Direktor NIJZ Milan Krek je za 24UR povedal, da je razmišljanje, da je epidemije konec, škodljivo: "Je samo razglasitev konca epidemije s strani vlade, a epidemija še vedno traja. Virus je še vedno prisoten, še vedno imamo okužene in ljudi, ki ležijo v bolnišnicah. Ukrepe sproščamo postopoma, odločili smo se, da zaščitimo zdravje otrok in da bomo naredili tako, da bo to zdravje čim bolj zaščiteno. Ko ščitimo zdravje otrok, ščitimo zdravje njihovih staršev in starih staršev. V tem trenutku spremljamo situacijo, če bo situacija čez 14 dni boljša, bomo lahko razpravljali o večjih sprostitvah v šoli," je pojasnil.
"Ti ukrepi varujejo življenje, zato seveda so življenjski, kakšni pa naj bi bili," je odgovoril na pomisleke tistih, ki pravijo, da so strogi ukrepi v šolah neživljenjski.
Vladi se namreč, kot vse kaže, odpirajo nove bojne linije, zdaj očitno z učitelji. Sedem se jih je odločilo izpostaviti in podpisali so se pod tako imenovani Učiteljski koronamanifest. V njem se postavljajo na okope v boju za enake pravice vseh izobražujočih se otrok. Da je država enake možnosti izobraževanja dolžna zagotavljati po ustavi, so zapisali v manifest.
V njem se sprašujejo, ali ne pomeni spuščanje le določenih skupin otrok v šole negativne diskriminacije. Ker, kot so zapisali, po kakovosti pouk od doma v nobenem pogledu ni primerljiv s klasičnim načinom poučevanja v razredu in številnim otrokom odvzema ustavno zagotovljeno možnost pridobivanja ustrezne izobrazbe. Ministrica pa odgovarja, da dobivajo takšne in drugačne pozive. In da je država v danem trenutku poiskala optimalno rešitev.
Ministrica o nošenju mask med poukom: "Prosili so me, ali bi lahko kaj naredili z omejitvijo tega ukrepa"
Dan po odprtju šol in vrtcev so po besedah ministrice Simone Kustec ponekod opozorili na prostorske težave, predvsem pri športnih aktivnostih in na podružničnih šolah. "Brez kančka sramu pa lahko rečemo, da smo v prvi dan vstopili dobro pripravljeni in zavezani skrbi za najboljšo možno izvedbo vzgoje in izobraževanja v danih razmerah," je ocenila.
Po dobrih dveh mesecih zaprtja zaradi epidemije novega koronavirusa so v ponedeljek svoja vrata odprli vrtci in šole za del učencev. Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Kustečeva je na dopoldanski novinarski konferenci z zadovoljstvom ugotavljala, da je prvi dan minil brez težav.
V danem trenutku in razmerah so po njenih besedah poiskali najbolj realno možno izvedbo vzgojno-izobraževalnega procesa. Ob tem se zaveda, da nihče ni najbolj zadovoljen z njo, a to je tisto, kar lahko v danih okoliščinah zagotovijo.
"V osnovnih šolah so se ravnatelji in učitelji temeljito pripravili na vrnitev otrok ter organizirali potrebno za uspešno izvedbo pouka. Učenci in starši so pokazali veliko stopnjo razumevanja in pripravljenosti za izvedbo vzgojno-izobraževalnega procesa v šoli," je ocenila. Šole poročajo tudi o dobrem sodelovanju z lokalnimi skupnostmi, pri zagotavljanju prevoza ne beležijo večjih težav.
Učitelji so ministrico, ki je v ponedeljek obiskala nekaj šol, opozorili tudi na težave oz. omejitve, ki jim jih povzročajo zaščitne maske. "Prosili so me, ali bi lahko kaj naredili z omejitvijo tega ukrepa. Njihovo pobudo bom prenesla naprej in če bo le mogoče, bomo tu poskušali najti boljšo rešitev," je napovedala.
