Težko pričakovano cepivo bodo pripeljali v lekarno Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, kjer ga bodo ustrezno hranili pri temperaturi minus 80 stopinj Celzija. Za količino cepiva, ki ga bo prejela Slovenija in ki mora biti shranjeno pod posebnimi pogoji, zadostujejo kapacitete lekarne UKC Ljubljana. V tej lekarni bodo tudi izvedli postopek priprave cepiva.
Distribucijo cepiva od lekarne do domov za starejše občane, zdravstvenih domov in bolnišnic bo zagotovil Nacionalni inštitut za zdravje (NIJZ). Prevoz cepiva bo organiziran v temperaturnem območju od dveh do osmih stopinj Celzija.
Sprva bo Slovenija prejela nekaj manj kot 10.000 (9745) odmerkov cepiva. Na ministrstvu za zdravje so se odločili, da prve doze namenijo oskrobovancem v domovih za starejše in tamkajšnjim zaposlenim ter najbolj izpostavljenim in ogroženim zdravstvenim delavcem v bolnišnicah in zdravstvenih domovih.
Cepivo bodo od prevzema do cepljenja hranili v hladilniku, vendar ga je treba porabiti najkasneje v štirih dneh od prejema. Pred cepljenjem ga je treba pripraviti, nato pa ga je treba porabiti v šestih urah.
Skupaj s cepivom bodo dostavili tudi pribor za cepljenje (igle, brizge in fiziološko raztopino). Potrebna sta sicer dva odmerka cepiva v razmaku 21 dni. Izvedbo cepljenja v DSO bodo v sodelovanju z osebjem zagotovili zdravstveni domovi oziroma koncesionarji, ki zagotavljajo zdravstveno varstvo v teh DSO. Zdravstveni domovi in bolnišnice cepljenje za svoje zaposlene izvedejo sami.
Ker je količina cepiva, ki ga bo Slovenija prejela v prvi pošiljki, omejena, je ministrstvo DSO-je, zdravstvene domove in bolnišnice zaprosilo za posredovanje podatkov o interesu za cepljenje. Podatke bodo zbirali centralno. Na podlagi prejetih podatkov NIJZ pripravlja razdelilnik za delitev cepiva po cepilnih centrih, kjer bodo izvajali cepljenje. DSO-ji bodo pripravili sezname oskrbovancev oziroma pacientov in zaposlenih, ki so podali soglasje k cepljenju.
Prioritetno bodo cepljeni oskrbovanci, ki so podali soglasje za cepljenje, nato pa zaposleni, pri čemer imajo prednost tisti, ki delajo neposredno z oskrbovanci in tisti, ki spadajo v skupino, ki ima večje tveganje za težji potek bolezni, potem pa še vse ostale zaposlene, ki so izrazili interes za cepljenje.
Vzporedno z DSO bodo cepivo v obsegu možnih količin skladno z razdelilnikom razdelili tudi zdravstvenim domovom in bolnišnicam, pri čemer bodo primarno cepili zaposlene.
V nadaljevanju bo cepljenje omogočeno tudi oskrbovancem drugih socialnovarstvenih zavodov (varstveno-delovni centri, posebni zavodi za odrasle, centri za usposabljanje, delo in varstvo), zaposlenim v socialnovarstvenih storitvah (npr. pomoč družini na domu) in programih, uporabnikom zavodov za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami ter njihovim zaposlenim in zdravstvenim delavcem.
Zdravstvene domove in bolnišnice je ministrstvo pozvalo, naj prično z zbiranjem naročil za cepljenje oseb, ki sodijo v prednostne skupine v skladu z nacionalno strategijo cepljenja, ki bi jih cepili postopoma glede na dostopnost cepiva. Najprej bodo na vrsti starejši od 80 let, nato stari 70 let in več, sledijo stari 60 in več, kasneje pa tudi kronični bolniki, ki imajo večje tveganje za težji potek bolezni. Naslednji na vrsti pa bodo zaposleni v vzgoji in izobraževanju, transportu, trgovini ipd.
Stroške cepiva in cepilnega pribora, priprave cepiva in cepljenja krije državni proračun in bodo izvajalcem cepljenja v celoti povrnjeni pod pogojem, da bodo cepljenja evidentirana.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.