Glavni vladni govorec Jelko Kacin je na današnji novinarski konferenci dejal, da analiza rezultatov nacionalne raziskave še ni končana. Danes popoldan se je z rezultati raziskave seznanila vlada, širši javnosti pa bodo rezultate in ugotovitve predstavili na jutrišnji novinarski konferenci.
Kacin je sicer prepričan, da bo raziskava zanimiva tako za Slovenijo kot v globalnem merilu, saj smo "prva država, ki jo je izvedla na tako celovit način, ki poleg testiranja na virus vključuje tudi celovito analizo krvi".
Šest novih okužb, ena smrtna žrtev
V Sloveniji smo v ponedeljek opravili 1338 testiranj in potrdili šest okužb z novim koronavirusom, doslej skupno torej 1445. V ponedeljek se je v bolnišnicah zdravilo 56 bolnikov, od tega jih je 17 potrebovalo intenzivno nego. Umrl je en bolnik s covidom-19, doslej skupaj 98, je objavila vlada. Iz bolnišnic pa so odpustili tri bolnike, doslej tako že 244.
Doslej so skupaj opravili 57.474 testiranj. Med 1445 pozitivnimi je 637 moških in 808 žensk.
Kot kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), je med zdravstvenimi delavci in sodelavci okužba potrjena pri 300 osebah. V domovih starejših občanov so okužbo potrdili pri 453 osebah, od teh je 319 oskrbovancev.
Štiri od šestih v ponedeljek potrjenih okužb so v Domu starejših občanov Ljutomer, kjer so v ponedeljek odvzeli 57 brisov. Eden je ozdravel.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana je danes hospitaliziranih 17 bolnikov s covidom-19. Intenzivno zdravljenje potrebuje sedem oseb, štirje so intubirani. Stanje tako ostaja enako kot v ponedeljek, so pojasnili v osrednji slovenski bolnišnici.
Prav tako se stanje ni spremenilo v Klinik Golnik, kjer zdravljenje potrebuje deset bolnikov. Od teh sta bila dva hospitalizirana na intenzivnem oddelku.
V UKC Maribor pa je bilo v ponedeljek do polnoči hospitaliziranih 25 bolnikov, na intenzivnem zdravljenju pa je bilo sedem oseb. Doslej so iz mariborskega kliničnega centra odpustili 73 bolnikov.
Iz osrednjeslovenske statistične regije prihaja 412 okuženih z novim koronavirusom, 303 iz savinjske, 186 iz pomurske, 149 iz jugovzhodne Slovenije, 124 iz podravske, 84 iz gorenjske, 51 iz koroške, 34 iz zasavske, 31 iz primorsko-notranjske, 24 iz obalno-kraške, 22 iz goriške ter 13 iz posavske regije. Dvanajst obolelih je tujih državljanov, še poroča NIJZ.
V Sloveniji precej nizka prekuženost
V raziskavo o razširjenosti koronavirusa v Sloveniji, ki se je začela 20. aprila, so vključili 1368 oseb, do zdaj znani podatki pa ne kažejo velike razširjenosti virusa.
Po podatkih, ki jih navaja TV Slovenija, je prekuženost s koronavirusom precej nizka. Z virusom naj bi se okužil vsak 30. prebivalec, to pa pomeni okoli 66.000 okuženih oseb v Sloveniji, oziroma 45-krat več od doslej potrjenih okužb.
Po do zdaj objavljenih podatkih so v raziskavi na podlagi odvzetih brisov namreč dokazali eno novo okužbo, in sicer 25. aprila. Eni osebi, pri kateri je bil test v raziskavi pozitiven, pa je bila okužba diagnosticirana že pred enim mesecem.
Od rezultatov raziskave pa bo odvisno, kakšni bodo nadaljnji koraki pri rahljanju ukrepov na različnih področjih, tako na vzgojno-izobraževalnem kot tudi športnem področju in pri gospodarskih dejavnostih, je napovedal Kacin.
Natančna analiza raziskave bo v veliki meri vplivala tudi na usodo vrtcev in šol. Ker se bo danes z rezultati najprej seznanila vlada, Kacin pričakuje, da bo dala jasne usmeritve ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport glede vprašanj, ki se porajajo ob napovedovanem vnovičnem odpiranju vzgojno-izobraževalnih ustanov z 18. majem. Ukrepe po njegovih besedah pripravljajo, pri tem se na eni strani povezuje stroka in na drugi NIJZ, ki "zahteva določene standarde pri organizaciji varovanja otrok in pouka".
