Ko je nekdanji minister za zdravje Aleš Šabeder 13. marca vsem, ki v Sloveniji razpolagajo z zaščitnimi sredstvi, z odredbo prepovedal prodajo le-teh, vlada Janeza Janše pa je to odredbo dva dni pozneje preklicala in sporočila, da so skladišča povsem prazna, je stanje postalo zaskrbljujoče. V zavedanju, da bodo predvsem bolnišnice, zdravstveni domovi in domovi za upokojence prav kmalu nujno potrebovali maske, razkužila in drugo zaščitno opremo, jih je iskala cela Slovenija, prošnje in pozivi pa so odmevali tudi v tujini.
Sočasno s tem je vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana opazilo, da tudi njihove zaloge zaščitne opreme kopnijo hitreje, kot bi smele. Začeli so sumiti, da večje količine mask in razkužil izginjajo po kriminalnih poteh, niso pa vedeli, ali gre za t. i. "inside job", torej ali so za to krivi zaposleni, ali pa je do zalog prišel nekdo "od zunaj". Stekla je notranja preiskava, odredili so izredno inventuro zaščitne opreme. Koliko zalog je pravzaprav izginilo, ni znano.
Na pomoč so priskočili zasebni detektivi
Medtem je na različnih spletnih straneh poskočilo število oglasov za prodajo zaščitnih mask in razkužil. Cene so se gibale okoli 1,20 evra na kos in od 30 do celo 50 evrov po škatli. Ker s fotografij ni bilo jasno, ali so med njimi tudi ukradene zaloge iz UKC Ljubljana, so se na delo podali zasebni detektivi. Ti so stopili v stik s ponudniki oglasov in jim "nastavili vabe".
Najprej so se dogovorili za manjši odkup, zgolj vzorec. Detektiv je enemu od ponudnikov, ki so ga sumili, da prodaja ukradene kirurške maske in razkužila, plačal 70 evrov in prav s tem odkupom so lahko potrdili, da gre za isto serijo mask in razkužil, ki so izginili iz UKC Ljubljana. Ko so to potrdili, so v kliničnem centru sredi aprila podali prijavo na policijo. Ta je prevzela kriminalistični del, detektivi pa so, skladno s pooblastili, nadaljevali z dogovarjanjem s prodajalci in odkupi. V drugem, večjem odkupu, so se dogovorili za večjo količino, 15 škatel mask. Ta odkup je bil dovolj velik za hišno preiskavo (mejna vrednost je 500 evrov), ki je – kot smo poročali – sledila v sredo.
Vpletena najmanj dva zaposlena v UKC LJ
Ljubljanski policisti so sporočili, da sta kaznivega dejanja tatvine zaščitne opreme v lasti UKC Ljubljana utemeljeno osumljena 31-letni moški in 28-letna ženska iz Ljubljane. Med hišno preiskavo so jima zasegli predmete (manjšo količino zaščitnih mask in razkužil) in okoli 40.000 evrov gotovine, za katere policisti sumijo, da izhajajo iz kaznivega dejanja. Policisti so osumljenca za nekaj ur pridržali, zoper njiju bodo podali kazensko ovadbo na pristojno državno tožilstvo.
Po naših neuradnih informacijah sta oba osumljenca zaposlena na UKC Ljubljana – 31-letnik naj bi že podal svojo odpoved, 28-letnica pa naj bi bila trenutno od dela odsotna zaradi porodniške.
V UKC Ljubljana vpletenosti svojih zaposlenih v kriminalne aktivnosti sicer niso potrdili, so se pa zahvalili policiji za odlično sodelovanje in obžalovali, da je bila epidemija izkoriščena za okoriščanje posameznikov. Generalni direktor Janez Poklukar se je zahvalil policiji, kriminalistom, službi za korporativno varnost in službi, ki skrbi za varnost v kliničnem centru, da so zgodbi prišli do dna in jo zaustavili. "Taka zgodba je vredna vsake obsodbe," je dejal in dodal da bo klinični center naredil vse, da zaščiti interese zaposlenih in pacientov, svoj ugled in premoženje. "Verjamem, da tak eksces posameznikov ne bo vplival na ugled požrtvovalnega kadra, ki se že več kot mesec dni dnevno trudi s koronapacienti in ostalimi pacienti ter skrbi za zdravje v regiji in v Sloveniji na terciarnem nivoju," je dejal.
Klopčič se razpleta, a ni še konec
Oglasi z ukradenimi zaščitnimi sredstvi so sicer s spletnih strani povečini izginili že v ponedeljek, ko so policisti ustavili avtomobil enega od osumljencev. Ta ni zaposlen v UKC LJ, je pa očitno posvaril ostale. Nekaj malega oglasov, kar jih je na spletu še ostalo, so storilci umaknili po objavi našega članka, v sredo.
Detektivi so odkupljene maske že vrnili v UKC Ljubljana, delo policistov in kriminalistov pa se po naših informacijah nadaljuje, saj naj bi bila v preprodajo mask na spletu vpletena kopica ljudi, lovke mreže organiziranega kriminala pa naj bi segale tudi na Štajersko. V prihodnosti torej po vsej verjetnosti lahko pričakujemo nove hišne preiskave in nove akcije kriminalistov.
KOMENTARJI (184)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.