Poročilo State Departmenta je bilo objavljeno v zadnjih dneh administracije nekdanjega predsednika Donalda Trumpa, vendar se uradniki, ki so seznanjeni s poročilom, niso strinjali glede trdnosti najdenih dokazov, poroča Insider. Marca je Marion Koopmans, nizozemska virologinja, za NBC News povedala, da bi bolezen laboratorijskih delavcev lahko pripisali rednim sezonskim boleznim.
V začetku letošnjega leta pa je skupina Svetovne zdravstvene organizacije en mesec v Vuhanu preiskovala izvor virusa in ugotovila, da je virus najverjetneje poskočil z netopirjev na ljudi. Kot so dejali, je uhajanje iz laboratorija "zelo malo verjetno". WHO je dejala, da tudi nima dostopa do vseh potrebnih informacij. Zaradi pomanjkanja informacij so bili nekateri strokovnjaki previdni pri ugotovitvah in zahtevajo več preiskav izvora virusa, vključno z možnostjo, da je v resnici prišel iz laboratorija. Tudi mesec november 2019 se sklada z mnenji strokovnjakov, kdaj je covid-19 začel krožiti.
Kitajska sicer dosledno zanika, da je koronavirus pobegnil iz laboratorija. Laboratorij pa tudi ni objavil surovih podatkov ali zapisov o svojem delu s koronavirusi pri netopirjih.
Tiskovna predstavnica Sveta za nacionalno varnost je povedala, da ima administracija sedanjega predsednika Joeja Bidna še vedno vprašanja o izvoru virusa, vendar bi morala WHO raziskati morebitne teorije. "Ne bomo dajali izjav, ki bi vnaprej določale izide še trajajoče študije WHO o viru SARS-CoV-2," je dejala tiskovna predstavnica. "Nikoli ne komentiramo obveščevalnih vprašanj."
V ponedeljek je direktor nacionalnega laboratorija za biološko varnost Yuan Zhiming kitajskim državnim medijem dejal, da gre za "popolno laž". "Te trditve so neutemeljene. Laboratorij se tega ni zavedal (bolni raziskovalci jeseni 2019) in sploh ne vem, od kod takšne informacije," je dejal Zhiming.
KOMENTARJI (242)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.