Korona

Pri covidnih bolnikih večje tveganje za vensko trombozo: kakšni so znaki?

Ljubljana, 14. 04. 2021 15.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pri venski trombozi in pljučni emboliji, ki nastaneta zaradi krvnih strdkov in se ju v zadnjem času veliko omenja v povezavi s prebolevanjem covida-19 ali cepljenjem proti tej bolezni, so pomembni osveščenost s pomočjo verodostojnih virov ter čimprejšnje prepoznavanje znakov in posvet z zdravnikom.

Po besedah infektologinje Mateje Logar pri covidnih bolnikih, ki jih zdravijo v intenzivnih enotah, zelo aktivno iščejo strdke, zato jim dvakrat tedensko z ultrazvokom pregledajo velike vene.
Po besedah infektologinje Mateje Logar pri covidnih bolnikih, ki jih zdravijo v intenzivnih enotah, zelo aktivno iščejo strdke, zato jim dvakrat tedensko z ultrazvokom pregledajo velike vene. FOTO: Miro Majcen

Prebolevanje covida-19 je povezano s povečanim tveganjem za nastanek krvnih strdkov, je povedala kardiologinja Nina Vene Klun. Najbolj ogroženi so tisti bolniki s covidom-19, ki jih zdravijo v intenzivnih enotah. Tam lahko po njenih besedah vensko trombozo utrpi do 50 odstotkov bolnikov. Ogroženi so tudi drugi covidni bolniki v bolnišnicah, ki sicer ne potrebujejo intenzivnega zdravljenja. Vsi ti bolniki zato redno dobivajo zdravila za preprečevanje nastajanja venskih strdkov.

Tisti covidni bolniki, ki ne potrebujejo bolnišničnega zdravljenja, so praviloma manj ogroženi, kljub temu pa se pri kakšnem zgodi, da tudi po tednu, dveh po preboleli okužbi utrpi vensko trombozo ali pljučno embolijo. Zato je pomembno, da so v obdobju po preboleli okužbi pozorni na znake, kot so oteklina nog, težko in boleče dihanje, bolečine v prsnem košu, krvav izpljunek in podobno, je poudarila kardiologinja.

Pri covidnih bolnikih, ki jih zdravijo v intenzivnih enotah, po besedah infektologinje Mateje Logar zelo aktivno iščejo strdke, zato jim dvakrat tedensko z ultrazvokom pregledajo velike vene. Hkrati so v stalnem stiku so zdravniki na kliničnem oddelku za žilne bolezni, ki spremljajo bolnike in s katerimi se dogovarjajo za najbolj optimalno zdravljenje. Po besedah Logarje je namreč treba vedeti, da se ob preprečevanju krvnih strdkov na drugi strani povečuje možnost zapletov v smislu krvavitev.

Sicer pa je tudi pri bolnikih, ki prebolevajo katerekoli druge okužbe, tveganje za nastanek krvnih strdkov povečano, ker že sama okužba predstavlja dejavnik tveganja. Hkrati bolniki, kadar so zelo bolni, večji del dneva preležijo v bolniški postelji, kar pomeni še dodatno tveganje, je izpostavila Logarjeva.

Sprožilni dejavniki za nastanek krvnih strdkov pa so tudi operacije, poškodbe, močne imobilizacije in nekatera obolenja, je dodal specialist družinske medicine v Zdravstvenem domu Ptuj Andrej Lazar.

Še posebej so, še nekaj časa po operaciji, po besedah Vene Klunove ogroženi bolniki, ki so bili operirani v medenici in spodnjih udih. Zato jim predpišejo zdravila, tudi pri njih pa je pomembno, da so pozorni na klinične znake venske tromboze in da v primeru pojava znakov dovolj hitro poiščejo pomoč. Sicer pa se tromboza pojavlja tudi pri okoli 30 odstotkih ljudi, ki nimajo nobenih od omenjenih dejavnikov tveganja, je povedala.

S cepljenjem proti covidu-19 po besedah Logarjeve nimajo nobene povezave strdki, ki nastajajo v globokih venah in posledično povzročajo globoko vensko trombozo in pljučno embolijo. "Tukaj je verjetnost, da bomo dobili krvni strdek, enaka ali smo ali nismo cepljeni," je dejala.

