Potem ko je Slovenija odprla vse meje s svojimi sosedami, so na notranjem ministrstvu objavili seznam tistih držav, iz katerih morajo ob povratku v 14-dnevno karanteno tudi Slovenci. Odreditev karantene je sicer obvezna za osebo, ki vstopa v Slovenijo in ima stalno ali začasno prebivališče v državah, ki so na 'črnem' seznamu, ali pa prihaja v Slovenijo iz teh držav. Med omenjenimi državami so Švedska, Velika Britanija, Združene države Amerike, Severna Makedonija, Peru, Čile, Maldivi, San Marino, Gibraltar, Andora, Združeni arabski emirati, Brazilija, Panama, Belorusija, Oman, Armenija, Kuvajt, Bahrajn, Katar, Iran, Dominikanska republika, Kajmanski otoki, Portoriko, Bolivija, Moldavija, Singapur, Gabon, Rusija, Saudova Arabija, Republika Južna Afrika, Džibuti in Sao Tome in Principe.
Seveda obstajajo tudi tukaj izjeme. Te veljajo za osebo v gospodarskem prometu oziroma dejavnostih, ki se ob prehodu meje izkaže z dokazili o opravljanju prometa oziroma dejavnosti v Sloveniji ali tujini (potrdilo o opravljeni prijavi začetka izvajanja storitev in potrdilo A1 v skladu z zakonom, ki ureja čezmejno izvajanje storitev) in se vrača čez mejo v 24 urah po vstopu oziroma predloži negativni izvid testa na prisotnost SARS-CoV-2 (covid-19), ki ni starejši od treh dni. Kadar gre za osebo, ki je zaposlena pri tujem podjetju, ki izvaja storitev v Sloveniji in pri tem biva v Sloveniji, mora ta oseba ob prehodu meje predložiti tudi naslov prebivališča v Sloveniji in negativni izvid testa na prisotnost SARS-CoV-2 (covid-19), ki ni starejši od treh dni. Izjema velja tudi za delavce v sektorju mednarodnega prevoza, osebo, ki izvaja prevoz blaga v Slovenijo ali iz nje ter za tovorni promet v tranzitu, osebo, ki potuje v tranzitu čez Slovenijo v drugo državo v 24 urah po vstopu, osebo z diplomatskim potnim listom in osebo, ki zagotavlja storitve, za katere ji je potrdilo izdalo pristojno ministrstvo, in bi lahko zaradi neizvajanja teh storitev zaradi odreditve karantene prišlo do večje družbene ali gospodarske škode.
Na seznam varnih držav NIJZ, za katere ob vstopu v Slovenijo ni potrebna 14-dnevna karantena, sta se uvrstili tudi celotna Italija in Črna gora. Seznam zdaj obsega že devetnajst držav, te pa so Hrvaška, Avstrija, Bolgarija, Ciper, Češka, Estonija, Finska, Nemčija, Grčija, Islandija, Latvija, Litva, Lihtenštajn, Norveška, Slovaška in Švica.
Vstop brez omejitev in karantene je dovoljen za državljane Slovenije in tujce s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji, ki prihajajo iz držav članic Evropske unije oziroma držav članic schengenskega območja, ne glede na to, ali so te države uvrščene na seznam epidemiološko varnih držav.
10. člen odloka pravi, da vstop brez karantene po novem velja tudi za osebo, ki zagotavlja storitve, za katere ji je potrdilo izdalo pristojno ministrstvo in bi lahko zaradi neizvajanja teh storitev zaradi odreditve karantene prišlo do večje družbene ali gospodarske škode, osebo, ki prehaja mejo zaradi nujnih neodložljivih osebnih opravkov in se vrača čez mejo v roku 24 ur po vstopu ter predloži ustrezno dokazilo in osebo, ki je dvolastnik ali najemnik zemljišč na obmejnem območju ali na obeh straneh državne meje in prehaja državno mejo zaradi opravljanja kmetijsko-poljedelsko-gozdarskih del. V novem odloku pa ni več določenih izjem za osebe s potrjeno rezervacijo nočitve.
Med obema seznamoma je večina ostalih držav sveta. Če sodite v katero izmed izjem v 10. členu odloka, vam karantena tudi ob prihodu iz teh držav ne bo odrejena.
Najpogostejša vprašanja in odgovore glede prehajanja meje pa lahko preberete na spletni strani vlade.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.