Notranji minister Aleš Hojs je v oddaji Svet na Kanalu A povedal, da je Hrvaška še vedno na zelenem seznamu držav, na podlagi epidemiološkega stanja v Albaniji in na Portugalskem pa bosta ti dve državi dodatno uvrščeni na rdeči seznam, kar pomeni, da bodo potniki, ki bodo v Slovenijo prišli iz omenjenih držav, morali ob vstopu v obvezno karanteno.
Hojs je še povedal, da bodo v večernih urah na vladi razpravljali o ukrepih. "Mislim, da bo treba bolj jasno zapisati obvezno nošenje mask, saj očitno priporočila niso dovolj. Zaenkrat o zmanjševanju števila ljudi, ki se lahko zbirajo na javnem kraju s 500 na 200, ne razmišljamo," je dejal notranji minister.
Izpostavil je še možnost ponovnega poskusa uvedbe aplikacije za sledenje. Vlada je po njegovih besedah že v prvem protikoronskem zakonu v 104. členu predlagala, da bi policija nadzirala upoštevanje karantene, vendar takrat zaradi silnega nasprotovanja, med drugim tudi Informacijskega pooblaščenca, predlog v DZ ni bil sprejet. Kot je pojasnil, so v Nemčiji in drugih delih Evrope razvite aplikacije, ki dejansko zagotavljajo popolno anonimnost, a hkrati omogočajo izvajanje nadzora karantenskih odločb.
Po njegovem mnenju pa bi morala biti uporaba te aplikacije obvezna in ne na prostovoljni osnovi, saj je to zanj premila oblika. Vendar pa upa, da jim bo uspelo aplikacijo, ki bi jo uporabljali na prostovoljni osnovi, spraviti skozi vsa sita.
Pristojni so v ponedeljek, 22. junija, potrdili kar 13 novih okužb ob opravljenih 984 testih. Bolnišnico je zapustila ena oseba, tako da je zdaj hospitaliziranih pet, na intenzivni pa je ena oseba. Smrtnih žrtev ni bilo.
Novi primeri okužb so bili potrjeni v kar devetih občinah – ena v Ljubljani, ena v Ljutomeru, ena v Kamniku, ena v Postojni, pet v Pivki (trije so tuji državljani), ena v Sežani, ena v Loški dolini, ena v Preboldu in ena v Straži. Slednja okužba je sploh prva v tej občini.
Predstojnik Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Mario Fafangel je dejal, da kljub 13 novim primerom ne moremo govoriti o drugem valu. "V resnici lahko govorimo o vrhovih, epidemija se nadaljuje. Trend v upadanju je zgledal zelo obetaven, zdaj pa se številke držijo na neki stabilni ravni," je pomiril Fafangel in dodal, da gre Sloveniji v primerjavi z drugimi državami EU zelo dobro.
Poudaril je, da se epidemiologom zdi ključno, da gredo posamezniki, ki pridejo iz držav s slabšo epidemiološko sliko oziroma iz držav iz rdečega seznama, v 14-dnevno karanteno. Tako se prepreči nadaljnje širjenje virusa v populaciji. Šest primerov od 13 danes potrjenih je bilo namreč vnesenih: in sicer po trije iz BiH, po en pa iz Srbije, Kosova in iz Hrvaške. Nadaljnjih pet primerov je povezanih z vnesenimi primeri iz tujine, en primer še preiskujejo, pri enem pa je vir okužbe neznan. Pet primerov so zabeležili na eni točki, po poročanju lokalnega Radia 94 pa gre za okužbe v gospodarskem subjektu v Pivki. Danes se bo sicer znova sestala vladna posvetovalna strokovna skupina, ki je pristojna za covid-19.
Vladni govorec Jelko Kacin pa je napovedal, da bo vlada o morebitnih novih ukrepih odločala jutri, potem pa jih bodo predstavili na novinarski konferenci. "Te ključne, dodatne ukrepe, je treba pripraviti praktično čez noč," je dejal, ob tem pa opozoril na te, ki so še vedno v veljavi. Dodal je, da se mu zdi pametno, da v zaprtih prostorih spet bolj vestno začnemo nositi maske, tudi v trgovinah. "Nikoli ne vemo, koga bomo srečali in kaj se nas bo prijelo," je dodal.
KOMENTARJI (948)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.