Na področju trgovinske dejavnosti je vlada določila omejitev števila strank v prodajalnah, v katerih se izvaja dejavnost ponujanja in prodajanja blaga, na 10 kvadratnih metrov na stranko. Hkrati morajo trgovine na vhodu objaviti informacijo o največjem številu oseb, ki so lahko hkrati v prostoru prodajalne.
Na predlog Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so spremenili Odlok o izjemah od karantene na domu po visoko tveganem stiku s povzročiteljem nalezljive bolezni covid-19. Ta po novem predvideva, da izjema od napotitve v karanteno na domu velja samo še za osebo, ki je prejela poživitveni odmerek cepiva v skladu z navodili in priporočili NIJZ. Oba odloka začneta veljati jutri, 23. decembra 2021.
Omejitev števila oseb v trgovinah je že v popoldanski izjavi za medije predvidel minister Poklukar. Napovedal je še, "da bo prav gotovo treba omejiti število gledalcev na športnih prireditvah". Po njegovi oceni v tem trenutku namreč predstavljajo nepotrebno tveganje, ki ga lahko uravnotežijo z drugimi, ne tako strogimi ukrepi.
Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je v oddaji 24UR ZVEČER dejala, da je trenutno situacija v trgovinah drugačna, kot je ponavadi, saj je število kupcev večje. Pa tudi zaradi širjenja različice omikron je bilo potrebno omejiti število ljudi v zaprtih prostorih in s tem posledično omejiti stike, je dodala.
Glede bližajočih polnočnic je dejala, da se ukrepi glede verskih obredov ne bodo spremenili, saj bodo ti potekali tako, kot so do sedaj - pod pogojem PCT, vzdrževanjem razdalje in nošenje maske.
Svetovalna skupina je za letošnja silvestrovanja predlagala, da se jih, tako na prostem kot tudi v zaprtih prostorih, prepove, je pojasnila Logarjeva. Toda ministrstvo za gospodarstvo je menilo, da takšen predlog ni sprejemljiv. "Tako da smo našli skupni jezik in dorekli, da se v objektih, kjer bodo potekala silvestrovanja, vodi seznam udeležencev, ki ob vstopu v lokal opravijo samotestiranje ali pa prinesejo s seboj že opravljen negativni rezultat testiranja."
Zakaj pa ne silvestrovanja na prostem? Logarjeva je odgovorila, da predvsem zaradi širjenja različice omikron. "Trenutno lahko rečemo, da je ta različica bolj kužna, se hitreje širi kot prejšnja različica delta." Kaj pa zasebna druženja v času praznikov, so kakšne spremembe?
Še vedno je v veljavi odlok, ki pravi, da se lahko družimo samo znotraj družine, je pojasnila Logarjeva. "Za to obdobje božično-novoletnih praznikov se vseeno zavedamo, da je pomembna družina, da se srečamo s tistimi, ki jih imamo radi. Tako da smo predlagali, da se družinska druženja omeji na do tri družine. Priporočamo, da družinski člani, ki ne živijo v istem gospodinjstvu pred srečanjem opravijo samotestiranje, ne glede na to, ali so cepljeni ali so covid preboleli.”
O ukrepih je danes, po torkovi seji strokovne skupine za covid-19 in resornih ministrstev, spregovoril tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki je dejal, da so dogovorili šli prav v smeri omejevanja števila kupcev v trgovinah, in sicer na eno osebo na deset kvadratnih metrov.
Medtem pa pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) opozarjajo, da trgovine niso vir okužb, z njihovim morebitnim dodatnim omejevanjem pa bodo vnovič na udaru specializirane trgovine. "Že dlje časa opozarjamo na nepravične pogoje, ki veljajo za specializirane trgovine. Te so že sedaj v nekonkurenčnem položaju," so zapisali v sekciji trgovcev. Kot so spomnili, morajo namreč potrošniki v specializiranih trgovinah za vstop izpolnjevati pogoj PCT (preboleli, cepljeni, testirani), v živilskih trgovinah, ki prodajajo tudi specializirane izdelke, pa jim za njihov nakup tega pogoja ni treba izpolnjevati. "Posledica tega je velik upad prometa, dodatne zaostritve glede števila kupcev pa bodo te razlike in stiske specializiranih trgovcev še poglobile," je opozoril predsednik sekcije Primož Černic.
