Na visokošolske zavode se po več mesecih študija na daljavo vračajo študenti, kar jim bo omogočilo, da v neobičajnem študijskem letu vendarle uspešno dokončajo študij. Letošnja generacija več kot 60.600 študentov je novo študijsko leto zaradi covida-19 začela precej drugače kot v prejšnjih letih.
Na ljubljanski univerzi pri izvajanju procesa v živo dosledno upoštevajo zadostno razdaljo najmanj metra in pol, obvezno nošenje mask v zaprtih prostorih za predavatelje in študente, tudi za cepljene, ter redno prezračevanje prostorov, so pojasnili na univerzi. Prav tako so predvideli varne poti ter vhode in izhode s čim manj osebnimi stiki na hodnikih in v sanitarijah.
Izvedba pedagoškega procesa tudi za mariborsko univerzo ne pomeni večjih sprememb, saj se bodo aktivnosti tudi v prihodnje izvajale na daljavo. Fakultete pa bodo tiste učne enote in posamezne dele študijskih programov, ki jih na daljavo niso mogle izvesti, zdaj izvajale v živo ali po hibridnem modelu, so navedli na univerzi.
Primorska univerza že sedaj v živo izvaja vaje, laboratorijsko delo, terenske vaje, predmete s področja športa, izpite in seminarje. Ker se del študijskega procesa z današnjim dnem že odvija v prostorih fakultet, je treba upoštevati tudi namestitvene vidike, ki jih bo v maju in juniju za veliko študentov težje zagotoviti, opozarjajo na univerzi. Poleg obveznega testiranja zaposlenih na univerzi je priporočeno testiranje na koronavirus tudi za študente, predvsem za tiste, ki sodelujejo v pedagoškem procesu v prostorih univerze.
Študijsko leto se je oktobra začelo v hibridni obliki, a so morale fakultete zaradi slabšanja razmer svoja vrata kmalu zapreti in izobraževanje nadaljevati prek spleta.
Vodstvo ŠOS Zorčiču predstavilo predlog zakonodajnih sprememb za urejanje položaja študentov
Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič pa je ob današnjem vnovičnem odprtju visokošolskih zavodov sprejel predstavnika Študentske organizacije Slovenije (ŠOS), predsednika Andreja Pirjevca in generalnega sekretarja Alena Brkića, so sporočili iz DZ. Predstavniki ŠOS so mu ob tem predstavili predlog zakonodajnih sprememb za urejanje položaja študentov.
Po mnenju sogovornikov so bili študentje v času epidemije ena izmed bolj spregledanih in prizadetih družbenih skupin. Na ŠOS so zato pripravili predlog zakona za urejanje položaja študentov, ki vključuje zakonodajne spremembe z različnih področij življenja mladih.
Z zakonom bi skušali odpraviti sistemske pomanjkljivosti obstoječe ureditve predvsem na področju štipendiranja, študentskega bivanja, subvencioniranja študentske prehrane in področja zdravstvenega varstva. Pirjevec pa je opozoril tudi na negativno diskriminacijo študentov, ki se je začela kazati v času epidemije, so pojasnili.
Na ŠOS bi želeli, da predlog zakona v zakonodajni postopek vloži predsednik Zorčič, s čim večjo podporo ostalih poslank in poslancev. Zaradi tega bodo poslanskim skupinam takoj po praznikih predstavili tudi osnutek predloga zakona.
Zorčič je ob tem podprl nadaljnje aktivno vključevanje študentov v reševanje perečih družbenih problemov in pri tem izpostavil tudi pomen ustrezne obravnave psihosocialnih posledic ter bremen epidemije za mlade, so še pojasnili v DZ.
Sproščajo se vsa športna tekmovanja in treningi, rekreacija v skupini do deset oseb
S sproščanjem protikoronskih omejitev pa je od danes dovoljeno tudi izvajanje športnih tekmovanj v uradnih tekmovalnih sistemih, a še vedno brez prisotnosti gledalcev. Dovoljeni so tudi treningi za vse športnike po zakonu o športu ne glede na starost in kakovost, vendar le v obliki tako imenovanih mehurčkov v zaprtih oziroma fizično ločenih skupinah.
Omogočeni sta samostojna ali strokovno vodena individualna športno-rekreativna dejavnost ter športna vadba v vadbenih skupinah do deset vadečih. Za rekreacijo in športne programe se lahko uporabljajo vsi športni objekti in površine za šport v naravi, kot jih določa zakon o športu: športni centri, športni objekti, vadbeni prostori, vadbene površine ter površine za šport v naravi in šolski športni objekti.
Dovoljeni so tudi javnoveljavni programi usposabljanj za strokovno delo v športu, ki so vpisani v razvid po zakonu o športu, prav tako z omejitvijo do desetih oseb. Odlok o začasnih omejitvah športnih aktivnosti nalaga tudi testiranja športnikom in članom njihovih ekip, ki se udeležujejo tekmovanj, ter za organizacijsko osebje, nujno za izvedbo tekmovanj. Morajo se testirati z enim izmed dveh načinov; s hitrim ali PCR-testom na 48 ur. Prav tako se morajo testirati strokovni delavci in voditelji športno-rekreativne dejavnosti, vendar enkrat tedensko s hitrim antigenskim testom.
Testiranja niso potrebna za tiste, ki imajo zdravniško potrdilo, da so preboleli novi koronavirus in od začetka simptomov ni minilo več kot šest mesecev, in tiste, ki so bili cepljeni. Pri vseh dejavnostih je treba upoštevati navodila Ministrstva RS za zdravje (MZ) in Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) za preprečevanje širjenja okužb novega koronavirusa.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.