Pompeo je sicer že prejšnji teden Kitajsko obtožil, da je za novi koronavirus morda vedela že novembra lani in da je prepozno ukrepala. Poudaril je, da si še vedno prizadevajo, da bi od Kitajske dobili še več informacij, vključno z originalnim vzorcem virusa sars-cov-2 iz žarišča pandemije v kitajskem Vuhanu.
Urad nacionalnega direktorja za obveščevalne dejavnosti ZDA je v četrtek sporočil, da se vse ameriške obveščevalne agencije strinjajo z znanstveno oceno, da novi koronavirus "ni bil človeško ustvarjen ali gensko spremenjen". Še vedno pa preučujejo, ali bi virus lahko izviral iz kitajskega laboratorija.
Glede na medijska poročila je Trump na Kitajsko poslal vohune, da bi odkrili kaj več o izvoru koronavirusa. Pompeo, nekdanji direktor ameriške Cie, je sicer še v četrtek menil, da se strinja z mnenjem ameriških obveščevalcev "in prevladujočim mnenjem znanstvenikov, da koronavirusa ni ustvaril človek ali ga genetsko spremenil". Zdaj pa je za ABC potrdil Trumpova ugibanja in dodal, da za to, da naj bi virus izviral iz laboratorija, obstajajo obsežni dokazi.
"Mislim, da lahko cel svet zdaj to vidi. Ne pozabimo, Kitajska ima že zgodovino širjenja okužb v svetu in upravljanja podstandardnih laboratorijev". Kitajce je tudi obtožil, da so skušali v "klasični komunistični maniri dezinformacij" zmanjšati pomen krize s koronavirusom, kar je povzročilo velikansko tveganje tudi za druge. "Predsednik Trump je zelo jasen. Tiste, ki so odgovorni za to, bomo poklicali na odgovornost," je še dejal ameriški državni sekretar.
New York Times je pred dnevi sicer razkril, da naj bi Bela hiša pritiskala na ameriške obveščevalce, naj najdejo več informacij, ki bi podpirale teorije o laboratorijskem izvoru virusa. Ti pritiski naj bi se krepili že vse od janurja, čeprav obveščevalne agencije dokazov za to niso našle ter ostajajo izjemno skeptične glede tega, ali morebitni dokazi in povezave, ki bi kazali na izvor virusa v laboratoriju, sploh obstajajo.
Znanstveniki so sicer zedinjeni, da virus ni nastal kot biološko orožje. Prav tako se strinjajo, da se je patogen pojavil kot virus pri netopirju, nato pa se je po naravni poti razvijal dalje, verjetno pri drugem sesalcu, ter preskočil na človeka. Domnevajo, da se je to zgodilo na tržnici v Vuhanu. Ne pojenjajo pa govorice o tem, da bi virus lahko razvili v tamkajšnjem tajnem laboratoriju. Na Kitajskem sicer tovrstne očitke zavračajo.
Obtožbe na račun Kitajske glede odziva na nevarnost koronavirusa vseskozi izpostavlja tudi ameriški predsednik Donald Trump. V petek je tudi sam zatrdil, da je videl dokaze, da novi koronavirus izvira iz kitajskega laboratorija. Večkrat je izrazil tudi zanimanje za idejo Michaela Pillsburyja, svetovalca Bele hiše za Kitajsko, da bi slednjo lahko morebiti tožili za odškodnino. Na novinarski konferenci pretekli teden je Trump tako dejal, da njegova administracija razmišlja o zahtevi odškodnine od uradnega Pekinga – možnost, ki so jo kitajske oblasti ostro zavrnile. Ameriki pa očitajo, da širi laži o pandemiji, da bi zmanjšala svojo lastno odgovornost pri spopadu s krizo.
KOMENTARJI (254)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.