Odbora DZ za zdravstvo in za notranje zadeve sta na skupni seji razpravljala o ukrepu, ki prepoveduje prehajanje med občinami v času epidemije. Notranji minister Aleš Hojs je ocenil, da je ukrep bistveno pripomogel, da se epidemija ustavlja. "Pogovarjamo se o odpravi ukrepa, a še prej čakamo na vzorčno testiranje," je dejal zdravstveni minister Tomaž Gantar.
Sejo obeh odborov so sicer zahtevali v opozicijski Levici, kjer po besedah poslanke Nataše Sukič menijo, da gre za arbitraren, prekomeren in neživljenjski ukrep, ki ne more zajeziti epidemije novega koronavirusa, pač pa se je treba usmeriti v epicentre, to je domove za starejše.
Omejevanje gibanja v času širjenja nalezljive bolezni je po zakonu po njenih besedah sicer dopusten ukrep, a mora biti hkrati sorazmeren in nujno potreben za dosego legitimnega cilja. V tem primeru za dosego želenega cilja ni nujen, je dejala.
Kot je izpostavil minister za zdravje Gantar, je bil ukrep po mnenju strokovne svetovalne skupine eden ključnih, da se je krivulja pri omejevanju koronavirusa obrnila v pozitivno smer. Tudi drugi ukrepi so bili po njegovem mnenju potrebni. "Zaradi njih se lahko danes sploh pogovarjamo o tem, da lahko ukrepe sproščamo," je dejal.
O sprostitvi prepovedi gibanja med občinami se odgovorni po njegovih besedah že pogovarjajo, a med drugim čakajo tudi rezultate vzorčnega testiranja ljudi, ki ga izvajajo te dni. "Z njim bomo dobili bistveno boljšo sliko, kaj se dogaja v populaciji. Potem bomo videli, kaj in na kakšen način lahko sproščamo," je dejal.
Spomnil pa je, da je dogovor na ravni EU, da se ukrepe rahlja postopno. "Lahko naenkrat sprostimo 80 odstotkov ukrepov, a bi bilo treba čez teden dni znova zapirati, ukrepi pa bi trajali bistveno dlje in bi bili bolj restriktivni," je opozoril.
Minister za notranje zadeve Hojs se je odzval na trditve Levice, da se skuša z ukrepi, kot je prepoved gibanja med občinami, ustvarjati policijsko državo ter da je bil ta ukrep sprejet zgolj na podlagi senzacionalističnega poročanja medijev o tem, da so ljudje zadnji konec tedna v marcu množično drli na Obalo. Iz podatkov, ki jih je Dars objavil na Twitterju, je razvidno, da se je v soboto dopoldne proti Obali peljalo le od štiri do pet avtomobilov na uro, je dejala Sukičeva.
"Med sejo sem pridobil podatke od Darsa. Po njih je v soboto, 28. marca, proti Kopru v 24 urah peljalo 2809 avtomobilov, kar je 117 na uro. V nedeljo je bila številka podobna," je odgovoril Hojs. Zagotovil je tudi, da njihov namen ni vzpostavljanje policijske države ter da bodo ukrepi odpravljeni, takoj ko bo stroka ocenila, da je to mogoče, pomembno izhodišče pri tem pa bo vzorčno testiranje.
V razpravi je Sukičeva ocenila, da danes ni mogoče trditi, da je ukrep prepovedi gibanja med občinami bistveno prispeval k zmanjševanju števila okužb, kar da je povedala tudi stroka. Predstavnica Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je namreč na seji povedala, da pri vplivu na zmanjšanje števila okužb ni mogoče posebej izpostaviti nobenega ukrepa, saj da je bilo v isti cilj usmerjenih več ukrepov.
V LMŠ, SD in SAB so ocenili, da je vlada ukrep prepovedi gibanja med občinami verjetno sprejela dobronamerno, a da je bil prekomeren. "Po mojem prepričanju bi se bilo smiselno omejiti zgolj na občine, kjer nastajajo težave," je dejal Predrag Baković (SD). Rudi Medved (LMŠ) je ukrep pričakoval, a je sam menil, da bo bolj osredotočen na glavna žarišča okužb.
Maša Kociper (SAB) pa se je kritično odzvala na trditev Levice, da ukrep ni smiseln in da je neustaven. "Kdo presoja ustavnost, upam, da vemo," je dejala. Vprašala se je tudi, kakšen je smisel, da "dva ministra na poziv ene stranke že drugi dan sedita v DZ, namesto da bi opravljala drugo delo".
Robert Polnar (DeSUS) je opozoril, da je imela vlada za ukrepanje zelo malo časa in tudi prostora za napake malo, kar je treba upoštevati "ko oblikujemo kritična stališča". Branko Grims (SDS) pa se je že osredotočil v prihodnost in dejal, da bo treba po sprostitvi ukrepov vse sile usmeriti v preverjanje, kdo vstopa v državo.
V Levici so predlagali, naj odbora sprejmeta dva sklepa, ki pa na glasovanju nista dobila podpore. Z njima bi odbora vlado pozvala, naj v dveh dneh odpravi prepoved gibanja med občinami in naj se vzdrži ukrepov, ki bi po nepotrebnem omejevali svobodo gibanja.
KOMENTARJI (652)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.