Kot smo poročali v torek, so vzgojno-izobraževalni zavodi včeraj prejeli okrožnico šolskega ministrstva, v kateri je jasno opredeljeno, da je pogoj PCT za zaposlene na področju vzgoje in izobraževanja obvezen, kar pomeni, da morajo tisti, ki niso cepljeni ali prebolevniki, vsak teden na obvezno testiranje.
Ravnatelji so okrožnico dobro sprejeli in jo načeloma podpirajo, predvsem zato, ker, kot pravijo, je "neka podlaga za ukrepanje". Daje jim namreč tudi zakonsko možnost, da ukrepajo zoper delavca, ki ne upošteva oziroma izpolnjuje obveznosti iz delovnega razmerja. Ravnatelji sicer upajo, da jim po tako skrajnih ukrepih, kot je odpoved delovnega razmerja, ne bo treba posegati.
"Končno, a približno eno leto prepozno. Zdaj imamo navodila, kako ravnati, in pojasnila, zakaj je treba tako ravnati. To je tisto, kar smo ravnatelji želeli," je za STA dejal Gregor Pečan iz združenja ravnateljev. Sam sicer obžaluje, da se to ni zgodilo že pred enim letom. "Če je prvi val epidemije covida-19 lani marca še vse presenetil, tako nas v šolah kot tudi odločevalce iz zdravstvene stroke, politike in druge, to do septembra ne bi smelo biti več presenečenje," je poudaril.
Kot je dodal, ni pravnik, a predvideva, da so okrožnico pripravili pravniki. Ravnatelji pa imajo tako zdaj navodilo oz. pojasnilo in pravne utemeljitve, kako ravnati, če zaposleni ne izpolnjujejo pogoja PCT. Ob tem je sicer pripomnil, da naj bi, kot je slišal, nekateri pravniki že ugotavljali, ali je okrožnica oz. ali so dana navodila v skladu z delovnopravno zakonodajo. "A to ni stvar ravnateljev," je jasen. Okrožnico bodo osnovnošolski ravnatelji spoštovali, saj so dolžni tako ravnati, je še dodal.
V vrtcih testiranj že vajeni
Predsednica Združenja ravnateljev vrtcev Slovenije in ravnateljica Vrtca Medvode Romana Epih pa je za 24ur.com pojasnila, da se v vrtcih testirajo že od maja, tako da so testiranja že navajeni. Kot je pojasnila, imajo vrtci testiranje organizirano na določenih lokacijah, kamor pošljejo seznam zaposlenih, tam pa nato seznam potrdijo in jim sporočijo, ali so zaposleni bili na testiranju ali ne. "Bilo je veliko pogovorov. Na mizi sem imela tudi opomin pred odpovedjo delovnega razmerja, a smo se dogovorili," je povedala in dodala, da je v njihovem vrtcu od 123 zaposlenih 50 cepljenih, 40 pa jih ima še status prebolevnika, medtem ko so se ostali enkrat tedensko dolžni testirati. "Tak način preverjanja velja že nekaj časa, bo pa zanimivo, če bo uvedeno samotestiranje," je povedala.
Spomnimo, da je v okrožnici zapisano, da je za tiste zaposlene v vzgoji in izobraževanju, ki niso cepljeni ali prebolevniki, tedensko testiranje delovnopravna obveza. Neupravičena odklonitev testiranja predstavlja kršitev obveznosti iz delovnega razmerja. Delodajalec lahko tako ob kršitvah delovnih obveznosti uvede disciplinski postopek, v katerem lahko delavcu izreče opomin, delavcu lahko poda pisno opozorilo pred redno odpovedjo, začne postopek redne odpovedi pogodbe iz krivdnih razlogov ali začne postopek izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi. Ker je izmikanje testiranju tudi prekršek, pa lahko delodajalci o tem obvestijo tudi zdravstveni inšpektorat.
V okrožnici je zapisano tudi, da so zaščitne maske, razen za določene izjeme, obvezne. Če mask ne nosijo učenci, morajo o tem takoj seznaniti starše. Če ti razlage o odloku, ki določa obvezno nošenje zaščitne maske, ne bodo sprejeli, pa morajo o tem obvestiti šolsko inšpekcijo, ki bo izvedla nadaljnje postopke. Šoloobveznim učencem pa v nobenem primeru ne smejo prepovedati sodelovanja pri pouku, še piše v okrožnici.
V Svizu pričakujejo omogočanje samotestiranja
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj pa je poudaril, da se omenjena okrožnica nanaša na uredbo in na odlok, ki velja izključno do nedelje. "Govorimo o okrožnici, ki komentira odlok o določitvi začasnih pogojev za izvajanje dejavnosti v vzgoji in izobraževanju, ki velja do 29. avgusta. Kaj bo po tem, ne vemo," je povedal za STA.
V Svizu po njegovih besedah pričakujejo, da bo po tem datumu vlada omogočila samotestiranje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, kot je konec tedna napovedal državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Damir Orehovec, ki ga je podprl minister za zdravje Janez Poklukar. "Pričakujemo, da bo samotestiranje odrejeno kot obveznost zaposlenih. Je pa res, da temelji na zaupanju do zaposlenih, da bodo to dosledno izvajali, o čemer ne dvomim," je še pojasnil Štrukelj.
Ukrepe v vrtcih in šolah ter obvezno izpolnjevanje pogoja PCT pa je danes komentirala tudi Tatjana Lejko Zupanc, predstojnica infekcijske klinike. Kot pojasnjuje, je največja težava v tem, da otroci, ki navadno ne zbolijo za težko obliko bolezni, okužbo prenesejo v okolje, v katerem so rizični in slabo zaščiteni ljudje. A kot pravi, se da to preprečiti s spoštovanjem pogoja PCT, in Lejko Zupančeva upa, da so šolniki odgovorne osebe, ki vedo, da nimajo opravka samo z otroki, ampak tudi z njihovimi družinami. Predstojnica infekcijske klinike je vse, ki so starejši od 50 let ali pa imajo kronično bolezen, še pozvala, naj pohitijo in se cepijo.
KOMENTARJI (188)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.