Vlada je na dopisni seji sprejela odlok, ki uvaja nove ukrepe, je uvodoma povedal minister za zdravje Janez Poklukar.
Povedal je, da nas čaka težka jesen. Govorimo o življenjih ljudi, ki jih lahko vsak od nas z odločitvijo za cepljenje reši, je poudaril minister. V Sloveniji smo danes presegli mejnik milijon cepljenih s prvim odmerkom.
Razmerje med hospitaliziranimi cepljenimi in necepljenimi pomembno kaže na pomen cepljenja in po njegovih besedah problem covida ne bi bil tukaj, če bi bili precepljeni.
"Imamo cepivo in izkušnje. O virusu smo se že marsikaj naučili. Vemo, kaj lahko pričakujemo in na nas vseh je, da storimo, kar moramo. Ni razloga za pomisleke in ni časa za oklevanje. Čas je za razum," je pozval. Dodal je, da se zdravstvu po najboljših močeh pripravljajo na izjemno težko jesen: "Kapacitete v zdravstvu niso neskončne. Včeraj je bilo skupaj hospitaliziranih 189 oseb, od tega jih je bilo 44 na intenzivnem oddelku."
"Epidemija ni zgolj zdravstven problem. Epidemija je problem družbe in samo ob tem zavedanju bomo skupaj dosegli precepljenost, ki nam bo omogočala normalno življenje. V zadnjih mesecih vam je stroka ničkolikokrat razložila, da so cepiva varna in učinkovita. Projekcije jasno kažejo, da lahko vsi skupaj živimo relativno normalno le ob zadostni precepljenosti," je dodal.
Kot je še pojasnil Poklukar, se sedaj reprodukcijsko število, ki kaže povprečno število ljudi, ki jih okuži ena kužna oseba, giblje med 1,2 in 1,5. Spomnil je na podatek, da je v Sloveniji sedaj z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih več kot milijon ljudi, kar predstavlja 47 odstotkov vseh prebivalcev. Polno je cepljenih 43 odstotkov prebivalcev.
Če bi se reprodukcijsko število povzpelo na dva, podobne razmere so bile lani na vrhu drugega vala, ko je krožila pomembno manj kužna različica virusa, bi imeli ob 51-odstotni precepljenosti na vrhu četrtega vala sredi oktobra v bolnišnicah 2900 oseb. "To je približno dvakrat toliko kot lani na vrhu drugega vala," je opomnil. V primeru, da bi dosegli 70-odstotno precepljenost, pa bi ta številka znašala 1600.
Na enotah intenzivne terapije bi po besedah ministra imeli ob reprodukcijskem številu dve in 70-odstotni precepljenosti 320 hospitaliziranih oseb, ob 51-odstotni precepljenosti pa okoli 560. "V drugem valu smo imeli hospitaliziranih največ 219 covidnih bolnikov," je ponazoril Poklukar.
Na enotah intenzivne nege bi imeli ob 70-odstotni precepljenosti nekje okoli 80 hospitaliziranih, ob 51-odstotni precepljenosti pa približno 140.
Ob 70-odstotni precepljenosti bi se po njegovih besedah pomembno znižalo oziroma prepolovilo število umrlih s covidom-19. V primeru 51-odstotne precepljenosti bi sredi oktobra umrlo približno 1000 ljudi, kažejo projekcije.
"Takšen pesimistični scenarij se lahko zgodi, če ne bo vsak od nas ukrepal. Kapacitete zdravstva bi potisnili na maksimalni rob zmogljivosti. Govorimo o življenjih ljudi - to so tragične zgodbe, ki jih lahko preprečimo s cepljenjem," je bil jasen minister.
Po njegovih besedah imamo lahko epidemijo pod nadzorom le, če se čim hitreje precepimo in ohranimo reprodukcijsko število pod 1,4. V tem primeru bi v bolnišnicah imeli ob 70-odstotni precepljenosti hospitaliziranih 400 oseb, ob 51-odstotni precepljenosti pa nekaj čez 800.
Na enotah intenzivne nege bi imeli ob 70-odstotni precepljenosti okrog 80 hospitaliziranih, ob 51-odstotni precepljenosti pa okrog 140 je dejal.
V primeru reprodukcijskega števila 1,4 bi ob 70-odstotni precepljenosti umrlo približno 100 ljudi, ob 51-odstotni precepljenosti pa bi se ta številka dvignila na 400.
Vlada je za zajezitev širjenja virusa po njegovih besedah sprejela pravne podlage in na današnji dopisni seji sprejela nov odlok o načinu izpolnjevanja pogoja PCT. Ta teden je sta covidne bolnike začeli sprejemati bolnišnici Nova Gorica in Novo mesto, zaradi vse večjih potreb nameravajo s ponedeljkom zanje odpreti oddelek v splošni bolnišnici Izola, je napovedal.
Epidemiološki podatki
Včeraj so po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) potrdili 741 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 3748 PCR-testov in 36825 HAT-testov. Odstotek pozitivnih testov je bil v petek za 1,4 odstotne točke višji kot dan pred tem.
Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 531 in se je v primerjavi s prejšnjim dnem povečalo za 30 okužb. 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev je 317, kar je za 17 več kot dan pred tem. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 6682 aktivnih okužb, to je 357 več kot dan prej.
V bolnišnicah zdravijo 189 covidnih bolnikov, od tega 44 na intenzivni terapiji. Najmlajši bolnik je star 19 let, na inztenzivni negi 24. Umrla sta dva covidna bolnika. Po podatkih covidnega sledilnika bolnišnično zdravljenje potrebuje devet covidnih bolnikov več kot dan prej, intenzivno zdravljenje pa en bolnik več.
V Sloveniji cepljenih že več kot milijon ljudi
V Sloveniji je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 1.001.742 oseb, kar predstavlja 47 odstotkov vseh prebivalcev. Med starejšimi od 18 let je z enim odmerkom cepljenih 56 odstotkov. Polno cepljenih je 915.637 oz. 43 odstotkov prebivalcev. Med starejšimi od 18 let je polno cepljenih 52 odstotkov, kažejo podatki NIJZ.
KOMENTARJI (1457)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.