Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je pretekli petek objavil nova priporočila za cepljenje proti covidu-19. Kot je presodila posvetovalna skupina za cepljenje, katere vodja je Bojana Beović, za vse, ki so že preboleli covid-19, zadostuje cepljenje z le enim odmerkom cepiva. Gre za osebe, ki so dokazano prebolele bolezen v zadnjih osmih mesecih, kar lahko potrdijo s pozitivnim PCR-testom ali potrdilom osebnega zdravnika.
NIJZ je ob tem določil, da se za prebolevnike ne bo uporabljalo cepivo Janssen proizvajalca Johnson & Johnson, pri katerem je sicer predviden samo en odmerek. Če je od začetka bolezni minilo več kot osem mesecev, prebolevnik prejme polno cepljenje, torej dva odmerka. Osebe, ki pa so dokazano zbolele za covidom-19 po cepljenju s prvim odmerkom, pa prejmejo drugi odmerek cepiva istega proizvajalca do osem mesecev po začetku bolezni.
Skladno z veljavno cepilno strategijo se cepiva na osnovi mRNA-tehnologije (cepivi Moderne in Pfizerja) trenutno uporabljajo za osebe, stare 50 let in več, posebej ranljive kronične bolnike vseh starosti in nosečnice. Vektorska cepiva (cepivi AstraZenece in Janssen) pa prejmejo vsi ostali po vrstnem redu v skladu s strategijo do vključno 6. prednostne skupine ter osebe, starejše od 50 let, ki želijo biti čim prej cepljene.
Zaradi omejenih zalog cepiva sicer trenutno ni mogoče izbirati, s katerim cepivom bi se cepili. Na voljo so štiri cepiva, pri vseh razen pri cepivu Janssen je predvideno cepljenje z dvema odmerkoma.
Kot je v izjavi za medije minuli teden pojasnila Beovićeva, so se za cepljenje prebolevnikov z enim odmerkom odločili še v nekaterih drugih evropskih državah. K takšni odločitvi je pripomogla tudi želja po smotrni uporabi cepiva, saj ga še vedno ni dovolj za vse državljane. Ob tem je dodala, da bo treba razmisliti, kako cepiti tiste, ki so preboleli covid-19 z blagimi simptomi, in tiste, ki se slabše odzivajo na cepljenje (hudo imunsko oslabele). Glede na raziskave bodo tako morda nekatere cepili tudi drugič, a z določenim zamikom.
O cepljenju s cepivom Janssen je sicer spregovoril tudi koordinator za cepljenje Jelko Kacin. Slovenija po njegovih besedah zdaj čaka, da se začno zbirati naročila tudo za to cepivo, kjer bo zadoščal en sam odmerek. Na vprašanje, zakaj se Janssen za prebolevnike ne bo uporabljal, odgovarja, da ne ve, zaenkrat pa da ga ni dovolj. "Janssen šele prihaja, s prvo pošiljko smo dobili 7200 odmerkov, druga bi morala biti 12.000, pa zaradi nekih težav pri sproščanju v skladišču prihaja samo polovična doza. V tem trenutku še nimamo najav za naslednji mesec. In ko bomo imeli stabilno in jasno predstavo o tem, kdaj in koliko bo Janssena v prihodnje, potem mislim da tudi ne bo težav z njegovo uporabo."
Na vprašanje, ali je torej razlog zgolj logistične narave in ni strokovnih zadržkov, pa Kacin pravi, da od nobenega od farmatevtov, s katerimi se ves čas usklajujejo, nima informacij o tem, da bi šlo kakšen dodten razlog.
Bodo prebolevniki kljub enemu odmerku deležni enakih privilegijev?
Kaj pomeni odločitev NIJZ za prehajanje državnih meja, smo medtem vprašali Ministrstvo RS za zdravje (MZ) in NIJZ. Če je prebolevnik v Sloveniji cepljen z enim odmerkom cepiva AstraZenece, mu ob vrnitvi v državo ni treba v karanteno ali opraviti testa, drugače pa je v drugih državah. Hrvaška recimo za prehod meje brez omejitev zahteva cepljenje z dvema odmerkoma cepiva. Se bodo morali tako prebolevniki kljub cepljenju testirati?
Vlada bo morala spremeniti odlok
Iz NIJZ so nam sporočili, da gre pri cepljenju prebolevnikov za zdaj le za strokovna priporočila. Bo pa morala vlada spremeniti odlok, tako da bo med izjeme uvrstila tudi prebolevnike, cepljene z enim odmerkom. Dokaz o prebolelem covidu-19 in cepljenje z enim odmerkom bi jim posledično omogočilo lažje prehajanje državne meje. Dogovori glede priznavanja na ravni EU pa še vedno potekajo.
Z ministrstva pa so nam odgovorili, da digitalno potrdilo, ki se pripravlja na ravni EU in bi omogočilo lažja potovanja, kot obvezen podatek predvideva navedbo, ali je bila oseba polno cepljena ali ne. Izpišejo se namreč zaporedne številke vseh prejetih odmerkov, datumi posameznih odmerkov in število doz, ki so potrebne za polno precepljenost.
Če torej posamezna država za neko kategorijo oseb predvideva, da je potreben le en odmerek, bo taki osebi izdala potrdilo za en odmerek cepiva. Trenutno ni predvideno, da bi posamezna država predpisala 'svoja pravila' in na primer osebi, ki je prejela en odmerek, onemogočila izjeme, ker se v tej državi vsi državljani cepijo z dvema dozama. Je pa zakonodaja na ravni EU še v fazi sprejemanja. Pričakuje se, da se bodo evropske države v prihodnjih tednih oziroma mesecih uskladile. Za zdaj pa velja, da se moramo pred odhodom v tujino pozanimati o pogojih za vstop in se jim tudi prilagoditi.
Raziskave kažejo, da en odmerek cepiva zadostuje
Več raziskav je sicer v zadnjem času pokazalo, da za prebolevnike zadostuje že en sam odmerek cepiva. Imunski odziv na okužbo je zelo spremenljiv. Večina oseb proizvede dovolj protiteles, ki zagotavljajo zaščito za nekaj mesecev, a pri osebah z zelo blagimi simptomi bolezni število protiteles hitro upade.
Najnovejša študija iz ZDA, ki še ni bila objavljena v znanstveni reviji, je analizirala vzorce krvi ljudi, ki so preboleli covid-19. Ugotovitve kažejo, da se je njihov imunski sistem le stežka ubranil južnoafriške različice novega koronavirusa, a je že en sam odmerek cepiva Pfizerja oziroma Moderne bistveno povečal število protiteles, poroča New York Times.
Študija je potekala na majhnem vzorcu, so pa raziskovalci ugotovili, da lahko že z enim samim odmerkom okrepimo obstoječo imuniteto. Koliko časa bo trajala zaščita, sicer še ni jasno. Študija, opravljena v New Yorku, pa je pokazala, da drugi odmerek pri prebolevnikih ne vpliva bistveno na povečanje števila protiteles.
Ameriški raziskovalci zdaj skušajo prepričati tamkajšnje regulatorje, da bi ti za prebolevnike priporočili le en odmerek cepiva proti covidu-19.
KOMENTARJI (417)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.