
HRVAŠKA
Vsi potniki, ki vstopajo na Hrvaško iz držav članic EU, ki se ne nahajajo na t. i. zelenem seznamu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni, morajo izpolnjevati pogoj PCT. Potniki lahko na meji predložijo potrdilo o negativnem testu. V primeru predložitve hitrega testa mora biti na potrdilu jasno označen proizvajalec testa, sicer pa je veljaven 48 ur od odvzema brisa. Negativen PCR-test je veljaven 72 ur.
Osebe, ki so prejele polno cepljenje, lahko v državo vstopajo brez testa, in sicer takoj po prejemu drugega odmerka. Osebe, ki so bile cepljene s cepivom Janssen, lahko na Hrvaško prosto vstopijo 14 dni po prejemu enega in edinega odmerka.
Brez testa lahko vstopijo tudi osebe, ki so prejele prvi odmerek cepiva Pfizer, Moderna ali Sputnik, in sicer 22 do največ 42 dni po cepljenju. Vsi, ki so prejeli prvi odmerek AstraZenece, lahko omenjeno izjemo uveljavljajo od 22 do največ 84 dni po cepljenju.
Osebe, ki so covid-19 prebolele in so bile znotraj šestih mesecev po okužbi enkrat cepljene, prav tako spadajo med izjeme. Izjema so tudi prebolevniki, in sicer največ 180 dni po potrjeni okužbi.
AVSTRIJA
Avstrija od slovenskih državljanov za vstop v državo zahteva negativni hitri test, ki ni starejši od 48 ur, ali negativni PCR test, ki ni starejši od 72 ur. V primeru, da oseba predloži potrdilo o prebolelosti covida-19 (ne sme biti starejše od šest mesecev) ali potrdilo o pozitivnem testu na protitelesa, ki velja tri mesece, test ni potreben.
Avstrijske oblasti prost vstop v državo omogočajo tudi cepljenim osebam. Priznana so cepiva proizvajalcev Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson in Sinopharm. Potniki iz Slovenije lahko v Avstrijo vstopijo 22. dan po prvem odmerku cepiva, vendar le to velja samo tri mesece. Po drugem odmerku se veljavnost potrdila podaljša za šest mesecev oziroma devet mesecev od datuma prejema prvega odmerka. V primeru cepiva, kjer je predviden samo en odmerek, je vstop brez karantene možen 22. dan po cepljenju in velja do devet mesecev.
Otrokom, mlajšim od 10 let, ki potujejo s starši, ki imajo vsa ustrezna potrdila, pogoja PCT ni treba izpolnjevati. Od 10. junija še velja, da elektronska registracija preko portala Pre-Travel-Clearance ni več obvezna za osebe, ki v Avstrijo vstopajo iz držav iz seznama A, torej iz Slovenije.
ITALIJA
Italija je z 21. junijem spremenila pogoje za vstop v državo. Vse osebe, ki prihajajo iz držav članic EU, Izraela, Japonske, Kanade ali ZDA, lahko vstopijo v Italijo brez karantene pod določenimi pogoji.
Pred odhodom morajo vsi potniki izpolniti spletni obrazec za sledenje potnikom. Italija odslej priznava tudi t. i. zeleno potrdilo covid-19, ki ga izda pristojni zdravstveni organ. V Italijo lahko slovenski državljani vstopijo z negativnim hitrim ali PCR-testom, ki ni starejši od 48 ur. Priznano je tudi polno cepljenje, opravljeno vsaj 14 dni pred vstopom v Italijo, in potrdilo o prebolelosti, ki je veljavno šest mesecev od okužbe.
Zeleno potrdilo mora biti izdano v italijanskem, angleškem, francoskem ali španskem jeziku in je lahko v digitalni ali tiskani obliki.
Izjeme glede potrdil so otroci, mlajši od šest let, tranzitni potniki za največ 36 ur ter osebe z obmejnega območja, ki se v Italijo odpeljejo do 60 km od kraja prebivanja (v primeru obmejnega potovanja ni treba izpolnjevati spletnega obrazca).
Za dodatna pojasnila smo zaprosili Andreja Štera, ki je pojasnil, da z zelenim potrdilom italijanske oblasti razumejo na vsa potrdila, ki potrjujejo PCT pogoj. Tisti državljani, ki že imajo digitalno zeleno potrdilo s qr kodo lahko v Italijo vstopijo z njo, medtem ko slovenski državljani, ki še nimamo digitalnega potrdila in smo polno cepljeni ali preboleli, lahko v Italijo vstopamo z našimi potrdili, ki pa morajo biti v angleščini.
MADŽARSKA
Od 1. maja lahko na Madžarsko brez omejitev vstopijo vse osebe, ki so bile cepljene in lahko predložijo potrdilo o cepljenju s prvim odmerkom cepiv Pfizer, AstraZeneca, Moderna ali Janssen. Na podlagi dogovora med Slovenijo in Madžarsko o vzajemnem priznavanju potrdil o cepljenju proti covidu-19 se s potrdilom o cepljenju, izdanim v eni državi, prizna enake pravne učinke, kot bi bilo izdano v drugi državi. Brez testa lahko v državo vstopijo tudi osebe, ki so v zadnjih šestih mesecih prebolele covid-19.
Dnevni delovni migranti iz sosednjih držav lahko na Madžarsko vstopijo pod pogojem, da državo nato zapustijo v največ 24 urah in se gibajo v največ 30-kilometrskem pasu od meje.
Za slovenske državljane, ki niso bili cepljeni oziroma niso preboleli covida-19, vstop na Madžarsko praviloma ni dovoljen, razen v primeru predhodne pisne odobritve madžarske policije.
ŠPANIJA
Španija je Slovenijo uvrstila na seznam rizičnih držav, zato morajo slovenski državljani pri vstopu v državo predložiti predpisana potrdila. V Španijo lahko vstopite brez karantene ali negativnega testa v primeru, da ste polno cepljeni. Pri tem velja, da mora od drugega odmerka miniti najmanj 14 dni, razen v primeru cepiva Johnson & Johnson, ko je dovolj en odmerek, zaščita pa se vzpostavi 14 dni po cepljenju.
Vsi, ki so preboleli covid-19, lahko v 180 dneh od okužbe predložijo rezultat pozitivnega testa ali potrdilo zdravnika. Vstop brez karantene je mogoč tudi s predložitvijo negativnega PCR ali hitrega testa, ki ni starejši od 48 ur. Vsi potniki, ne glede na potrdila, morajo pred prihodom izpolniti spletni obrazec, vsa predložena dokazila pa morajo biti v španskem, angleškem, nemškem ali francoskem jeziku.

GRČIJA
Potniki, ki potujejo v Grčijo, morajo najpozneje dan pred odhodom izpolniti spletni obrazec za sledenje potnikom. Ob vstopu v državo morajo državljani EU predložiti negativni PCR-test, ki ni starejši od 72 ur, ali hitri antigenski test, ki ni starejši od 48 ur. Če je oseba polno cepljena, negativnega testa ne potrebuje, prav tako testiranje ni potrebno za osebe, ki so v dveh do devetih mesecih preboleli covid-19.
Potrdila o testiranju, cepljenju ali prebolelosti morajo biti v angleškem jeziku, ob tem pa grške oblasti na letališčih izvajajo naključno testiranje potnikov.

KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.