseeno menijo, da posamezne skupine absolutno lahko uporabijo tretji odmerek, med njimi predvsem bolniki z zmanjšanim delovanjem imunskega sistema, ki jim ni uspelo razviti dovolj velikega števila protiteles.
Zelo pomembna je po njegovem ravnokar objavljena študija, v kateri so 306 vključenim preiskovancem tretji odmerek dodelili pet do osem mesecev po drugem. Pridobljeni rezultati so pokazali, da se je raven protiteles povečala za kar 300-krat, to pa verjetno omogoča mirno življenje brez okužbe za kar dolgo obdobje.
"Izraelska vlada se je odločila, da bodo vsi starejši od 40 let vsaj mesec dni po drugem odmerku dobili še tretjega, kar je prav tako lahko dober zgled. Stroka to spremlja in videli bomo, kakšni bodo končni rezultati," je dejal Štrukelj. Zato meni, da bi bilo smiselno, če bi vladna posvetovalna skupina preučila vsa dejstva in v primeru konsenza svetovala poživitveni odmerek, zlasti za oskrbovance v domovih za starejše ter tvegane skupine ljudi.
'Resnih neželenih učinkov, ki se ji najbolj bojimo, ne bo več'
Glede izbire vrste cepiva za tretji odmerek je dejal, da študije pri menjavi vektorskega cepiva za cepivo mRNA kažejo na povečanje nastanka protiteles in s tem dolgotrajnost zaščite, pri cepljenju v obratni smeri pa se bo povečala celična imunost.
To po njegovem pomeni, da lahko pride do mešanja cepiv, a ker je cepiv Pfizerja in Moderne trenutno dovolj, mešanje niti ni potrebno. Pri tem je opozoril, da je reakcija organizma pri menjavi cepiva lahko do 17 odstotkov večja. "Če nas je pri prejšnjem cepljenju bolela roka, nas bo zdaj morda bolj, če smo prej imeli vročino, bo ta zdaj morda še nekoliko višja. Resnih neželenih učinkov, ki se ji najbolj bojimo, pa ne bo več," je zatrdil Štrukelj.
Več kot je necepljenih, večja tudi možnost mutacije virusa
V zvezi s trenutnim naraščanjem števila okuženih ne soglaša z mnenjem, da smo morda na hujši poti kot ob prejšnjem valu. Opozoril je na razmerje med hospitaliziranimi cepljenimi in tistimi, ki niso bili cepljeni; po njegovem prepričanju je odgovor jasen, saj gre to razmerje enormno v prid cepljenim. "Enako velja za smrtne žrtve," je dodal.
Opozoril pa je, da več kot je ljudi, ki ne bodo cepljeni, večja je tudi možnost mutacije virusa. Matematični model kaže, da lahko ob sedanjih trendih do februarja naslednje leto pričakujemo vsaj tri ali štiri mutacije, je dodal.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.