Dolge vrste za testiranje šolnikov ob odprtju šol, obvezno enkrattedensko testiranje zaposlenih v gospodarstvu, obvezen test ob vstopu v državo ... Hitro testiranje bo v naslednjih dneh in tednih velik zalogaj, ne samo za zdravstvene delavce, ampak tudi za velike delodajalce. A vsemu temu se lahko izognete, če ste covid-19 že preboleli ali bili cepljeni z dvema odmerkoma.
Mnogi se medtem odločajo tudi za samoplačniško hitro testiranje. V katerih zdravstvenih domovih ga ponujajo brezplačno in kje je za test in potrdilo o rezultatu treba plačati?
V večini zdravstvenih domov ponujajo brezplačno hitro testiranje, a ker zna biti v prihodnjih dneh zaradi testiranja zaposlenih v trgovini, servisnih dejavnostih in šolstvu na testirnih mestih precej gneče, se lahko ponekod hitro testirate tudi samoplačniško.
V Mariboru, Kranju in na Ravnah na Koroškem hitri test stane 20 evrov, v Novem mestu, Murski Soboti in Slovenski Bistrici 15, v Tolminu je cena precej višja – hitro testiranje stane 35 evrov, v Trbovljah pa 25. Medtem denimo v prestolnici brezplačno hitro testiranje sploh ni na voljo.
Testirati pa se od ponedeljka ne bo treba več tistim, ki so že cepljeni z dvema odmerkoma cepiva. Pri tem pa mora od drugega odmerka za cepljene s Pfizerjevim cepivom miniti sedem dni, pri cepljenih s cepivom Moderne 14 dni, za tiste, ki so se cepili s cepivom AstraZenece, pa se ta čas podaljša na 21 dni.
Doslej je bilo sicer po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) z enim odmerkom cepljenih nekaj več kot 63.000 oseb, okoli 45.500 pa je takšnih, ki so že bili cepljeni z obema odmerkoma.
Glede testiranja velja enako za tiste, ki so covid-19 že preboleli, a bodo morali to dokazati s pozitivnim izvidom testa PCR ali hitrega antigenskega testa, ki je starejši od 21 dni in mlajši od pol leta. Če takega rezultata oseba nima, lahko dobi potrdilo o preboleli okužbi pri svojem osebnem zdravniku. Kako pa sploh priti do potrdila?
Družinska zdravnica Sonja Ukmar denimo že od včeraj prejema številna elektronska sporočila in klice svojih pacientov, ki potrebujejo potrdilo. "Danes sem gotovo napisala že 15 tovrstnih potrdil na osnovi izvidov pozitivnega testa za novi koronavirus" razlaga. "Že sinoči so začela prihajati e-sporočila in klici, tako da bo tega verjetno kar veliko."
Enotnega obrazca zdravniki za zdaj še nimajo, tako da uporabljajo predvsem dokumentacijo o pozitivnih testih. "Jaz izdam potrdilo na osnovi dokumentacije, na osnovi pozitivnega testa, ki je zaveden v sistemu in ki se ga da natisniti," pravi sogovornica. A težava se po njenih besedah pojavi pri tistih osebah, ki so bile v tesnem stiku s potrjeno okuženim, pa same niso bile testirane oziroma niso kazale znakov okužbe.
Ukmarjeva se ob tem sprašuje, ali so takšni potemtakem upravičeni do potrdila ali je morda potrebna določitev protiteles v krvi, da se vidi, ali je oseba prebolela covid-19 ali ne.
In kaj odgovarjajo na pristojnem ministrstvu?
"Če je v družini zbolelo več oseb, je zdravnik pri obolelih lahko postavil diagnozo na podlagi klinične slike in epidemiološke povezave, zato v tem primeru zadostuje tudi potrdilo zdravnika, da je ta oseba v zadnjih šestih mesecih prebolela covid-19 in zato testiranje ni potrebno," je na današnji vladni novinarski konferenci dejala država sekretarka na Ministrstvu RS za zdravje (MZ) Marija Magajne.
Za zdaj se pristojni o tem, ali bi take privilegije imeli tudi tisti, ki imajo potrdilo o protitelesih v krvi, še dogovarjajo. "Kar se tiče protiteles, lahko rečemo samo to, da o tem še ni dokončne odločitve," je dodala sekretarka. Pri takih osebah je namreč težje določiti, kdaj so okužbo prebolele, zato tudi ni jasno, do kdaj so lahko imune. "Protitelesa po navadi ocenjujemo dvakrat v enem časovnem obdobju – tako se vidi, kakšen je nivo prvič in kakšen je drugič. In na podlagi tega lahko sklepamo, kdaj je oseba bolezen prebolela ali jo še preboleva," pa pravi direktorica Zdravstvenega doma Grosuplje Štefka Zaviršek.
Ker pa bo potrdil o prebolelosti iz dneva v dan več, se porajajo tudi vprašanja, ali bodo plačljiva. Magajnetova odgovarja, da to potrdilo ni del dejavnosti. "Predvidevam tudi, da ni del kritja iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja. Tako da lahko zelo verjetno zdravnik to potrdilo – kot vsako drugo – zaračuna," pravi.
Zdravnica družinske medicine Ukmarjeva tega za zdaj ne počne. "Da bi pacient bil samoplačnik, če je prebolel neko bolezen – mislim, da je to neetično. O tem, kako si bomo lahko beležili to storitev kot zdravstveno storitev oziroma kakršno koli drugo, ki jo pač zavedemo v sistem, ki gre potem na ZZZS, pa tudi še nimamo nekih točnih informacij."
Sicer pa je mogoče do izvida dostopati tudi preko portala e-zdravje, v katerega vstopite z digitalnim potrdilom, in ima enako veljavo kot zdravniško potrdilo.
KOMENTARJI (171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.