Za gostinstvo pa, tako Počivalšek, večje spremembe ukrepov niso predvidene. Lahko pa bi se zgodilo, da se bo 31. decembra pred praznovanjem treba testirati na okužbo z novim koronavirusom, praznovanja pa bi lahko potekala tudi po 22. uri, ko morajo gostinski obrati trenutno zaključiti obratovanje. Gostincem naj bi dovolili, da obratujejo do 2. ure zjutraj. Glede množičnih silvestrovanj na prostem pa se stroka nagiba k temu, da jih ne bi bilo, saj tam ni mogoče učinkovito izvajati nadzora nad pogojem PCT.
Poklukar je dodal, da bi tudi okrepljeno dodatno testiranje omejilo širjenje virusa. Ključno pa je, da v teh prazničnih dneh ostajamo v mehurčkih in ne prehajamo njihovih meja, je znova poudaril. Dodatno testiranje je predvidel tudi za tiste, ki se bodo udeležili prazničnih večerij. "Vsi sprejeti ukrepi bodo znani v četrtek." Direktor NIJZ Milan Krek je ob tem vse pozval, naj se izogibajo potovanjem v tujino, Poklukar pa je dejal, da se mu zapiranje meja ne zdi smiseln ukrep, "saj se omikron tako hitro širi, da zapiranje meja ne bo kaj dosti vplivalo na njegovo omejevanje".
Iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so danes sporočili, da so od torka potrdili dodatnih devet okužb z omenjeno različico. Skupaj je NLZOH tako potrdil 17 okužb, od tega so 12 primerov potrdili na Gorenjskem, štiri na Primorskem, en primer pa v osrednjeslovenski regiji.
Poklukar je ob obisku povedal, da je v Sloveniji skupno potrjenih 19 primerov koronavirusne različice omikron, v še 39 primerih pa obstaja sum, da gre za novo različico. "Število okužb z omikronom raste in omikron je grožnja." "Kljub pandemični izčrpanosti ne popuščamo pri izvajanju ukrepov in ne popuščamo pri cepljenju," je dodal. Njegovi podatki se tako ne ujemajo s podatki NLZOH, ki navaja, da so skupaj z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo v Sloveniji doslej potrdili 28 okužb z omikronom. Zakaj navajanje različnih podatkov, še ni znano.
Zdravstveni minister se je tudi zahvalil vsem, ki so se udeležili cepilne akcije Dnevi cepljenja. Ti bodo potekali do vključno četrtka. Cepilni centri so tako odprti od 8. do 20. ure, v vsaki statistični enoti pa na eni lokaciji poteka tudi nočno cepljenje, in sicer od 20. ure zvečer do 8. ure zjutraj. Med njimi je tudi postojnski zdravstveni dom. Direktorica ZD Postojna Irena Vatovec je ob akciji dejala, da smo Slovenci pokazali, da znamo stopiti skupaj, saj se je v sklopu dnevov cepljenja pri njih cepilo nekaj čez 600 ljudi, od tega okoli 10 odstotkov s prvim odmerkom. Dodala je, da "vsak cepljeni šteje".
Nočni cepilni centri delujejo še v goriški, izolski, brežiški in celjski splošni bolnišnici, v zdravstvenih domovih (ZD) Sežana, Novo mesto, Slovenj Gradec, Murska Sobota in Maribor, pa tudi v obeh univerzitetnih kliničnih centrih in na Kliniki Golnik. V zasavski regiji vsako noč cepijo na drugi lokaciji. Poklukar je dejal, da je nad organiziranostjo cepilnih mest navdušen, pa tudi nad odzivom. "Cepljenje je ključen javnozdravstveni ukrep, zato vse prosim, da pristopite k cepljenju."
V izolski bolnišnici je pri nočnem cepljenju prišlo do manjše zmešnjave, saj je po poživitveni odmerek prišel 32-letnik, a ostal praznih rok. Preteklo noč namreč tam ni cepil nihče. V izolskem zdravstvenem domu, ki organizira cepljenje v prostorih Splošne bolnišnice Izola, so pojasnili, da je v zadnjem trenutku prišlo do menjave na urniku – zamenjala sta se dva zdravstvena tehnika – in tisti, ki naj bi ponoči dežural v prostorih bolnišnice, še nikoli prej ni cepil ter se, kot trdijo, ni počutil usposobljenega za cepljenje. Dodali so še, da je ostale noči cepljenje potekalo nemoteno, pretirane gneče pa ni bilo.
KOMENTARJI (1021)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.