"Pri mladem in na videz zdravem bolniku se je že drugič pojavila okužba z novim koronavirusom, ki so jo potrdili 4,5 meseca po prvi epizodi," so danes sporočili raziskovalci iz Univerze v Hongkongu. Gre za 33-letnika, ki je ob prvi okužbi pred meseci kazal blage znake okužbe, ko se je okužil drugič, pa ni kazal nobenih simptomov.
Ponovno so ga testirali preventivno, ko se je vrnil s potovanja po Španiji, so pojasnili znanstveniki. Sev virusa, ki so ga pri zadnjem testiranju odkrili pri okuženem, se je ujemal s tistim, ki je po Evropi krožil julija in avgusta. "Naši izsledki dokazujejo, da je bila ta druga okužba povzročena z novim virusom, s katerim se je okužil nedavno," je pojasnil Kelvin Kaj Vang To, klinični mikrobiolog iz Univerze v Hongkongu, in dodal, da ne gre za ostanke virusa od prve okužbe.
Glede na to, da je po svetu okuženih na milijone ljudi, ni nepričakovano, da se pri nekaterih osebah lahko po le nekaj mesecih pojavi ponovna okužba. Zdravniki so o takšnih primerih domnevno ponovne okužbe po preboleli prvi okužbi poročali iz ZDA in nekaterih azijskih držav. Vendar pa noben od teh primerov do zdaj ni bil potrjen s podrobnimi preiskavami. Pri osebah, ki prebolijo covid-19, se namreč lahko sledi virusa pojavljajo še več tednov, potem ko so okužbo že preboleli. Prav zaradi tega se lahko zgodi, da test pokaže pozitiven rezultat, čeprav oseba v telesu nima več prisotnega živega virusa.
Znanstveniki iz Hongkonga pa so tokrat prvič naredili sekvence virusa iz vzorcev, odvzetih pri obeh okužbah pri omenjenem 33-letniku. Pri tem so se pokazale pomembne razlike med obema sevoma virusa. To naj bi dokazovalo, da se je bolnik dejansko na novo okužil po nekaj mesecih od prve okužbe.
Virus, ki se znanstveno imenuje SARS-Cov-2, sodi v skupino koronavirusov. Veliko virusov iz te skupine povzroča prehladna obolenja. Ko zbolimo, se v telesu razvijejo protitelesa, ki pa ponavadi zagotavljajo zaščito pred ponovno okužbo manj kot leto dni, zato lahko vsako sezono zbolimo za prehladom. Znanstveniki so sicer upali, da se novi koronavirus obnaša bolj podobno virusoma sars in mers, proti katerima osebe razvijejo imunost, ki traja nekaj let, ali dlje.
Raziskava vzbuja skrbi, saj nakazuje na možnost, da ljudje po preboleli okužbi ne razvijemo trajne odpornosti, pač pa se lahko znova okužimo že po nekaj mesecih. To pa ni dobra popotnica za razvoj cepiv.
V Italiji začeli testiranje cepiva proti covidu-19 na ljudeh
V rimski bolnišnici Spallanzani so danes začeli testirati cepivo proti covidu-19 na ljudeh. Odmerek cepiva bo prejelo 90 ljudi, ki so jih izbrali med 3000 prostovoljci, ki so se prijavili za testiranje, poročajo tuje tiskovne agencije.
V bolnišnici, specializirani za nalezljive bolezni, je danes zjutraj prvi sodelujoči v testiranju cepiva že prejel odmerek. Skupaj bodo cepili 90 prostovoljcev, ki bodo za sodelovanje prejeli 700 evrov. Sodelujoči spadajo v starostni skupini od 18 do 55 let ter od 65 do 85 let.
Začetek testiranja cepiva si je ogledal tudi predsednik italijanske dežele Lacij, kjer leži Rim, Nicola Zingaretti. "Močno verjamemo v cepivo za skupno dobro. Italijansko cepivo bo javno dostopno in bo na voljo vsem, ki ga bodo potrebovali," je povedal ob tem.
Cepivo je razvilo in patentiralo biotehnološko podjetje ReiThera s sedežem v Castelromanu pri Rimu skupaj z münchenskim podjetjem Leukocare in bruseljskim Univercells. Proizvodnja naj bi se začela šele po testiranju. Cepivo naj bi glede na prve ugotovitve spodbudilo razvoj protiteles in dejavnost imunskih celic. Za razvoj je bilo namenjenih osem milijonov evrov.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.