Opozicija je v preteklih tednih pritisk na vlado in gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, zaradi nepravilnosti pri nabavah zaščitne opreme, stopnjevala vse do interpelacije. Počivalšek se bo tako moral otepati očitkov opozicije o koruptivnosti, netransparentnosti ter nepravilnosti pri nabavah.
Cantarutti klica ni dojemal kot politični pritisk
A tudi sam vrh opozicije je očitno posredoval pri omenjenih poslih. Na seji komisije DZ za nadzor javnih financ je med razpravo v zvezi z maskami na plan prišlo ime prvaka SD Dejana Židana. Ta je po prvih razkritjih sumljivih poslov dejal, da so vse nepravilnosti v zvezi z zaščitno opremo vredne kar interpelacije celotne vlade, da ga vse skupaj spominja na orožarsko afero pred 30 leti, kot najbolj moralno pa ocenil, da vlada privoli v predčasne volitve. "Razkritja koruptivnih poslov, pritiskov in groženj ob nabavi zaščitne opreme, kot jih Slovenija še ni videla. To ni odgovornost enega ministra. To je način delovanja in odgovornost te vlade. Zaradi tega pozivamo vlado, da odstopi," je takrat zapisal na Twitterju.
A prav ta 'način delovanja' je očitno tudi njemu poznan. Židan je namreč poslovnežu Sandiju Češku, ki je blizu stranki SD, je pa tudi eden od soustanoviteljev Foruma 21, priskrbel telefonsko številko Počivalškovega sekretarja Aleša Cantaruttija.
Slednji je sicer dejal, da klica ni dojemal kot politični pritisk, Češko pa je nato pristojne povezal s podjetjem Sanolabor, vendar so pri ponubi ugotovili, da maske ne bi bile primerne za zdravstvo, temveč le za splošno rabo, piše Večer.
Židan se je na Twitterju odzval na očitke in zapisal, da ni posredoval pri nabavi mask: "Posredoval pa sem GSM državnega sekretarja (po njegovem soglasju) uglednemu slovenskemu poslovnežu, ki je želel neposredno povezati slovensko vlado in kitajskega proizvajalca."
Češko aprila: Vlada me je prosila, naj sam uvozim maske, ker ona tega ne more
Češko je 7. aprila v oddaji 24UR ZVEČER razkril, da je dobil dobavitelja iz Kitajske za nakup in dobavo zaščitnih mask. A ga je, kot je povedal, vlada prosila, naj sam uvozi te maske, ker da država tega ne more storiti. Ker se Češko z maskami ne ukvarja in ne more preverjati kakovosti opreme, naj bi takrat vlado povezal s slovenskim podjetjem, ki se s tem ukvarja.
"Poklical sem svoje poslovne kontakte na Kitajskem in ugotovil, da eden od mojih dobaviteljev izdela več kot milijon mask dnevno," je povedal eden najbogatejših Slovencev. Zagotovil mu je, da bo lahko Slovenijo uvrstil na prioritetno listo in da bo lahko takoj izdelal maske za potrebe Slovenije. O tem je takoj obvestil vlado, bili so zelo odzivni.
Nato pa se je zataknilo. "Presenetil pa me je odziv vlade, ko me je vlada prosila, če sem lahko jaz uvoznik, ker vlada ne more biti. Sam nisem usposobljen za preverjanje kvalitete medicinske opreme," pove podjetnik.
Zato je prosil ljubljansko podjetje Salus, ki se ukvarja z uvozom medicinske opreme, da bi oni prevzeli to pošiljko. Češko naj bi Salus povezal z vlado in se potem iz posla umaknil.
A posla, ki ga je ponudil Češko, le niso izpeljali. Kot so poročali v oddaji 24UR, Cantarutti namreč pravi, da se je bilo "s to ponudbo škoda ukvarjati", ker da je bila nepopolna - naj ne bi bilo ustreznih certifikatov, zelo dolg je bil tudi dobavni rok. Češko pa na to odgovarja, da so jim še isti dan posredovali "kompletno ponudbo z vsemi certifikati". "Naslednji dan sem dobil potrdilo, da je oprema v redu," dodaja. Kot izhaja tudi iz elektronskega sporočila, ki nam ga je uspelo pridobiti, je Cantarutti Češko sam namreč sporočil, da je - kolikor so preverili - "navedena zaščitna oprema ok, in ne bi smelo biti problemov".
Cantarutti je včeraj na seji komisije za nadzor javnih financ sicer še zatrdil, da zaščitnih kirurških mask, ki so jim jih ponujali Češkovi dobavitelji, takrat sploh niso potrebovali. A spodnje elektronsko sporočilo, ki ga je njihov zaposleni Miha Berdnik 24. marca posredoval potencialnemu uvozniku iz Kitajske, dokazuje, da so hkrati poizvedovali po dveh milijonih tovrstne zaščitne opreme.
Zato tako Židan kot Češko še danes ne razumeta, zakaj se vlada ni odločila za direktne nakupe po tovarniških cenah. Počivalškov državni sekretar odgovarja, da zakonske omejitve ni bilo, so bile pa omejitve pri sami izvedbi.
A se je vlada raje naslanjala na kopico posrednikov, ki da so dobavljali, zaključita strankarska kolega, drago in celo neustrezno opremo.
KOMENTARJI (668)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.