Drugo pa so t. i. imunske motnje, ki spremenijo krvne ploščice oz. trombocite. V tem primeru pa gre za to, da se ti trombociti naenkrat začnejo zbirati v skupke, ker izražajo svoje antigenske lastnosti, ki jih sicer ne bi izrazili. In ker se združujejo v skupke, lahko zamašijo žilo, po drugi strani pa lahko na drugem mestu pride do krvavitve.

"Tukaj pa so ugotovili povezavo med cepljenjem in pojavom teh neželenih učinkov. Po trenutno zbranih podatkih se ocenjuje, da se ta neželeni učinek pojavi približno pri štirih od milijona cepljenih. Se pravi še vedno zelo zelo redko. To je stvar, na katero moramo misliti in na katero morajo biti osebe, ki se gredo cepit, opozorjene," pa je v zvezi s cepljenjem dejala Logarjeva. Večinoma se to pojavlja pri mlajših, pogosteje so prizadete ženske.

Cepljeni proti covidu-19 naj bodo po besedah Logarjeve po cepljenju pozorni na izrazit glavobol, ki ne mine v 48 urah ali se izrazito stopnjuje. V tem primeru je treba čim prej poiskati zdravniško pomoč. Prav tako, če se pojavi bolečina ali oteklina predvsem v spodnjih okončinah, če se pojavijo hujše bolečine v trebuhu ali modrice po koži.

