Vladni Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom omogoča, da je večina prodajaln znova odprtih. Ob tem pa mora biti poleg vseh ostalih ukrepov trgovcev za preprečevanje širjenja novega koronavirusa izpolnjen tudi dodatni pogoj tedenskega testiranja zaposlenih na okužbo z novim koronavirusom. Zaradi številnih vprašanj trgovcev v zvezi z organizacijo in izvajanjem testiranja Trgovinska zbornica Slovenije (TZS) v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje RS (MZ) izvaja brezplačna testiranja za zaposlene v trgovinski dejavnosti v več krajih po Sloveniji.
TZS se je za organizacijo brezplačnih testiranj za zaposlene v trgovini odločila zato, da bi trgovske subjekte razbremenila organizacije testiranj za svoje zaposlene. Tako zbornica trenutno organizira testiranja v Ljubljani, Celju, Kočevju, Postojni in Kopru, preko mreže zdravstvenih domov pa potekajo testiranja tudi v drugih slovenskih krajih, in sicer v Mariboru, Novi Gorici, Krškem, na Ptuju, v Trbovljah in Kranju.
'Trgovina ni vir okužb'
"Na testiranjih, ki jih organizira TZS, se je znova izkazalo, da trgovina ni vir okužb, saj so na lokacijah, kjer testiranja potekajo v organizaciji TZS, doslej zabeleženi le negativni rezultati testiranj," so ob tem v skupnem sporočilu za javnost TZS in Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo RS (MGRT) navedli v zbornici.
Kot pravijo, morajo trgovci vsakodnevno dosledno spoštovati vsa navodila ter pozivati k temeljitemu izvajanju vseh zaščitnih ukrepov in vseh priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) za preprečevanje širjenja novega koronavirusa.
Ti ukrepi so:
– Zagotavljanje ustreznega števila potrošnikov glede na prodajno površino – ena stranka na 30 kvadratnih metrov (m2) prodajnega prostora v prodajalnah. Pravilo ene stranke na 30 m2 prostora velja tudi v trgovskem centru, kar pomeni, da je treba ta kriterij spoštovati tako v posamezni prodajalni trgovskega centra kot tudi v trgovskem centru kot celoti.
– Dostopnost razkužil pri vhodu in izhodu ter še na več vidnih mestih v tem prostoru glede na njegovo velikost.
– Redno prezračevanje in razkuževanje delovnih površin.
– Zagotavljanje ločenih vhodov v trgovske centre ter izhodov iz njih in podobno.
Trgovce k vsemu naštetemu TZS in MGRT sicer pozivata tudi v prihodnje.
Ob ponovni možnosti opravljanja nakupov v prodajalnah pa TZS in MGRT v želji, da bi lahko na podlagi vladnega odloka vse prodajalne tudi ostale odprte, pozivata vse potrošnike k odgovornemu ravnanju in doslednemu spoštovanju zaščitnih ukrepov in priporočil NIJZ za preprečevanje širjenja novega koronavirusa ob obisku prodajaln – torej k pravilnemu nošenju zaščitnih mask (maska naj prekrije usta in nos), razkuževanju in pogostemu umivanju rok, vzdrževanju ustrezne varnostne razdalje (vsaj dva metra) do drugih v prodajalnah in pred prodajalnami, uporabi ločenih vhodov ter izhodov, pa tudi k ustrezni medsebojni razdalji v vrstah pred centri.
"Zavedajmo se, da lahko le odgovorno ravnanje vsakega posameznika in vseh nas skupaj prepreči ponovno zaostrovanje ukrepov ter s tem ponovno zaprtje prodajaln, s čimer bi za trgovske subjekte nastala še večja gospodarska škoda," opozarjajo. "Le z odgovornim ravnanjem lahko vsi skupaj preprečimo širjenje okužb," so jasni.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.