V ponedeljek, na zadnji avgustovski dan, je bilo opravljenih 1415 testiranj na covid-19, pozitivnih je bilo 41 oseb. V bolnišnicah se na današnji dan zdravi 25 obolelih, pri tem se dva nahajata na intenzivnem oddelku, trije pa so bolnišnico zapustili. Smrtnih žrtev ni bilo. Aktivnih primerov v državi je tako trenutno 468, skupno pa smo opravili 158.871 testiranj.
Največ, in sicer pet primerov, so znova potrdili v Ljubljani. Štiri so potrdili v Rogaški Slatini, tri v Celju in Murski Soboti, po dva v Mariboru, Sevnici in Krškem, po enega pa v Novem mestu, Šentjurju, Tržiču, Lendavi, Črnomlju, Brežicah, Domžalah, Ilirski Bistrici, Slovenski Bistrici, Vrhniki, Ankaranu, Preboldu, Semiču, Moravskih Toplicah, Nazarjah, Ormožu, Postojni, Taboru, Turnišču in Račah.
Po starostnih skupinah so največ okužb potrdili pri tistih, starih od 35 do 44 let, in sicer 10, devet pa pri tistih od 45 do 54 let. Pet okužb so potrdili pri mladih od 25 do 34 let, štiri pri 5–14 let, tri pa pri 15–24 let. Eno okužbo so potrdili pri otroku, mlajšem od štirih let. V starostni skupini 55–64 let so medtem potrdili štiri okužbe, dve v starostni skupini 65–74 let in tri v starostni skupini 75–84 let.
Kot je na tiskovni konferenci ob 11. uri povedal vladni govorec Jelko Kacin, je bilo ugotovljeno da je uvoženih primerov pet – po eden iz Hrvaške, Rusije in Avstrije, dva pa iz BiH. Lokalnih virov je 16, neznanih je še 13, sedem pa jih je v epidemiološkem poizvedovanju.
Aplikacija #OstaniZdrav na voljo uporabnikom operacijskega sistema iOS
Ministrstvo za javno upravo je sporočilo, da si lahko Aplikacijo #OstaniZdrav od danes naprej naložijo tudi vsi uporabniki telefonov Apple z operacijskim sistemom iOS. Tako je aplikacija zdaj na voljo za uporabnike obeh operacijskih sistemov: android in iOS.
Aplikacijo za obveščanje o stikih z okuženimi s koronavirusom si je po navedbah ministra Boštjana Koritnika do zdaj naložilo 50.000 uporabnikov sistema android.
Minister je danes obiskal stojnico na Prešernovem trgu v Ljubljani, kjer je potekala predstavitev delovanja mobilne aplikacije #OstaniZdrav. S tovrstnimi akcijami želijo po ministrovih besedah aplikacijo približati potencialnim uporabnikom. "Imamo še nekaj manevrskega prostora. Današnja aktivnost je eden od korakov, da povišamo število uporabnikov," je dejal.
Dodal je, da mora marketinška kampanja zajeti čim širši krog naslovnikov. Podobna stojnica je tudi v Mariboru, ob tem pa je po Koritnikovih besedah ustno izročilo tisto, ki je ključno. "Ko bodo sosedje povedali sosedom, družinski člani drug drugemu. Tudi v šolah verjamem, da se bo širil glas, da je aplikacija zelo preprosta za uporabo, da ni invazivna, je pa zelo koristna," je ocenil.
Uporabniki o težavah pri uporabi aplikacije ne poročajo. "Zasledili smo nekaj težav z namestitvijo, ampak tega ne jemljem kot slabo. To samo pomeni, da so ljudje zainteresirani, da so prepoznali koristnost te aplikacije in da se celo toliko potrudijo, da težave sporočijo. Za nas je to koristno," je poudaril.
Uporabnikom naprav s sistemom android je aplikacija na voljo od 17. avgusta, v prvem tednu pa si jo je naložilo 37.400 uporabnikov. Pod okriljem ministrstva za javno upravo deluje tudi enotni klicni center za dodatno tehnično pomoč v zvezi z aplikacijo.