Glede preprečevanja tromboz pa so omenjeni zdravniki, pa tudi bolnik Omar Osmič, v današnjem spletnem pogovoru STAkluba na splošno poudarili pomen zdravega načina življenja. Pri tistih, ki že imajo izraženo bolezen, pa je po Lazarjevih besedah ključnega pomena, da bolezen ne napreduje, terapija s povoji in kompresijskimi nogavicami.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (43)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Zdravko Babić
14. 04. 2021 21.16
+1
Long covid je še kako resna stvar! Večtedenske težave in posledice prebolevanja.
Zdravko Babić
14. 04. 2021 21.11
+0
Ne pa fb doktorji, ki vedo vse oz nič! Prepih v glavi!
Zdravko Babić
14. 04. 2021 21.10
+0
No končno, da tudi govorijo zdravniki, ki se s tem srečujejo vsak dan.
jozejoze1
14. 04. 2021 20.59
+2
Baje da je TITO umrl za korono......Tolk je nevarno, da covid napada tudi umrle po britofu.....sam tašče se pa nič ne prime
enakatalena
14. 04. 2021 20.50
+1
Kateri vir je verodostojen? Logarjeva?
defodil
14. 04. 2021 21.55
+0
niktalop
14. 04. 2021 20.00
+0
kakšni so znaki? ravna črta na monitorju
Mađioničar
14. 04. 2021 18.57
+8
Po ali pred cepljenjem?
zemljan10
14. 04. 2021 19.46
+4
stumfeta
14. 04. 2021 18.53
+6
Drugače pa, če je komu slučajno do tega, da si pride z zadevo malce bolj na jasno- v Guardianu je bil 12. aprila (se najde na internetu) objavljen članek v katerem citirajo z dr. Jose Perdoma, hematologom, ki zelo lepo razloži, v čem je fora teh strdkov. Stanje je dejansko poznano že od 60-ih let dalje, ki so dobivali antikoagulant heparin. Razlika med stanjem, ki izbruhne pri zdravljenju s heparinom in tem, do katerega pride zaradi cepiva AstraZeneca je samo v tem, da je pri heparinu potrebno dalj časa jemati zadevo, da pride do takšnega stanja, medtem ko je pri cepivu reakcija praktično takojšnja (4-20 dni). Zakaj pride do tega ne vedo, niti za heparin, predvidevajo, da imajo nekateri ljudje zaradi bakterij in virusov, ki so jim bili izpostavljeni v svoji preteklosti, predispozicijo za to. Dejansko gre pa za zelo redek odziv telesa in na heparin in na cepivo. Kar je dodatno čudno pa to, da pri strdkih, do katerih pride pri zdravljenju s heparinom je tveganje večje s starostjo, pri teh s cepljenjem pa trenutno deluje, kot da je tveganje večje na strani mlajših od 50 let. A gre dejansko za isto reakcijo. Če koga zanima- The Guardian, dr. Perdomo, 12. april letos. Drugače pa, poslušajte sedaj to, dejansko obstaja test, preprost krvni test, ki po cepljenju lahko pokaže ali imate ta protitelesa v sebi, ki lahko povzročijo strdke. Celo raziskava je bila narejena na to temo, samo kri je treba vzet in preverit. Ampak najbrž bomo mi raj šparal....
stumfeta
14. 04. 2021 18.55
-1
Tole glede testa, mislm tko, mogoče bi lahko enako kot covid bolnike, ki jih dajete na UZ ven, dajala na UZ vsak drugi dan še ljudi, ki kažejo protitelesa. Če je zadeva res tako zelo redka najbrž ne bomo ob neke velke pare.
Zdravko Babić
14. 04. 2021 21.13
-1
Zakaj bi dajal ljudi na preventivne preglede? Ni rentabilno!
stumfeta
14. 04. 2021 21.19
Ja ne vem, če jih dajejo preventivno, ko prebolevajo covid, zakaj ne, če se pokažejo pozitivni na protitelesa? In o kakšni rentabilnosti v zdravstvu sanjaš?
ODKLOP1
14. 04. 2021 18.52
+4
En Česen na dan in odžene vse covide in počisti žile
revolucija_mb
14. 04. 2021 18.52
+4
Kot pri kajenju za okvaro pljuč, pa vseeno so ob večji prodaji, direktorji tobačnih podjetij, nagrajeni. 😆
Jan zan 1234
14. 04. 2021 18.42
+6
Laz in zavajanje ludi...samo,da opravicijo zvarke,ki to povzrocijo!!
FAUSTOS1
14. 04. 2021 18.29
-1
T EMU se reče ruska ruleta ,če je metek v cevi si mrtev če ga ni si živ tako janšisti gledajo na slovenski narod 4000-10000 mrtvih vse v mejah normale,cepljenje z AZ morda celo preživiš ali pa ne-zato janšisti ne naročajo drugih cepiv kot AZ v večini ker ostala cepiva ne zagotavljajo takšne smrtnosti.
Supervillain
14. 04. 2021 18.28
+3
Prehlad ne pa covid.
simeoni
14. 04. 2021 18.26
+3
Mislim da bi morala zdravstvena stroka vsake pol leta obnoviti znanje, ki so ga osvojili pri šolanju za zdravnike. Prosim, ne učite se sedaj na ljudeh, ker ni časa za to v teh trenutkih.
Gemma 1961
14. 04. 2021 18.31
+0
Simeoni isto kot tehnicni pregled za avto u zacetku vsake tri leta, potem vsako leto
stumfeta
14. 04. 2021 18.22
+12
Mi je všeč, da delate primerjavo med tem, da se vsi ljudje cepijo in tem, da nekateri zbolijo za covidom :))))))))))))))))) Pa onkološki pacienti imajo tudi večjo verjetnost za krvne strdke. Pravzaprav, pri skoraj vsaki resni bolezni imajo ljudje možnost za krvne strdke. Ampak, če mi lahko nekdo razloži, zakaj se mi pogovarjamo o navadni trombozi, če gre pri cepljenju z AstroZeneco za enek druge strdke, kjer je prekleto večja verjetnost smrti, kot pri navadni venski ali pljučni trombozi?
Misika1967
14. 04. 2021 18.05
+13
Zdaj se vidi kako zanic so nekateri doktori,lazejo, prikrajajo in strasijo ljudi. Vecina zdr.delavcev se ne zeli cepit. Le zakaj.
defodil
14. 04. 2021 21.58
+2
vecina? v UKC LJ 82% zdravnikov cepljenih, je se kje v Slo na kupu vec zdravnikov kot tam?
tolu
14. 04. 2021 18.01
+8
Obnasajo se kot,da nimajo narejene niti osnovne sole!
OneEarth
14. 04. 2021 18.01
-9
Tudi tiski ki bi zlahka preboleli virus se boste cepili kaj kmalu upiranje ne pomaga samo prelagate neizbezno
jutri_pa_res
14. 04. 2021 17.52
+7
Pred leti sem imel operacijo na kolenu in bi potem naj 3-4 tedne jemal Aspirin. To je vedno tako, če ti ne predpišejo še kakih bolj resnih zdravil proti strdkom.
Generacija56
14. 04. 2021 17.49
+11
Znaki? Umreš. Do zdravnika ne moreš, če imajo nasledniki, dediči voljo, si deležen obdukcije, ampak to ni več tvoja skrb. To, kar mediji pišejo, je prav obskurno..............