Če so epidemiologi znotraj države v zadnjih dveh tednih izdali 1700 odločb o karanteni zaradi stikov, pa je odločb na meji, ki jih dobijo tisti, ki se vračajo iz rdečih držav, še bistveno več, ocenjuje notranji minister Aleš Hojs.
Stanje je ocenil kot dramatično. "Dnevno izdamo več kot 100, ob vikendih tudi 1000 ali več karantenskih odločb," je povedal Hojs.
Kljub temu, da nekateri izjeme iz odloka zlorabljajo, tako da se denimo po dveh dneh vrnejo čez mejo in gredo nazaj čez kakšno uro ali pa čez drugi mejni prehod, Hojs ukrep ocenjuje za uspešen. "Praktično nemogoče je zapisati odloke ali pa zakone tako, da nekdo v njih ne bo našel luknje, večina pa tega ne dela," dodaja minister.
V primeru, da bi število okužb v prihodnjih tednih še naraščalo, razmišljajo tudi o zaostrovanju ukrepov. Po besedah Hojsa so v pripravi bolj striktni ukrepi, a zaprtja cele države, kot smo mu bili priča marca in aprila, Hojs ne pričakuje. "Se pa ukrepi lahko stopnjujejo, od zmanjšanja števila tistih, ki se lahko zbirajo, do ponovnega omejevanja ur, ko bi lahko v trgovine vstopali upokojenci," dodaja.

Medtem se politični vrh, ki sprejema ukrepe proti novemu koronavirusu, lastnih ukrepov spet ne drži.
Fotografija, ki jo je objavil predsednik Borut Pahor, ki se je v Stični udeležil 30. obletnice sestanka akterjev vzpostavitve Manevrske strukture narodne zaščite, je razburila uporabnike družbenih omrežij. S fotografije in posnetkov je namreč razvidno, da med udeleženci ni bilo zadostne fizične razdalje. Podobno kot pred meseci, ko se je državni vrh sestal ob Kolpi, ali pa med Pahorjevimi obiski domov starejših občanov, kjer so se starostniki gnetli na balkonih, da bi ga pozdravili.
KOMENTARJI (904)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.