Dialog vključuje tudi sindikate, ki po Kacinovih navedbah zahtevajo, da so vsi udeleženci v vzgojno-izobraževalnem procesu varni pri opravljanju svoje dejavnosti. Kot je napovedal, bo o ukrepih na tem področju v enem od prihodnjih dni spregovorila pristojna ministrica Simona Kustec, ki bi lahko kaj več povedala tudi o sproščanju posamičnih športnih panog.
"Pričakujemo, da bo v kratkem, morda že danes, dosežen dogovor med direktoratom za šport na pristojnem ministrstvu in NIJZ," je dopoldne povedal Kacin. Kot je dodal, si pristojna ministrica želi, da bi bili dogovori o posamičnih športnih panogah doseženi v najkrajšem možnem času, niso pa "še tako daleč". Pogovarjajo se tudi o kolektivnih športih in o tem, kakšna naj bo razdalja. Po Kacinovih besedah se tudi v drugih državah že govori o morebitnih datumih, ko naj bi se nadaljevala ligaška tekmovanja.
Vlada bo danes zasedala tudi na temo vnovičnega zagona nenujne zobozdravstvene dejavnosti, h kateri pozivajo zobozdravniki. "Priprave na zagon tečejo že nekaj časa," je povedal Kacin. Pri tem je opozoril, da je tako bolnika kot zobozdravnika in drugo osebje treba v pogojih epidemije zaščititi dodatno in drugače kot doslej.
Glede ponovnega odpiranja avtošol in njihove povezanosti z javnim prometom, pa je Kacin pojasnil, da so tudi na tem področju pravila že začrtana, čakajo pa na soglasje NIJZ. Pristojni minister Jernej Vrtovec si po njegovih besedah prizadeva, da bi javni promet stekel že prihodnji teden. V kratkem času bi lahko sprostili tudi dejavnost avtošol, kjer je sicer, kot je dejal vladni govorec, treba prav tako spoštovati ukrepe.
Krek: Navodil se moramo držati kljub sproščanju ukrepov za zajezitev epidemije
Novookuženi s koronavirusom prihajajo iz žarišč okužb in ne iz splošne populacije, tako da podatki o epidemiji vlivajo optimizem, meni novi direktor NIJZ Milan Krek. Glede na to se po njegovih besedah ukrepi za zajezitev epidemije lahko počasi sproščajo, ki pa jih bo treba ob poslabšanju razmer takoj zaostriti.
Ukrepi se po Krekovih zagotovilih ne sproščajo prezgodaj, ker je število okuženih v državi nizko. "Navaditi pa se moramo živeti tako, da se ne bomo okužili in da okuženi ne okužuje naprej. Treba je torej nositi masko, paziti na razdaljo in se ne zadrževati v večjih skupinah," je dejal novinarjem po današnji videokonferenci. "Če se bomo držali navodil, virus ne more preskakovati med ljudmi in lahko normalno funkcioniramo," je poudaril.
Do odločitve o nadaljnjih sprostitvah ukrepov želijo na inštitutu sicer počakati približno 14 dni, da bi videli rezultate dozdajšnjega sproščanja. Če bi se razmere poslabšale, bi ukrepe namreč znova zaostrili. Če se prebivalci ne bodo držali navodil, se val epidemije lahko znova sproži, je posvaril. Epidemija namreč še ni obvladana in skoraj v vsaki epidemiji prvemu sledi drugi val, je dejal.
Zdaj se tako pripravljajo na drugi val. "Ne želimo, da nas jeseni preseneti," je povedal. Upa, da bo tudi drugi val zahteval čim manj žrtev in čim manj obremenil javno zdravstvo.
Glede vprašanja o vnovičnem odpiranju vrtcev pa je povedal, da priprava ukrepov poteka v sodelovanju z ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport. Inštitut zagovarja strokovne ukrepe, ki niso preuranjeni.
Krek sicer ob začetku vodenja inštituta meni, da morajo biti odločitve inštituta strokovne in v dobro ljudi. Sloneti morajo na strokovnih dokazih in sistemu dobre prakse, je dejal na videokonferenci. Nekaterim področjem, kot so starostniki in okolje, pa bodo namenili več pozornosti. Glede na to se bodo morali nenehno prilagajati tudi v organizacijskem pogledu, je napovedal.
KOMENTARJI (800)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.