Slovenija za 14 dni zaostruje ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa, je v četrtek sklenila vlada. Ob polnoči je v veljavo stopil prvi od novih ukrepov, ki prepoveduje zbiranje ljudi. Izjema pri tem so člani istega gospodinjstva in ožji družinski člani. Do zdaj je bilo dovoljeno zbiranje do šest oseb.
Še vedno so začasno prepovedani prireditve, shodi, poroke in verski obredi, po novem pa tudi vsa slavja in praznovanja. Dovoli pa se sklenitev zakonskih zvez, a le z dovoljenjem ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
S spremembo je določena tudi izjema, da se odlok ne uporablja za dejavnosti, ki se izvajajo za zagotavljanje izvajanja nalog države, samoupravnih lokalnih skupnosti in javnih služb ter za organe političnih strank.
Vlada je podaljšala tudi že veljavne ukrepe, kot sta omejitev gibanja med občinami in omejitev gibanja med 21. in 6. uro, pri tem še vedno veljajo izjeme. Nošenje zaščitnih mask je še vedno obvezno v zaprtih prostorih ter na prostem, z določenimi izjemami.
Vse spremembe so bile v četrtek objavljene v Uradnem listu.
V četrtek smo v Sloveniji sicer potrdili novih 1508 primerov okužbe. V tem trenutku številke jasno kažejo, da se širjenje virusa upočasnjuje, razmere v bolnišnicah pa ostajajo resne, celo kritične, je na novinarski konferenci dejal vodja Oddelka Intenzivne terapije Infekcijske klinike prof. dr. Matjaž Jereb. "Ne glede na ocene, da smo dosegli vrh po številu okužb in ugodne projekcije, še nimamo razloga za sproščanje ukrepov."
Prevoz na delo v istem vozilu za 6 zaposlenih istega podjetja dovoljen
V prihodnjih dneh bodo v veljavo vstopili tudi drugi vladni ukrepi. S ponedeljkom, 16. novembra, se tako kot spomladi znova zaustavlja ves javni potniški promet; medkrajevni, mestni in železniški. Odlok, ki ga je na 122. dopisni seji sprejela vlada začasno prepoveduje izvajanje javnega linijskega prevoza potnikov, stalnega izvenlinijskega prevoza potnikov, občasnega prevoza potnikov in javnega železniškega prevoza potnikov v notranjem prometu.
Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je na novinarski konferenci pojasnil, da bo še naprej dovoljen posebni linijski prevoz potnikov, to je prevoz na delo in iz dela, ki ga organizira delodajalec (t.i. delavski avtobusi). Dovoljeni bodo tudi taksi prevozi.
Prav tako ne bo mogoč prevoz oseb z nihalnimi žičnicami, vzpenjačo in krožno kabinskimi žičnicami. Prepoved ne velja v primerih nujne oskrbe, medicinske pomoči in zaščite ter reševanja, je pojasnil.
Iz omejitev so izvzete vse oblike prevozov, ki so potrebne za intervencijske službe in druge nujne službe javnega sektorja. Pri teh prevozih za ustrezno zaščito voznikov in potnikov poskrbita njihov organizator in izvajalec.
Ob tem je minister Vrtovec pozval vse župane, da za obdobje zaprtja javnega potniškega prometa državljanom omogočijo brezplačno parkiranje na občinskih parkiriščih.
Pozval je tudi delodajalce, naj pokažejo razumevanje do zaposlenih, ki bodo imeli težave s prihodom na delo, saj uporabljajo javni potniški promet, drugih oblik prevoza pa nimajo na voljo. Ob tem je obljubil pomoč delodajalcem: "Če bo delodajalec utrpel dodatne stroške, bo vlada delodajalcem in delavcem pomagala. Ključno je, da zajezimo širjenje virusa. Nobenega delodajalca ta vlada ne bo pustila na cedilu. Enako velja za zaposlene."
Konkretnih predlogov, kako bo država pomagala, ni podal. Dodal je le, da je vlada v šestih mesecih sprejela že šest protikoronskih zakonov, pripravlja pa že sedmega.
