Bralec, slovenski državljan, ki živi ob meji na ozemlju Republike Hrvaške, se je znašel v precejšnji zagati.
Po vladnem odloku o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja nalezljive bolezni covid-19 na mejnih prehodih na zunanji meji, na kontrolnih točkah na notranjih mejah in v notranjosti Republike Slovenije, sprejetem 20. avgusta letos, so ga ožji družinski člani lahko obiskovali na podlagi 13. točke 10. člena, ki se glasi, da je izjema pri odrejanju karantene oseba, ki prehaja mejo iz družinskih razlogov zaradi vzdrževanja stikov z ožjimi družinskimi člani in se vrača čez mejo v 24 urah po vstopu.
Z odlokom o spremembah in dopolnitvi, ki so v veljavo stopile včeraj, pa je vlada za takšne primere umaknila časovno omejitev, je pa ob vstopu v Slovenijo poleg ustreznega dokazila treba predložiti še negativni izvid testa na prisotnost covida-19. Ta ne sme biti opravljen v Republiki Sloveniji, prav tako ne sme biti starejši od 48 ur.
In tu se zaplete. "Glede na dejstvo, da se na Hrvaškem na izid covid testa čaka od 24 do 48 ur, je nemogoče priti samo na dnevni obisk, saj je ob prihodu nazaj v Slovenijo v istem dnevu nemogoče predložiti izid testiranja," piše naš bralec.
Sprememba odloka je po njegovem mnenju zelo neživljenjska in praktično sili družinske člane v večdnevne obiske, saj v nasprotnem primeru prehod meje brez karantene ni mogoč.
MNZ: V odloku ne moremo zajeti vseh življenjskih situacij
Ker takšnih primerov zagotovo ni malo in je res nenavadno, da mejo lažje prehaja nekdo, ki ima na Hrvaškem nepremičnino ali obdelovalno površino kot pa bližnjega sorodnika, smo se obrnili na notranje ministrstvo po pojasnila. Vprašali smo jih, ali so morda razmišljali o tem, da bi veljalo oboje – torej ali časovna omejitev ali negativen rezultat testa, ter ali zaradi takšnih primerov morda razmišljajo o kakšnih spremembah ter prilagoditvah v prihodnosti.
Odgovorili so nam s skopim in že znanim pojasnilom: "Za uveljavljanje izjeme, ko karantena ne bo odrejena, zaradi vzdrževanja stikov z ožjimi družinskimi člani, od 13. septembra 2020 ni več časovne omejitve, ob vstopu v Slovenijo pa je treba predložiti tudi negativni izvid testa."
Dodali so še, da v odloku ne morejo zajeti vseh življenjskih situacij, vlada pa "redno ugotavlja strokovno utemeljenost ukrepov na meji in odloči, ali se ukrepi še naprej uporabljajo ali pa jih spremeni oziroma odpravi".
Od včeraj sicer velja, da karantena za tiste, ki dobijo odločbo, namesto 14 dni traja le deset dni. A tudi to ni lahko. Poročali smo o bralki, ki je opisala, kakšno stisko sta preživljala z možem v tem času.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.