Državni sekretar ministrstva za izobraževanje, znanost in šport Damir Orehovec se je s sodelavci srečal s predstavniki ravnateljev osnovnih in srednjih šol. Čeprav so z ministrstva sporočili, da je bilo srečanje z ravnatelji srednjih šol zelo konstruktivno, ravnatelji pa večjih težav ne pričakujejo, so predstavniki Združenja ravnateljev v skupni izjavi povedali, da na sestanku na večino svojih vprašanj odgovorov niso dobili.
Na spletnem sestanku med šolskim ministrstvom in ravnatelji se je pravzaprav zgodil protest. Po dveh urah so slednji iskanje rešitev vzeli kar v svoje roke. "Povsem prepričani smo, da poznamo na terenu situacijo precej, precej bolje, kot jo spremljajo in poznajo v pisarnah na različnih ministrstvih," je dejal predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije Gregor Pečan.
"Vse bomo naredili, da šole ostanejo odprte. Potrudili se bomo tudi glede samotestiranja. Mi trdimo le, da mora biti samotestiranje realno izvedljivo," pravi Milan Rogelj, ravnatelj OŠ Josipa Vandota Kranjska Gora. "In sicer za otroke od prvega do petega razreda ter za otroke in mladostnike s posebnimi potrebami v domačem okolju," je dodala Barbara Kampjut, ravnateljica OŠ Franceta Bevka v Ljubljani.
Drugi se lahko samotestirajo v šolah, a zagotovo ne na razdalji dveh metrov, kot to predvideva NIJZ, opozarjajo ravnatelji. "To je možno samo, če je v razredu 15 učencev. Prav tako jih ne moremo razdeliti v manjše skupine, ker ob istem času nimamo na voljo več razredov," je dejal Rogelj.
Kako bo po novem zgledal začetek pouka?
"Učitelji bodo imeli na voljo zaščitne rokavice, eno plastično vrečo, v katero bodo dali vse teste, vsak učenec pa bo vzel prtiček, na katerega bo postavil svoj test," je pojasnil Rogelj in dodal, da bodo vse vrečke nato zbrale čistilke in jih za dva dni spravile v poseben prostor, v karanteno, preden jih bodo zavrgli.
Pozitivne učence bodo do prihoda staršev umaknili v izolacijo, tiste, ki jim starši testiranja ne bodo dovolili, pa bi ministrstvo premaknilo v izobraževanje na daljavo ali v drug prostor, čemur ravnatelji odločno nasprotujejo. "Ne želimo izločiti učencev, ki zaradi prepovedi staršev niso bili testirani, ker za to niso sami krivi. Verjetno bodo znotraj razredov na malo večji razdalji. Vse bomo storili, da bodo deležni pouka kot vsi ostali učenci in da ne bomo med njimi delali nobene razlike," je dejal Rogelj.
Se pa strinjajo, da so obvezne maske, vsaj dokler se epidemične številke ne umirijo, dober ukrep, a da bi jih, če bi se samotestirali prav vsi učenci, v prihodnje lahko sneli.
"Morda se odlok prestavi in uredi vse potrebno za kakovostno izvajanje ukrepov"
Oglasila se je tudi Zveza aktivov svetov staršev Slovenije, katere cilj je zagovarjati vse starše. V prvi vrsti nasprotujejo, da se finančno breme novih ukrepov naloži staršem. "Od določevalcev in pripravljavcev ukrepov pričakujemo, da ob sprejetju tovrstnih ukrepov poskrbijo tudi za dobavo in razdeljevanje zaščitnih sredstev," so zapisali v sporočilo za javnost.
Prav tako odločevalce pozivajo, da za primere, ko zaradi utemeljenih dejstev učenci in dijaki ne uspejo zadostiti predpisanim ukrepom, poskrbijo za izravnalni/nadomestni ukrep. "Tako kot v primeru nenošenja zaščitne maske med poukom, ko se učencu odredi varnostno razdaljo 1,5 m od ostalih," so zapisali in dodali, da pričakujejo jasna in nedvoumna navodila, ki pri izvedbi ne vnašajo dodatne zmede.
Odločevalce so pozvali še, da pred sprejetjem novih ukrepov predhodno seznanijo starše, ki so velik deležnik vzgojno-izobraževalnega procesa. "Menimo, da morajo biti sprejeti ukrepi smiselni, premišljeni in podani pravočasno. Trenutno je časa malo in veliko dilem. Morda se odlok prestavi in se ta čas smiselno uredi vse potrebo za kakovostno izvajanje ukrepov," so še dodali.
KOMENTARJI (665)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.