Prav zato so sprejeli tudi izjemo pri prevozih na delo. Prevoz v istem vozilu bo mogoč za do 6 oseb, ki pa morajo biti zaposleni v istem podjetju. Vrtovec je ob tem dejal, da gredo s tem nasproti delodajalcem, obenem pa nima smisla, da se zaposleni, ki so v stiku na delovnem mestu, ne bi mogli skupaj voziti na delo.
S ponedeljkom bo prepovedano tudi izvajanje dejavnosti usposabljanja kandidatov za voznike motornih vozil. Zaradi začasne prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev neposredno potrošnikom se z odlokom določa tudi, da se veljavnost vozniških dovoljenj, izkaznic o vozniških kvalifikacijah in veljavnost teoretičnega dela vozniškega izpita, ki zaradi začasne prepovedi potečejo od 16. novembra 2020 do 30. novembra 2020, podaljša do 31. januarja 2021.
Vrtovec je na novinarski konferenci dejal še, da se zavedajo, da so sprejeti ukrepi "boleči in bodo mnogim med nami povzročili veliko težav". A zdravstvene razmere so resne, pritisk na bolnišnice in zdravstvene delavce pa izjemno velik. "Upočasnitev širjenja virusa in zmanjšanja pritiska na bolnišnice in zdravstveno osebje ne bomo mogli doseči brez težkih, a nujnih dodatnih ukrepov," je še dodal.
S ponedeljkom zaprtje vseh nenujnih trgovin
Vrata s ponedeljkom zapirajo vse nenujne trgovine – odprte bodo ostale le trgovine z živili, lekarne, pošte in banke.
Odprti bodo ostali:
– prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila, blago za osebno nego in čiščenje, vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji, pri čemer se kot izjema ne šteje prodaja oblačil, obutve in tehničnega blaga v teh prodajalnah,
– lekarne,
– prodajalne z medicinskimi pripomočki in ortopedskimi pripomočki,
– tržnice,
– kmetijske prodajalne,
– bencinski servisi,
– banke in zavarovalniške storitve,
– pošte,
– dostavne službe,
– trafike in kioski za prodajo časopisov in revij,
– servisne delavnice, v katerih se opravljajo storitve popravil in vzdrževanja motornih vozil in koles (vulkanizerske, avtomehanične, avtoličarske ali avtokleparske delavnice, delavnice za popravilo koles).
Dovoljeni bodo:
– dimnikarske storitve,
– gradbena dela v oziroma na nenaseljenih gradbiščih,
– osebni prevzem blaga ali hrane na prevzemnih mestih med 6. in 21. uro
– opravljanje dejavnosti priprave jedi in pijač v primeru dostave (brez časovne omejitve).
Število oseb v zaprtih javnih prostorih, v katerih se izvaja dejavnost ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, je vlada omejila na 30 kvadratnih metrov na posamezno stranko ali na eno stranko, če je poslovni prostor manjši od 30 kvadratnih metrov. Če gre za odprto tržnico, se dejavnost ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom omeji na 10 kvadratnih metrov na posamezno stranko.
Šolanje bo še naprej za (vsaj) 14 dni potekalo na daljavo, vrtci bodo nudili le nujno varstvo.
Prav tako od ponedeljka lastništvo nepremičnine ali plovila ne bo več med izjemami za prehajanje meje brez karantene. Vlada je črtala tudi izjemo, ki je dovoljevala obiske družine v tujini v roku 72 ur. Ta bo veljala le še za EU in schengensko območje. "Po domače povedano: preživljanje vikendov v Srbiji ali Bosni in Hercegovini ni več mogoče," je na novinarski konferenci dejal notranji minister Aleš Hojs.
Vrhunski in poklicni šport se nadaljuje po dosedanjih odlokih
Glede na izjavo ministra Gantarja ter na objave v uradnem listu, bo poklicni šport, tako kot gospodarske dejavnosti, v močno omejenem obsegu deloval naprej po odloku za omejitev športnih dejavnosti iz oktobra, ki so bile podaljšane prejšnji teden.
Proces športne vadbe je dovoljen športnikom z nazivom olimpijskega, svetovnega, mednarodnega in perspektivnega razreda ter poklicnim športnikom, starejšim od 15 let, ki so vpisani v razvid poklicnih športnikov pri ministrstvu, pristojnemu za šport.
