Kot je poudaril generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Aleš Cantarutti, v zbornici zagovarjajo čim večjo precepljenost prebivalstva proti covidu-19 ter spodbujanje zaposlenih k cepljenju, saj bo le tako mogoče zagotoviti odprtost države tudi jeseni in pozimi.
So pa kritični so prenosa stroška testiranja vseh zaposlenih na delodajalce. "Ocenjujemo, da delodajalci ne morejo kriti stroškov testiranja zaposlenim, ki se ne želijo odločiti za brezplačno alternativo – cepljenje. Po našem mnenju naj vsak posameznik nosi odgovornost za svojo odločitev ter s tem tudi za stroške testiranja, v kolikor se ne odloči za cepljenje in za to nima utemeljenih zdravstvenih razlogov," je izpostavil Cantarutti.
Ob tem je poudaril, da testiranje zaposlenih v vseh dejavnostih za delodajalce poleg velike stroškovne obremenitve predstavlja tudi dodatno časovno in organizacijsko ter kadrovsko obremenitev. "Glede na primerjavo držav EU je precepljenost prebivalstva v Sloveniji pod evropskim povprečjem, in sicer znaša 48,7 odstotka, v EU pa 63 odstotkov. Zato menimo, da je treba od kolektivne odgovornosti tudi v Sloveniji preiti na osebno odgovornost vsakega posameznika," je dejal.
V GZS opozarjajo tudi na hitre in nejasne spremembe vladnih odlokov, ki jim gospodarstvo težko sledi, daj ne predvidevajo ustreznega prehodnega obdobja. "Ob vsaki uveljavitvi odloka se namreč izpostavi veliko nerešenih vprašanj. Vsaka sprememba odloka namreč za posamezno podjetje predstavlja velik kadrovski, organizacijski in finančni zalogaj," je opozoril Cantarutti.
Glede na to, da se skladno z odločitvijo vlade v sredo širi obveznost pogoja PCT za izvajalce in uporabnike storitev, pa se Cantarutti tudi sprašuje, ali je na trgu dovolj testov za samotestiranje.
Lahova: Račun za slabo precepljenost je izstavljen gospodarstvu
Širitev obveznosti pogoja PCT za delavce in uporabnike storitev je po ocenah predsednice Trgovinske zbornice Slovenije (TZS) Mariče Lah posledica slabe precepljenosti v Sloveniji, račun pa je izstavljen gospodarstvu. "Trgovina ocenjuje, da bo zaradi uveljavitve novega odloka beležila upad prihodka, stroški pa se bodo povečali, saj bo treba uvesti nadzor nad izpolnjevanjem pogoja PCT pri potrošnikih, ki vstopajo v neživilske prodajalne oz. v trgovske centre," je ocenila.
Opozorila je, da jo bodo znova najslabše odnesle trgovine s tehničnim blagom, ki so v pandemiji že bile zelo prizadete – imeli so velik upad dohodkov, morali so odpuščati. "Sklepamo, da je to tveganje obstoječega stanja in ravni precepljenosti za gospodarstvo zelo veliko, zato smo vlado pozvali k razmisleku o možnosti uvedbe obveznega cepljenja po določenih dejavnostih ali starostnih skupinah, kot bi to presodila svetovalna skupina," je povedala.
Tudi ona kot diskriminatorno ocenjuje odločitev, da novi odlok med izjeme, kjer pogoj PCT ni potreben, ne uvršča živilskih prodajaln in lekarn znotraj trgovskih centrov, in poziva, naj bodo pogoji nadzora PCT za vse in povsod enaki.
Meh: Delodajalci vsekakor ne pristajamo na to
Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Branko Meh poudarja, da strošek testiranja zaposlenih ne bi smel biti breme delodajalcev. "Vlada je gotovo premislila, kako se bo to izvajalo. Delodajalci pa vsekakor ne pristajamo na to, da gre testiranje v breme delodajalcev, ampak mislimo, da bi moralo iti v breme posameznika. Vsak ima namreč možnost, da se cepi, v kolikor pa ima okoli tega pomisleke, pa mislimo, da je prav, da si sam plača testiranja," je prepričan. Po njegovi oceni je smiselno, da enaki pogoji veljajo vse dejavnosti. "Mi smo vseskozi opozarjali vlado, da ti ukrepi ne morejo veljati samo za določene dejavnosti, kot so storitvene dejavnosti, kjer delajo gostinci, kozmetičarji, frizerji. Če ti ukrepi veljajo, je smiselno, da se razširijo na vse dejavnosti. Covid ni prisoten samo v teh dejavnostih, ampak tudi v proizvodnih dejavnostih," je spomnil.
Testiranje za samozaposlene pa s tem tednom ni več brezplačno, so nam potrdili na gospodarskem ministrstvu.
SBC: Breme mora prevzeti vsak posameznik
Klub slovenskih podjetnikov (SBC) podpira večino ukrepov iz vladnega odloka o načinu izpolnjevanja pogoja PCT, ne strinja pa se s tem, da je "časovno in finančno breme" glede izpolnjevanja tega pogoja na delodajalcih, in to kljub temu, da se o tem, kateri pogoj bo izpolnil, odloča delavec. Želijo, da odgovornost za uresničevanje pogoja PCT prevzel tisti, ki ima edini možnost odločati se o njem – torej zaposleni.
Težava je po njihovem prepričanju tudi vštevanje časa, potrebnega za testiranje, v delovni čas delavca, zaradi česar se skrajšuje efektiven delovni čas delavcev. Dodatno težavo predstavlja okoliščina, da bo delodajalec moral delovni proces znova in znova prilagajati zaradi izpada delovnih ur tistih, ki se testirajo. Vse to negativno vpliva na uspešnost podjetja, so opozorili. Vlado zato pozivajo, naj pripravi zakonsko podlago, ki bo breme testiranja prenesla na posameznika, s čimer bi se uskladili pravica posameznika do svobodne izbire z odgovornostjo pri izvajanju te pravice.
Sindikat obrti in podjetništva predlaga upoštevanje testov na protitelesa
Sindikat obrti in podjetništva Slovenije medtem opozarja na težavo svojih članov, ki so covid-19 preboleli z blagimi simptomi in se takrat niso obrnili na zdravnika in nimajo potrdila o prebolelosti. Vladi predlagajo, da v sodelovanju s posvetovalno skupino pod vodstvom Mateje Logar prebolevnikom omogoči testiranje na protitelesa, katerim bi nato, če bi imeli zadostno raven protiteles, pristojni organi izdali ustrezno potrdilo. Menijo, da bi s tem odpravili diskriminacijo med prebolelimi.
Po besedah Vindišarja je svetovalna skupina ministrstva za zdravje o protitelesih že večkrat razpravljala. "Poznamo tudi uredbo EU, ki govori o tem, da je treba te teste standardizirati in šele na osnovi tega bo možno, da se tudi uveljavljajo v pogoju P. Res je, da poznamo nekatere države v EU, ki to tudi priznajo, ampak so še vedno v veliki manjšini. Glavni razlog je samo v tem, da ti testi niso standardizirani povsod, tako da nimamo enakih meril, ki bi lahko omogočala, da bi to uvedli. Takoj, ko bo to enotno, bomo sledili tej uredbi Evropske komisije," je napovedal.
KOMENTARJI (395)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.