Cepljenje s četrtim odmerkom oz. drugim poživitvenim odmerkom cepiva proti covidu-19 bodo lahko imunsko oslabeli posamezniki glede na priporočila skupine opravili v obdobju od treh do šestih mesecev po prejetju tretjega odmerka cepiva.
Med navedenimi posamezniki se lahko z drugim poživitvenim odmerkom na lastno željo cepijo tudi tisti, ki so bili osnovno cepljeni s cepivom podjetja Janssen, vendar ob podpisu izjave, saj taka uporaba cepiva v Sloveniji ni priporočena.
Ob tem je predstavnica NIJZ predstavila podatke o krožečih vrstah pnevmokoknih okužb in možna merila za izbiro cepiva proti pnevmokoknim okužbah za program cepljenja otrok. Člani so prelagali, da se pripravi javno naročilo za nakup cepiva za dve leti, saj se veljavna pogodba izteče konec letošnjega leta.
Na sestanku so predstavniki podjetja Pfizer članom skupine sicer predstavili novo konjugirano cepivo proti pnevmokoknim okužbam.
Posvetovalna skupina predlaga možnost cepljenja otrok beguncev v skladu s programom cepljenja
Posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ je prejšnjo sredo obravnavala osnutek priporočil NIJZ glede cepljenja beguncev. Skupina predlaga, da priporočila omogočajo cepljenje otrok beguncev v skladu z nacionalnim programom cepljenja. Prav tako priporočajo cepljenje begunskih otrok proti tuberkulozi in covidu-19, pri majhnih otrocih pa tudi cepljenje proti gripi.
Ob tem priporočajo, da "se cepljenje odraslih izvede ob indikaciji".
Člani posvetovalne skupine so se strinjali, da se lahko pri priznavanju opravljenih cepljenj poleg ustreznega dokazila o cepljenju prizna tudi zanesljiva navedba o opravljenem cepljenju, "zato se priporočilom doda tudi ukrajinski program cepljenja".
Programa cepljenja za leto 2022, ki ga predlaga NIJZ, zdravstveni minister Janez Poklukar sicer še ni potrdil. Po prejemu več kot 30.000 pripomb je Poklukar predlog v usklajevanje poslal NIJZ in stroki. Sicer gre za predlog, ki je v javnosti dvignil precej prahu, saj so ga nekateri razumeli kot poskus uvedbe obveznega cepljenja proti covidu-19 za zaposlene na določenih delovnih mestih.
Program cepljenja za leto 2021 za predšolske otroke sicer določa obvezno cepljenje proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, hemofilusu influence B, otroški paralizi, ošpicam, mumpsu, rdečkam in hepatitisu B.
Cepljenje proti pnevmokoknim okužbam, gripi in klopnemu meningoencefalitisu pa je priporočeno.
Za učence, dijake, študente in odrasle do dopolnjenega 26. leta starosti je po programu za lani obvezno cepljenje proti ošpicam, mumpsu, rdečkam, hepatitisu B, davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, klopnemu meningoencefalitisu, steklini in otroški paralizi.
Zanje pa je priporočljivo cepljenje proti okužbam s humanimi papilomavirusi (HPV).
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.