Še vedno je v kolektivnih športih dovoljeno tudi izvajanje tekmovanj v najvišjem kakovostnem nivoju nacionalnega, regionalnega, mednarodnega oziroma evropskega tekmovanja v športnih panogah (hokej na ledu, košarka, nogomet, odbojka, rokomet, vaterpolo in futsal-mali nogomet) ter izvajanje velikih mednarodnih športnih prireditev. V individualnih športnih panogah je dovoljeno izvajanje državnih prvenstev za člane in mednarodnih športnih prireditev. Prisotnost gledalcev na športnih tekmovanjih ni dovoljena. Dovoljena je tudi športna rekreativna dejavnost, če so udeleženci člani istega gospodinjstva.
Prepoved ponujanja kulturnih in kinematografskih storitev
Vlada je na današnji dopisni seji z namenom, da se omeji stike in gibanje prebivalstva ter zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije, izdala tudi Odlok o začasni prepovedi ponujanja kulturnih in kinematografskih storitev končnim uporabnikom v Republiki Sloveniji, s katerim se začasno prepoveduje ponujanje kulturnih in kinematografskih storitev.
Se pa z odlokom dovoljuje izjema za knjižnice z namenom dostopanja do knjižničnega gradiva ter nemotenega vzgojno izobraževalnega procesa ob upoštevanju vseh predpisanih varnostnih ukrepov. Število oseb v zaprtih javnih prostorih, v katerih se izvaja knjižnična dejavnost ponujanja storitev knjižnic, je omejeno na 30 kvadratnih metrov na posameznega uporabnika ali na enega uporabnika, če je poslovni prostor manjši od 30 kvadratnih metrov. Upoštevanje teh navodil zagotovi knjižnica.
Cigler Kralj izdal dovoljenje za sklenitve zakonskih in partnerskih zvez ob prisotnosti zgolj para in matičarja
Minister za delo Janez Cigler Kralj je danes upravne enote obvestil, da dovoljuje sklepanje zakonskih in partnerskih zvez ob pogoju, da so pri sklenitvi prisotne največ tri osebe, torej bodoča zakonca oziroma partnerja ter matičar. Tako sklenitev poteka brez prič ter navzočnosti predstavnikov upravne enote ali župana.
Skladno z določbami Družinskega zakonika se zakonska zveza sicer praviloma sklene pred matičarjem in načelnico ali načelnikom upravne enote ali od njega pooblaščeno osebo. Zakonska zveza se lahko sklene tudi pred matičarjem in županjo ali županom občine, na območju katere se zakonska zveza sklepa. Lahko pa se sklene tudi samo pred matičarjem.
Prav tako zakonik dovoljuje, da se zakonska zveza lahko sklene tudi brez navzočnosti prič, če bodoča zakonca tako želita. "Kar pomeni, da so v tem primeru obvezno prisotne tri osebe," je v dopisu zapisal minister.
Sklenitev zakonske oziroma partnerske zveze mora sicer potekati ob upoštevanju vseh priporočil pristojnih organov in spoštovanju vseh veljavnih ukrepov za preprečitev širjenja virusne okužbe, je še dodal minister.
Gantar: Gospodarska škoda bi bila na dolgi rok veliko večja, če epidemije ne uspemo obvladati
Zdravstveni minister Tomaž Gantar je v oddaji 24UR ZVEČER povedal, da je bilo strožje ukrepe nujno potrebno sprejeti, saj si vsi enkrat želimo sproščanja. Poudaril je, da je epidemiološka slika pri nas slabša kot v sosednjih državah, in da tudi druge države sprejemajo podobne ukrepe.
Mariča Lah, predsednica Trgovinske zbornice Slovenije (TZS), je dejala, da vlado podpirajo pri ukrepih za zajezitev širjenja koronavirusa, ne podpirajo pa odločitve, s katero so zaprli ¾ trgovinske dejavnosti v državi. "Vlada nas je sama v svoji preglednici za možnost okužbe uvrstila na drugo stopnjo od petih, torej smo dejavnost z nizko stopnjo za možnost širjenja okužbe," je poudarila.
KOMENTARJI (1830)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.