Na včerajšnji seji je Zdravstveni inšpektorat (ZIRS) vladi poročal o opravljenih nadzorih. Skupaj so pretekli teden v zvezi z obvladovanjem koronavirusa opravili 1.343 nadzorov in izrekli 66 prekrškovnih sankcij v skupni vrednosti 31.600 evrov.
V zvezi s karantenskimi odločbami so izvedli 532 nadzorov in izrekli 32 prekrškovnih sankcij v skupni vrednosti 10.400 evrov. 545 nadzorov so opravili na področju gostinstva in trgovine, kjer so zaradi kršenja odloka o omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev kaznovali 30 kršiteljev s skupno vsoto glob v višini 20.400 evrov. Glede nošenja mask zunaj gostinstva in trgovin so med 41 nadzori kaznovali štiri kršitelje s skupno vsoto glob v višini 800 evrov.
64 nadzorov so opravili na prireditvah, 161 pa v večstanovanjskih stavbah glede obvezne namestitve razpršilnikov za razkuževanje rok. Pri nobenem od teh nadzorov niso izrekli prekrškovnih sankcij.
V petem protikoronskem paketu je predlagana tudi razširitev nabora nadzornikov. Kot pojasnjujejo na Ministrstvu za zdravje, naj bi zdravstvenim inšpektorjem na pomoč pri nadzoru priskočile še druge inšpektorske službe, ki bi jim pomoč nudile na področjih svojih resorjev. Med drugimi naj bi jim tako pomagali tudi iz Tržnega inšpektorata, pravijo iz Ministrstva za zdravje. A da je to za zdaj le predlog, še pravijo in dodajajo, da naj bi vlada o sprejemu odločala danes.
Glede na zaostrovanje ukrepov bodo imeli tudi zdravstveni inšpektorji več dela. Nekateri ukrepi bodo sicer veljali za celo državo, nekateri pa le za rdeče regije.
Od 1. maja letos policisti vročili že več kot 50.000 karantenskih odločb
Poleg osnovnih nalog policije, kot je zagotavljanje varnosti življenja in premoženja ljudi, policija izvaja tudi vse naloge, ki so povezane z ukrepi vlade za preprečevanje širjenja koronavirusa, hkrati nudi tudi policijsko asistenco drugim pristojnim organom, da lahko učinkovito izvajajo svoje naloge za preprečevanje širjenja virusa.
Od 20. marca pa do ponedeljka, 12. oktobra, je policija prejela 2.686 prijav o kršitvah vseh odlokov. Zdravstvenemu inšpektoratu so podali 7.159 predlogov zaradi kršenja odlokov, obravnavali pa so tudi tri primere kaznivega dejanja, ko se ljudje niso ravnali po predpisih in s tem povzročali širjenje nalezljive bolezni.
V zadnjem tednu, med 4. in 11. oktobrom, so na meji izdali 2.856 odločb o karanteni, skupno je bilo tako na meji od 1. maja letos vročenih že 53.441 odločb.
Poleg tega policija sproti spremlja tudi aktivnosti na terenu glede prijavljenih, predvsem pa neprijavljenih javnih shodov, teh je bilo več kot 90 odstotkov. Po Zakonu o javnih zbiranjih je za red na neprijavljenih shodih odgovorna policija, ki ukrepe za zagotavljanje reda opredeli sama, upoštevajoč načelo taktičnega preudarka in načela sorazmernosti, so sporočili z ministrstva za notranje zadeve.
Bo pisanje odločb o karanteni prevzel NIJZ?
Peti protikoronski paket vsebuje tudi predlog spremembe Zakona o nalezljivih boleznih. Z ministrstva za zdravje naj bi pisanje odločb o karanteni prestavili na epidemiološko službo NIJZ, kjer spremembi sicer ostro nasprotujejo.
Iz NIJZ so poudarili, da niso represivni organ, da so v prvi vrsti zdravniki in da ne bodo opravljali vloge uradne osebe, ki bo odrejala omejevanje prostega gibanja ljudem. Dodali so še, da spremembe predstavljajo ne le dodatne obremenitve epidemiološke službe, ampak tudi prevzem pristojnosti upravnega organa. "Epidemiologi smo zdravniki in ne bomo opravljali vloge uradne osebe, ki bo odrejala omejevanje prostega gibanja ljudem," sporočajo vladi.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.