Na ljubljanski urgenci oboleli s covid-19
Urgentno službo UKC Ljubljana je v noči na ponedeljek obiskala oseba, za katero se je kasneje izkazalo, da je okužena s koronavirusom. Omenjena oseba je čakala v skupni čakalnici, ki združuje oddelke službe nujne medicinske pomoči, internistične prve pomoči in kirurške prve pomoči, so zapisali na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
V čakalnici je nosila masko in vzdrževala varnostno razdaljo, a NIJZ vse bolnike in njihove spremljevalce, ki so bili od nedelje od 23. ure do ponedeljka do 5. ure zjutraj v čakalnici urgentnega bloka, poziva, naj 14 dni spremljajo svoje zdravstveno stanje. V primeru znakov akutne okužbe dihal, kot so nahod, kašelj, bolečine v žrelu, povišana telesna temperatura in bolečine v mišicah, naj najprej po telefonu pokličejo svojega osebnega zdravnika. Pri tem naj zdravniku povedo, da so v omenjenem obdobju obiskali ljubljansko urgenco.
Na NIJZ so ob tem še pojasnili, da je verjetnost, da so se bolniki in njihovi spremljevalci okužili, majhna, saj je za prenos bolezni potreben tesnejši stik kot na 1,5 metra.
"Za preprečevanje širjenja okužb dihal svetujemo upoštevanje preventivnih ukrepov, še posebej je pomembna uporaba mask v vseh zdravstvenih inštitucijah," so še dodali.
Madžarska zaprla meje, Slovencem vstop dovoljen le izjemoma
Oblasti v Budimpešti so minuli teden sporočile, da bodo smeli od 1. septembra na Madžarsko vstopati le še madžarski državljani, tujci pa bodo za vstop morali navesti utemeljen razlog. Meja naj bi bila zaprta en mesec. Državljani Madžarske morajo sicer po vrnitvi iz tujine v 14-dnevno samoizolacijo, ki jo smejo predčasno zapustiti le po dveh negativnih testih na koronavirus.
Utemeljeni razlogi, ki omogočajo izjemo od splošne prepovedi vstopa na Madžarsko, so po navedbah MZZ sodelovanje v sodnih postopkih, poslovni obiski, zdravljenje, študijske obveznosti, izvajanje storitev v potniškem prometu, udeležba na pomembnih družinskih dogodkih, kot so poroka, krst in pogreb, skrb za ožjega družinskega člana ter udeležba na uradnih športnih, kulturnih ali verskih dogodkih mednarodnega pomena.
A tudi v primeru odobritve izjeme je lahko tuji državljan podvržen zdravniškemu pregledu in v primeru suma na okužbo ne sme vstopiti na Madžarsko, pri čemer je – tudi če sum na okužbo ne obstaja – možno odrediti 14-dnevno uradno ali domačo karanteno, opozarjajo na MZZ. V primeru odrejene karantene ima tuji državljan možnost predlagati izvedbo dveh testiranj v petih dneh z vsaj 48-urnim razmikom in če sta oba testa negativna, se mu prizna izjema od odrejene karantene.
Dnevni migranti lahko iz sosednjih držav na Madžarsko medtem vstopijo pod pogojem, da državo nato zapustijo najkasneje v 24 urah in se gibljejo v največ 30-kilometrskem pasu od meje. Dodatno morajo ob vstopu predložiti potrdilo o zaposlitvi pri madžarskem delodajalcu. Podobna ureditev velja za madžarske dnevne migrante, ki živijo v 30-kilometrskem pasu na madžarski strani meje in delajo v sosednjih državah. Na Madžarsko se ti smejo vrniti brez odrejene karantene, če države niso zapustili za več kot 24 ur.
Po novem bo mogoče na Madžarsko iz Slovenije in obratno vstopati preko mejnih prehodov Pince, Dolga Vas in Hodoš, so še pojasnili na ministrstvu za zunanje zadeve.
KOMENTARJI (401)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.