Sveta zavoda OŠ Prebold, v katerem so predstavniki občine, učiteljev in staršev, je po poročanju Dela namreč sinoči izglasoval, da ravnatelj Peter Žurej ostaja na položaju. Večina članov sveta zavoda je odločila, da bo dovolj, če se ravnatelj opraviči. Razrešitev sta podprla le dva od 11 članov zavoda, ki sta nato po glasovanju odstopila.
"Včerajšnja odločitev večine članov Sveta zavoda OŠ Prebold se nama zdi nedopustna. Meniva, da v krogu tako razmišljujočih ne moreva več uspešno delovati za dobro zavoda, zato sva se odločila za odstop," sta v izjavi za javnost zapisala Mojca Štruc in Marjan Golavšek, ki je tudi predsednik sveta zavoda.
Kot sta pojasnila, sta se za odstop odločila, ker ne moreta sprejeti dejstva, da je pravnica, ki jo je Občina Prebold najela kot pravno pomoč, ugotovila in predstavila konkretne kršitve prava s strani ravnatelja Petra Žureja, večina članov Sveta zavoda OŠ Prebold pa je bila pripravljena vse ugotovljene kršitve spregledati v luči pozitivne prognoze.
"Po dolgotrajnem vztrajanju ravnatelja pri nezakonitem delovanju in posledično storjeni nepopravljivi škodi za zavod OŠ Prebold so za naju zgolj obljube in kesanje ter poravnava materialne škode žal premalo, da bi lahko verjela v dobro in spodbudno delovanje ravnatelja v bodoče," sta še zapisala in dodala: "Verjameva, da je prav in zgledno, da vsak posameznik sprejema odgovornost za svoja ravnanja, sploh pa je to pomembno za javne osebnosti, kot je ravnatelj."
Obljublja, da zakonodaje kot ravnatelj ne bo več kršil
Žurej se je nato v petek opoldne odzval tudi sam: "Peter Žurej izjavljam, da se bom v bodoče vzdržal vseh kršitev veljavne zakonodaje iz naslova opravljanja funkcije ravnatelja Osnovne šole Prebold. V bodoče bom, v primeru dvoma o pravni zakonitosti, ravnal na način, da se bom pravno posvetoval, preden bom ukrepal. Peter Žurej iz naslova kršitve javne zakonodaje svoje dejanje obžalujem," je zapisal.
Svet zavoda OŠ Prebold bo v primeru nadaljnjih kršitev ravnatelja nemudoma ukrepal skladno z 59. členom ZOFVI, ki narekuje postopek razrešitve, je še pojasnjeno v izjavi, ki je bila dogovorjena na sinočnji seji sveta zavoda.
Namesto razrešitve se je svet z ravnateljem dogovoril tudi, da bo sam plačal 1500 evrov kazni, ki naj bi jo zaradi njegovih dejanj prejela šola, poročanje medijev povzema Slovenska tiskovna agencija (STA).
Ob začetku šolskega leta si je vendarle premislil
Ravnatelj Osnovne šole Prebold je konec avgusta staršem in svetu zavoda šole sporočil, da izpolnjevanja pogoja PCT pri vstopu v šolo ne bo preverjal ne pri starših ne pri zaposlenih, ker za to nima zakonske podlage ali znanstvenih dokazov o zanesljivosti PCR-testov. Ravnatelja sta inšpektoratu prijavila eden od staršev in predstavnik sindikata vzgoje in izobraževanja na šoli. Zadevo je 25. avgusta že obravnaval šolski svet, a o tem člani takrat niso glasovali. Inšpektorat za šolstvo so pozvali le, da jim posreduje ugotovljene kršitve zakonodaje iz obeh pozivov za razrešitev, občino kot ustanovitelja šole pa so zaprosili, da jim zagotovi pravno pomoč v postopku.
Ker je Žurej napovedal, da pogoja PCT ne bo preverjal, je ministrstvo za izobraževanje sprejelo sklep, da lahko ob kršitvah predpisov, namenjenih preprečevanju širjenja novega koronavirusa, na posamezni šoli uvedejo pouk na daljavo. Na to so Žureja posebej opozorili z ministrstva, inšpektorata za šolstvo, preboldske občine ter sveta zavoda.
Po tej grožnji je Žurej popustil ter na šoli uvedel preverjanje pogoja PCT s podpisovanjem izjav. Na prvi šolski dan je Žurej zagotovil tudi, da uporablja masko. Dan pozneje je svet zavoda o razrešitvi Žureja vendarle glasoval in torej izglasoval, da ostaja na položaju. So se pa odločili, da se mora za svoje izjave in poteze opravičiti.
KOMENTARJI (455)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.