Kot so pojasnili na Ministrstvu za zdravje, trenutno izjema za prebolevnike, ki so enkrat cepljeni, še ni urejena v odlokih: "Strokovna skupina Ministrstva za zdravje je predlagala, da se ti posamezniki obravnavajo kot izjeme. S tem se prebolevnikom omogoči vstop v notranjost lokalov in na prireditve, ne bodo več potrebovali testiranj in tudi v Slovenijo bodo lahko vstopali, ne da bi jim bila odrejena karantena na domu. Trenutno velja, da mora biti prebolevnik cepljen z dvema odmerkoma, če je od začetka bolezni preteklo več kot osem mesecev."
Minister za zdravje Janez Poklukar je danes glede tega poudaril, da je prehod meja stvar ministrstva za notranje zadeve: "Iz medicinske stroke izhaja, da ima prebolevnik, ki je cepljen v obdobju osmih mesecev, ob prihodu v Republiko Slovenijo status cepljenje osebe."
In medtem ko prebolevnike že več tednov cepijo le z enim odmerkom, njihov status kljub stališču strokovne skupine še vedno ni urejen. Pa bo vlada tokrat sledila strokovnim priporočilom strokovne skupine? Za pojasnila smo se že pred časom obrnili na ministrstvo za notranje zadeve, kjer so nas najprej usmerili na ministrstvo za zdravje, danes pa so pojasnili, da bo vlada na jutrišnji seji – kot vsako sredo – pretresala spremembe odlokov, pri čemer bodo obravnavali tudi izjeme za prehod meja. A na ministrstvu za notranje zadeve si strokovnega vidika ne razlagajo enako - po njihovih besedah cepljeni prebolevniki niso izjema in bi ob vrnitvi v Slovenijo morali v karanteno, so poročali v oddaji Svet.
Hrvaška sicer slovenskim prebolevnikom, cepljenim z enim odmerkom cepiva, že zdaj omogoča prehod meje brez testa ali karantene: "Prav tako lahko mejo brez negativnega testa in samoizolacije prehaja oseba, ki je prebolela covid-19 (in ima zdravniško potrdilo ali pozitiven PCR-test oz. hitri antigenski test) in je bila po okrevanju cepljena z vsaj enim odmerkom cepiva (velja do obdobja petih mesecev po cepljenju)." A pozor, izjema za vrnitev v Slovenijo ne velja, če ste cepljeni s cepivom Pfizerja ali Moderne. Ti prebolevniki lahko torej zdaj brez omejitev vstopijo na Hrvaško, v Slovenijo pa ne, razen če so cepljeni s cepivom AstraZenece in je od tega minilo vsaj 21 dni.
Kdaj bomo dobili zeleno potrdilo na ravni EU?
Minister se je v izjavi za javnost dotaknil tudi zelenega covidnega potrdila, ki bi olajšalo prehajanje meja. Poudaril je, da Evropski parlament in Evropska komisija še vedno izvajata pogajanja glede končne vsebine in pravnih podlag za covidno potrdilo: "Po optimističnem načrtu bo evropski parlament te pravne podlage sprejemal med 7. in 10. junijem, takrat bo znana končna oblika." Kot je dodal, ne glede na to NIJZ skupaj z zunanjimi izvajalci pripravlja sistem, ki bo omogočil uporabo zelenega covidnega potrdila. To je potrdilo, QR-koda, ki bo dokazovala pristnost vašega dokumenta, s katerim uveljavljate pravice cepljene osebe ali osebe z negativnim testom, je še pojasnil.
Se pa Slovenija s sosednjimi državami bilateralno dogovarja o pogojih za prestop meje, saj opozarja, da je poenotenje po EU malo verjetno. Po njegovi oceni bi morali v nekaj dneh uskladiti izhodišča s Hrvaško, med drugim se dogovarjajo tudi o statusu po cepljenju z enim odmerkom cepiva AstraZenece.
Glede cepljenja s cepivom AstraZenece je Poklukar še spomnil, da je posvetovalna skupina za cepljenje pred nekaj dnevi predlagala, da se ob zadostnih količinah cepiva začne za prebolevnike izvajati cepljenje na nekoliko spremenjen način. Zanje predlagajo, da jih cepijo čim prej po preboleli bolezni, najkasneje pa v šestih oz. osmih mesecih, ko jim še vedno priznavajo status prebolevnika. Postopno bodo prehajali tudi na režim, po katerem bodo cepljenje z drugim odmerkom AstraZenece omogočili v manj kot 12 tednih.
KOMENTARJI (380)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.