Po podatkih vladnega urada za komuniciranje so v soboto pristojne službe opravile 625 testiranj na okužbo z novim koronavirusom. Tri osebe so bile na testu pozitivne. Doslej smo sicer v Sloveniji opravili skupno 62.828 testov in potrdili 1457 okužb.
Hospitaliziranih je 41 pacientov, od tega 10 oseb potrebuje intenzivno nego, kar je toliko kot dan prej. Iz bolnišnice so odpustili še eno osebo, skupno 256. Umrla je ena oseba. Doslej smo v Sloveniji zabeležili 102 smrtni žrtvi.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana se zdravi 16 bolnikov s covidom-19. Na intenzivnem zdravljenju so tri osebe in tri tudi intubirane, so sporočili na Twitterju.
V UKC Maribor pa je hospitaliziranih 17 bolnikov s covidom-19, med njimi pet na intenzivnem zdravljenju.
S ponedeljkom bo znova stekel javni potniški promet, pravila so stroga
S ponedeljkom bo v Sloveniji medtem po skoraj dveh mesecih ponovno stekel javni potniški promet, a se bo izvajal drugače kot pred epidemijo. Ob vnovičnem zagonu bodo morali potniki spoštovati več zaščitnih ukrepov, med drugim bodo morali ob vstopu v vozilo razkužiti roke, ohranjati priporočeno razdaljo in med vožnjo nositi zaščitno masko.
Voznike avtobusov bodo pred okužbo varovale posebne fizične pregrade, dokler s temi ne bodo opremili vseh avtobusov, pa bodo potniki v vozilo vstopali le na zadnjih vratih. Tako na avtobusih kot vlakih bo nameščeno razkužilo, ki ga bodo morali potniki obvezno uporabiti ob vstopu. Prav tako bodo morali nositi zaščitne maske. Priporočena razdalja med voznikom in potniki, kot tudi med potniki samimi, je 1,5 metra.
Ko bo vozilo prispelo na cilj in bodo potniki izstopili, ga bo treba prezračiti, pred novo vožnjo pa tudi razkužiti vse površine, s katerimi bi bili lahko potniki v stiku. Dokler ne bodo nameščene zaščitne pregrade z odprtino za prodajo vozovnic, teh na avtobusih ne bo mogoče kupiti, jih bodo pa potniki lahko kupili na nekaterih avtobusnih postajah.
Vsaj enega od dodatkov prejelo 91 odstotkov zaposlenih v policiji in 83 odstotkov v vojski
V policiji in vojski so z aprilskimi plačami, ki so jih zaposleni dobili v tem tednu, izplačali tudi dodatka za povečano tveganje in prekomerne obremenitve v epidemiji. Obračunana sta bila za delo v marcu, vsaj enega od obeh dodatkov je dobilo 91 odstotkov zaposlenih v policiji in 83 odstotkov pripadnikov Slovenske vojske.
Zaposleni v javnem sektorju lahko za delo v epidemiji dobijo dva dodatka: skladno s kolektivno pogodbo za javni sektor dodatek za delo v rizičnih razmerah v višini 65 odstotkov urne postavke osnovne plače ter na podlagi interventnega zakona dodatek za nevarnost in posebne obremenitve. Iz naslova obeh dodatkov skupaj, lahko zaposleni v javnem sektorju dobi največ 100 odstotkov urne postavke dodatka.
Kot so za STA pojasnili na policiji, so pri aprilski plači dodatek za delo v rizičnih razmerah po kolektivni pogodbi za javni sektor izplačali 7435 zaposlenim, in sicer v skupni višini 3.543.928 evrov, kar vključuje tudi pripadajoče prispevke od dodatkov, ki jih plačuje delodajalec (bruto bruto).
Dodatek za nevarnost in posebne obremenitve na podlagi interventnega zakona za marec je 7371 zaposlenih dobilo za opravljene ure dela v službi in 1507 za opravljene ure dela od doma, skupaj so iz tega naslova izplačali 1.716.470 evrov s pripadajočimi obveznostmi delodajalca.
V vojski je po podatkih, ki so jih STA posredovali z ministrstva za obrambo, dodatek na podlagi kolektivne pogodbe za marec dobilo 5221 pripadnikov. Skupna višina izplačil je znašala 667.825 evrov bruto. Dodatek na podlagi interventnega zakona pa je dobilo 5274 pripadnikov, in sicer v skupni višini 510.923 evrov bruto.
KOMENTARJI (178)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.