Cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom se opravi vsaj tri mesece po prejetju prvega poživitvenega odmerka. Čeprav je dodaten poživitveni odmerek bolj priporočljiv le za določene skupine, je, če tako želijo, omogočen tudi vsem osebam, starejšim od 18 let.
"Predvsem priporočljiv pa je za osebe s povečanim tveganjem za težji potek covida-19, posebej ranljivi so kronični bolniki, za oskrbovance DSO in vse osebe, stare 80 let in več, priporočljiv pa je tudi za osebe, stare 60 let in več," so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Ob tem člani menijo, da je treba čim prej zagotoviti izvedbo cepljenja za oskrbovance domov starejših, posebej z drugim poživitvenim odmerkom. Prav tako svetujejo, naj se promocijska kampanja cepljenja proti covidu-19 jeseni izvede skupaj s promocijsko kampanjo cepljenja proti gripi, obenem pa poudari tudi prednost cepljenja proti pnevmokoknim okužbam.
Za poživitvene odmerke se praviloma uporablja cepivo mRNA, tj. Comirnaty (Pfizer/BioNTech), cepivo Spikevax (Moderna) pa predvsem za osebe, starejše od 30 let. Ker uporaba cepiva Nuvaxovid za poživitveni odmerek še ni odobrena, se lahko uporabi le ob podpisu izjave.
Dodaten odmerek je odmerek, ki ga oseba prejme kot dodatnega k osnovni shemi cepljenja in je priporočljiv za težje imunsko oslabljene osebe, ker je pri njih odziv na osnovno cepljenje slabši. Minimalen presledek med osnovnim cepljenjem in dodatnim odmerkom naj bo v teh primerih štiri tedne, še piše v priporočilih za cepljenje proti covidu-19.
Člani posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so na sestanku 12. julija med drugim obravnavali posodobitve priporočil za cepljenje proti covidu-19, je razvidno iz zapisnika, objavljenega na spletni strani NIJZ.
Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) in Evropska agencija za zdravila (EMA) sta 11. julija zaradi ponovnega povečanja števila okužb s koronavirusom objavila posodobljena priporočila za cepljenje. Med drugim sta priporočila drugi poživitveni odmerek cepiva za vse ranljive skupine in za osebe, starejše od 60 let.
WHO ob hitrem porastu števila okužb z novim koronavirusom Evropo poziva k ukrepanju
Po podatkih evropskega urada Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) se je v zadnjih šestih tednih število primerov okužb z novim koronavirusom v regiji potrojilo, kar kaže na velik izziv, ki čaka zdravstvene sisteme po Evropi v prihodnjih mesecih, so danes sporočili iz WHO. Organizacija ob tem države poziva, naj ukrepajo takoj in nemudoma odpravijo pomanjkljivosti pri spremljanju pandemije ter pri odzivanju nanjo, da bi preprečili smrtne primere in hude motnje v zdravstvenih sistemih.
"Z naraščanjem števila primerov okužb se povečuje tudi število hospitalizacij, ki se bo v jesenskih in zimskih mesecih še dodatno povečalo, saj se ponovno odpirajo šole, ljudje se vračajo z dopustov, z nastopom hladnejšega vremena pa se druženje preseli v zaprte prostore," opozarja WHO. Direktor organizacije za Evropo Hans Henri P. Kluge je dejal, da se torej nahajamo v zelo podobni situaciji kot lansko leto, le da letos novi val okužb poganjajo predvsem virusne podrazličice omikrona, ki se širijo zelo hitro.
V zadnjih šestih tednih se je število novih primerov v evropski regiji potrojilo, prejšnji teden pa so pri WHO v Evropi zabeležili skoraj tri milijone novih primerov, kar je v tem obdobju predstavljalo skoraj polovico vseh na svetu.
"Če bodo zdravstveni organi ukrepali takoj, lahko pomagajo zmanjšati pričakovane motnje v družbi, vključno z odsotnostjo zdravstvenih delavcev, s preobremenjenimi zdravstvenimi sistemi, težavami v podjetjih in kaosom pri potovanjih," je dodal Kluge.
Po njegovih besedah morajo države med drugim ponovno okrepiti proces cepljenja proti covidu-19, podpirati nošenje mask in zračenje zaprtih prostorov, okrepiti testiranje in identifikacijo stikov okuženih ter povečati nadzor nad okužbami v zdravstvenih ustanovah.
KOMENTARJI (520)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.