Prav tako so prisluhnili pobudam, da bi omogočili dodatno strokovno pomoč v živo, ne samo na daljavo. Aktualna priporočila NIJZ namreč odsvetujejo mobilnost učiteljev za dodatno strokovno pomoč. Ravno danes tako potekajo usklajevanja med NIJZ in dodatno stroko. "Iščemo rešitev, kako to premagati v dobro šolajočih otrok," je zagotovila Kustečeva.
Tudi v vrtcih, kamor se je vrnila približno polovica vpisanih otrok, so ravnatelji po navedbah ministrice zagotovili, da je delo dobro in ustrezno izvedeno ter da se spoštujejo vsi potrebni zdravstveno-varnostni ter higienski ukrepi.
Kar nekaj vrtcev pa je ministrstvu že sporočilo, da se bo z junijem vrnilo večje število otrok. Zato bo, kot je napovedala Kustečeva, treba ponovno pregledati in oceniti smernice NIJZ.
Sicer pa je pripravljen predlog za podaljšanje ukrepa plačila vrtca s strani države v primeru otrokove odsotnosti do 30. junija 2020, ki ga bo vlada obravnavala na današnji seji.
V šolske klopi so se ponedeljek vrnili tudi dijaki zaključnih letnikov. Njihov učni proces poteka predvsem v luči priprav na zaključne izpite in maturo. Kot je spomnila ministrica, bodo dijaki šolsko leto zaključili 22. maja, 30. maja pa bodo opravljali prvi maturitetni preizkus iz angleškega jezika.
Nekatere jezikovne šole bodo tudi po epidemiji imele pouk na daljavo
Jezikovne šole so se v času epidemije covida-19 dobro znašle in izkoristile prednosti sodobnih informacijsko komunikacijskih tehnologij, ki omogočajo pouk na daljavo. Tako bodo nekatere zaradi dobrih izkušenj celo nadaljevale takšen način dela.
"Prvi dan ni bilo veliko težav, protokol smo imeli pripravljen in na voljo dodatne maske in razkužila," je navedel direktor Javnega zavoda Cene Štupar Bojan Hajdinjak. V zavodu namreč nudijo tudi učenje tujih jezikov.
Ukrepi Nacionalnega inštituta za javno zdravje so po njegovih besedah razumljivi, le obvezna uporaba mask je za učitelje med poukom moteča, je izpostavil. Meni tudi, da je nakup mask tako kot tudi razkužil "velik dodaten strošek za zavod".
Tudi jezikovna šola Berlitz v tem tednu znova nudi možnost za učenje tujega jezika v njihovih prostorih. Vendar pa se je večina slušateljev odločila, da bo ostala pri učenju tujega jezika na daljavo, kot so ga spoznali v času epidemije, so za STA povedali v Berlitzu. Učenje preko aplikacije Zoom se je po njihovih izkušnjah namreč izkazalo kot zelo učinkovito.
Za tiste posameznike, ki bodo prihajali na ure tujega jezika v prostore šole, pa so poskrbeli, da bo pouk potekal v skladu z navodili Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Namestili so razkužilna sredstva, dve učilnici, ki sta za zdaj na razpolago, so razkužili, v njih pa sta samo po dva stola, tako da spoštujejo priporočila glede socialne razdalje.
Po celotni šoli so razobesili plakate o zaščitnem ravnanju. Zaščitne maske nosijo tudi na recepciji, tečajniki pa imajo maske, dokler ne pridejo v učilnico.
Med epidemijo so tako učitelji kot tečajniki uporabljali le gradivo v digitalni obliki, za posameznike, ki bodo zdaj fizično prihajali k pouku, pa bodo upoštevali navodila nacionalnega inštituta. Ta odsvetuje, da bi si udeleženci izobraževanj izmenjevali učne pripomočke, gradiva in potrebščine. Vsak udeleženec naj bi imel svoja tiskana gradiva, ki jih prinese s seboj in odnese po končani uri.
V skladu s priporočili naj bi bila tiskana gradiva, ki jih uporablja več ljudi, pred vnovično uporabo shranjena do tri dni. Pred stikom z gradivi pa si morajo uporabniki umiti ali razkužiti roke.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.