Novi podatki, ki jih je vlada objavila po Twitterju, kažejo, da imamo v Sloveniji na novo 38 potrjenih okužb s covid-19 in da je ena oseba umrla. Včeraj so opravili 1096 testov. V bolnišnici se zdravi 18 oseb, nihče ni na oddelku za intenzivno zdravljenje. Ena oseba je lahko zapustila bolnišnico.
Okužbo so včeraj potrdili tudi pri vzgojiteljici v vrtcu Mavrica v Trebnjem, nam je potrdila ravnateljica. Nemudoma so stopili v stik z NIJZ in začeli izvajati vse ukrepe. Starši so obveščeni. Skupina, s katero je bila vzgojiteljica v stiku, je doma. Prav tako doma ostajata njeni sodelavki, s katerima je imela tesnejši stik, in 16 otrok.
Po podatkih sledilnika covid-19 so največ okužb znova potrdili v Ljubljani (9), sledijo Trebnje (3), Celje (2), Velenje (2), Gornja Radgona (2) in Vrhnika (2). Po eno pa Grosuplje, Šentjur, Lukovica, Lendava, Vodice, Dolenjske Toplice, Kostanjevica na Krki, Mirna, Muta, Rogaška Slatina, Štore, Brežice, Dravograd, Grad, Izola, Laško, Poljčane in Škocjan.
Dve okužbi v Hrastniku, ena v Trebnjem
V sredo je bilo v Hrastniku odvzetih 26 brisov, včeraj dva. Od vseh odvzetih brisov jih je bilo 21 odvzetih v Domu starejših Hrastnik, in sicer pri zaposlenih. Okužba je bila potrjena pri dveh delavkah (ena v sredo in ena včeraj). Ena delavka pa je z včerajšnjim dnem uradno ozdravljena. Na občini še čakajo na najnovejše podatke o ozdravljenih stanovalcih, znani bodo v naslednjih dneh. Vsi brisi, ki so bili odvzeti zunaj doma, so bili negativni.
Ker pa so se podatki občine razlikovali od uradnih, saj Hrastnik včeraj ni bil naveden med mesti z novimi okužbami, so se za pojasnilo obrnili na NIJZ, kjer so jim sporočili, da osebe, ki imajo potrjeno okužbo (v primeru Hrastnika dve delavki), razvrščajo glede na stalno prebivališče. V omenjenem primeru delavki stalnega prebivališča nimata v občini Hrastnik.
Po poročanju Dolenjskega lista so tudi v DSO Trebnje potrdili okužbo med zaposlenimi. V torek in sredo popoldne je na recepciji Doma starejših občanov Trebnje delala študentka, ki je brezstično merila temperaturo obiskovalcem. Tako študentka kot obiskovalci so imeli maske. Ker se je včeraj slabo počutila, je ostala doma in odšla na testiranje, kjer je bil izvid pozitiven, je povedala direktorica doma Mateja Povhe. Študentka je bila v krajšem stiku tudi s štirimi stanovalci, ki jih je peljala na oddelek, bila je v stiku tudi z receptorjem ob predaji službe in še z enim zaposlenim. Vsi so zdaj v samoizolaciji, oddelek z enajstimi stanovalci, med katerimi so omenjeni štirje, so razglasili za sivo cono. Zanje skrbi posebna delovna ekipa doma.
Včeraj največ okužb od 3. aprila
Včeraj so potrdili 43 primerov, kar je največ od 3. aprila. Slovenija je po 14-dnevni pojavnosti virusa zdaj že prešla mejo 15 okuženih na 100.000 prebivalcev. Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Nuška Čakš Jager je znova pozvala k upoštevanju navodil NIJZ, sodelovanju z epidemiološko službo in uporabi aplikacije za iskanje stikov. "To bi nam v smislu delovnega procesa, ki je izjemno obremenjen, ob tej količini ljudi pomagalo, da bi morda širjenje vendarle zamejili," je pojasnila.
V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec po daljšem obdobju brez potrjenih primerov okužbe z novim koronavirusom obravnavajo t. i. vdor v belo cono. Okužbo so namreč potrdili pri starejšem bolniku, ki je bil na oddelek sprejet zaradi poslabšanja drugega, kroničnega obolenja. Strokovna direktorica SB Slovenj Gradec Jana Makuc je povedala, da so njegovi simptomi bili dušenje in kašelj, a so trajali že ves mesec in so posledica njegovega osnovnega obolenja.
Ker se je bolnikovo stanje hitro slabšalo, so posumili na okužbo s covidom-19. Identificirali so 37 stikov, a možnost okužbe pri ostalih zaposlenih in bolnikih naj bi bila minimalna zaradi ustrezne uporabe varovalne opreme. "Res pa je, da smo se naknadno odločili za preventivni umik petih zaposlenih. To so delovna mesta na urgenci, kjer se pacientom odvzema kri in kjer se nastavljajo inhalacije, pri katerih lahko prihaja do nastanka aerosolov," dodaja Makuceva.
Epidemiološko poizvedovanje je sicer pokazalo, da je starejši bolnik imel zelo veliko stikov zunaj bolnišnice. Odredili so že 27 karanten in večje število samoziolacij.
Bregantova povratnike iz Hrvaške poziva k samoizolaciji
Če so na začetku vnesene okužbe iz Hrvaške povezane predvsem z mlajšimi, po besedah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Tine Bregant žal v zadnjem času iz Hrvaške prihajajo okuženi, ki so se zadrževali samo v svojih apartmajih in niso bili na zabavah. Dovolj je namreč, da greš v rdeči državi v trgovino in tam nekdo ne nosi maske, je pojasnila. "Tisti, ki ste bili na Hrvaškem, veste, kako so strogi ali pa nestrogi pri nošnji mask," je dodala.
Poudarila je, da zato karantena ni politični ukrep, ampak ukrep, ki nas ščiti. Bregantova upa, da bomo z nadzorom in zamejitvijo vnosov uspeli doseči, da ne bomo sledili Hrvaški pri eksponentni rasti okužb. To možnost po njenem mnenju še imamo, če se bomo držali ukrepov. Zato je tudi pozvala vse tiste, ki se bodo še preden bo v ponedeljek uveljavljena karantena vračali iz Hrvaške, da naj, če se le da, "ostanejo še nekaj dni doma in ne trosijo morebitnega virusa naokoli".
Epidemija po njenih besedah od nas zahteva odgovorno vedenje, odgovornosti pa se z zakonom ne da urejati, je pojasnila in se zahvalila tistim, ki imajo na Hrvaškem plačane aranžmaje ali lastne nepremičnine, a bodo vseeno ostali doma. "Hrvaška je zdaj objektivno v rdečih številkah, objektivno je tam nevarno," je poudarila. Morda bo septembra epidemiološka situacija drugačna, "ni zelo verjetno, ampak ta možnost obstaja, in morda bo Hrvaška z ukrepi ponovno prišla na rumeno, morda celo zeleno območje in bodo lahko ljudje šli tja na dopust," je dodala Bregantova.
KOMENTARJI (362)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.