Rdeče regije so tiste, v katerih število na novo okuženih v zadnjih 14 dneh presega 140 na 100.000 prebivalcev. Trenutno so na rdečem seznamu gorenjska, koroška, osrednjeslovenska, posavska, savinjska, zasavska regija, podravska, pomurska ter jugovzhodna Slovenija. Zanje veljajo strožji ukrepi za zajezitev novega koronavirusa. Brez potrjene okužbe so sicer le še tri občine.
V teh regijah od danes velja splošna prepoved prireditev, shodov, porok in verskih obredov. Izjeme so posamične prireditve, ki že imajo predhodno pozitivno mnenje Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Kot so nam pojasnili na Ministrstvu za notranje zadeve (MNZ), je na območju celotne Slovenije prepovedano zbiranje več kot 10 ljudi. V rdečih regijah pa so prepovedane tudi vse javne prireditve (npr. kulturne, športne, koncerti), javni shodi, poroke in verski obredi. "Kot primer lahko navedemo: v oranžni regiji je dovoljena poroka do 10 ljudi, v rdeči regiji pa je poroka prepovedana. Pogrebi so dovoljeni v oranžnih in rdečih regijah, pri čemer je nujno spoštovanje priporočil NIJZ in omejitev do 10 oseb," še pojasnjujejo na MNZ.
Prebivalcem iz rdečih regij je od danes prepovedan prehod v druge regije. Med izjemami so prihod in odhod na delo, izvajanje gospodarskih, kmetijskih in gozdarskih dejavnosti, zagotavljanje storitev za zavarovanje zdravja in premoženja, varstvo ali nega družinskega člana, dostop do lekarn ter zdravstvenih storitev in bolnišnic.
Izjeme pri prehajanju meja rdečih regij:
1. prihod in odhod na delo ter izvajanje delovnih nalog
2. opravljanje gospodarskih, kmetijskih in gozdarskih dejavnosti
3. odpravljanje neposredne nevarnosti za zdravje, življenje in premoženje
4. varstvo in pomoč osebam, ki so potrebne podpore, oziroma zaradi oskrbe ali nege družinskih članov
5. dostop do lekarn, zdravstvenih in sanitarnih storitev
6. dostop do tujih diplomatskih in konzularnih predstavništev
7. dostop do storitev za nujne primere
8. dostop do izvajanja nalog, povezanih z delovanjem pravosodnih in upravnih organov ter organov pregona
9. dostop do storitev za osebe s posebnimi potrebami
10. izvajanje vzdrževalnih del ali sezonskih opravil na zasebnem objektu ali zemljišču
11. koriščenje turističnih kapacitet, katerih rezervacija je bila opravljena do uveljavitve tega odloka
Upravičenost prehoda med regijami bo treba podkrepiti z dokazili
Na odprtih javnih krajih in v osebnih vozilih, če je v njem več oseb, ki ne živijo v istem gospodinjstvu, je obvezna uporaba zaščitne maske. Izjema so na primer otroci do 6. leta in osebe, ki izvajajo individualno športno vadbo, če je zagotovljena medosebna razdalja vsaj tri metre.
Sicer pa se, glede na odlok, šteje, da oseba prebiva v določeni statistični regiji, če ima v občini iz te regije stalno ali začasno prebivališče. Če ima posameznik tako stalno kot začasno prebivališče, je lahko nastanjen le na enem naslovu prebivanja in se ne sme seliti med obema prebivališčema. Dostop do javnih parkov in drugih sprehajalnih površin je dovoljen le v statistični regiji, kjer oseba prebiva.
Upravičenost prehoda med regijami na podlagi izjeme bo moral posameznik dokazati s primernim dokumentom. Primer: če gre vzdrževat zidanico, mora imeti npr. izpis iz zemljiške knjige.
Danes še opozorila, nato bodo začeli pisati kazni od 200 do nekaj tisoč evrov
Gibanje ljudi med regijami bo nadzorovala policija, pristojnosti za nadzor nad nekaterimi ukrepi pa bodo dobili tudi občinski redarji in NIJZ. Kot je v četrtek pojasnil notranji minister Aleš Hojs, bo policija na naključnih mestih preverjala in ustavljala vozila, preverjala dokumente in podobno. "Seveda ni mogoče v popolnosti zapreti povezav med regijami," je dejal. Danes naj bi policija le izdajala opozorila, zatem pa pridejo v poštev tudi kazni – te so predvidene v zakonu o nalezljivih boleznih in znašajo od 200 do nekaj tisoč evrov.
Prebivalci rdečih regij v tujino ne morejo, razen če spadajo pod izjeme
Hojs je včeraj na izjavi za medije omenil tudi tranzit v drugo državo, ki je možen prek rdeče regije. A ta izjema v odloku ni zapisana, zato smo na ministrstvo za notranje zadeve naslovili vprašanja, ali potem ta izjema velja ali ne. Kot so nam odgovorili, je z odlokom začasno prepovedano prehajanje iz občin s slabo epidemiološko sliko v druge regije ali v drugo državo, razen v primeru, če oseba sodi v katero izmed 11 izjem. To pomeni, da brez posebnega razloga čez mejo ne moremo potovati, kar je nakazal včeraj Hojs za TV Slovenija.
Kot je dejal, v Trst na kavo ne smemo, po drugi strani pa lahko gremo v Trst, če imamo tam nepremičnino. Torej, prehod meje je dovoljen, v kolikor imamo v tujini nek nujen opravek ali nepremičnino, ki bi jo radi, denimo, pripravili na zimo. Za vsak prehod pa je na meji potrebno predložiti dokazilo, iz katerega je razvidno, kam gremo in kaj bomo tam počeli.
Na MNZ so nam potrdili, da izjema velja tudi za tiste, ki se šolajo v drugi regiji, in sicer zgolj za pot do doma in nazaj, a le v primeru, če aktivnosti na šoli potekajo.
Hojs je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil, da izjema o koriščenju turističnih kapacitet ni časovno omejena, a vseeno prebivalcem svetujejo, naj se za zdaj odpovedo dopustom. Dovoljeno pa bo tudi prehajanje regije za urejanje in obisk grobov, a tudi to na ministrstvu odsvetujejo.
Kaj stopi v veljavo v soboto?
V rdečih statističnih regijah se s soboto zapirajo vsi gostinski objekti, fitnesi in športne dvorane. V frizerskih in kozmetičnih salonih bo lahko le ena stranka.
KOMENTARJI (716)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.