Podrobnosti so na tiskovni konferenci predstavili minister za zdravje Janez Poklukar, Milan Krek, direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje, in docentka dr. med. Mateja Logar, vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje.
Nezavidljiva epidemiološka situacija in velika prisotnost angleškega seva
Včeraj je bilo sicer opravljenih 5198 PCR-testov in 20.564 hitrih antigenskih testov. S PCR-testi je bilo včeraj potrjenih 1279 novih okužb. 7-dnevno povprečje okužb po danes objavljenih podatkih NIJZ znaša 932 in je višje kot včeraj, ko je znašalo 917.
Manj spodbudni so tudi podatki o zasedenosti bolnišnic. Bolnišnično oskrbo danes skupaj potrebuje 618 pacientov s covidom-19 (včeraj 599). Na intenzivni terapiji se zdravi 139 pacientov, kar je 10 več kot včeraj. Skupaj je bilo v bolnišnice včeraj sprejetih 76 pacientov, 54 pa jih je bilo iz bolnišnic odpuščenih.
Krek je sicer poudaril, da imamo že 300.000 cepljenih, kar je dober podatek. Izrazil je upanje, da se bo trend nadaljeval. Kot je poudaril, je epidemija v svetu še naprej zelo prisotna: "Južna, Severna Amerika in Evropa so pomembni centri." "V Evropi smo priča valu, ki traja že nekaj tednov, in upamo, da bo v prihodnjih mesecih popustil, še vedno pa je v evropskem prostoru zelo veliko okuženih. Zato se je treba držati ukrepov." Poudaril pa je, da za razliko od jesenskega vala tokrat v Sloveniji nimamo visoke smrtnosti. Smo pa še vedno v epidemičnem valu, pristojni pričakujejo nadaljevanja naraščanja okužb, saj je krivulja po Krekovih besedah še v vzponu. "To je neposredna grožnja šoli. Zato prinašamo samotestiranje, ki naj bi pomembno vplivalo na zmanjšanje okužb v šolah, saj želimo, da bi bile šole odprte do konca šolskega leta. Se pa moramo za to vsi potruditi," je še dejal Krek.
Na udaru je trenutno populacija med 60 in 70 let, medtem ko je med starejšimi le malo bolnih. Pozval je k cepljenju trenutno izpostavljene populacije. Največ okuženih pa je med delovno populacijo.
Zaradi dogajanja je še naprej na udaru tudi zdravstveni sistem, saj število hospitalizacij narašča. Zasedenih je tudi vse več intenzivnih postelj, kar ogroža zdravstveni sistem, saj so za oskrbo teh pacientov potrebne večje ekipe. Angleški sev sicer predstavlja že skoraj polovico okužb, težava pa je njegovo hitro širjenje. Prav to pa je tisto, kar skrbi stroko, pravi Krek, ki je ljudi pozval, da s spoštovanjem ukrepov zaščitijo sebe in bližnje. Glede angleškega seva pa je poudaril, da so zelo pomembni nošenje mask v zaprtih prostorih – javnih ali ne, prezračevanje prostorov, preventivno testiranje, umivanje rok, uporaba aplikacije Ostani zdrav ...
Kakšen je nov semafor?
Tudi minister Poklukar je ponovil, da je Slovenija globoko v tretjem valu. "Glavno sporočilo je, da so se državljani te dni držali ukrepov, kar je omogočilo, da danes nismo v črni, ampak med oranžno in rdečo fazo, za kar se zahvaljujem. Nismo pa še iz najhujšega, končnih razsežnosti tretjega vala še ne poznamo," je dejal. Ocenil je, da je bila zapora javnega življenja učinkovita, sicer bi bili danes v veliko večjih težavah.
Strokovnjaki so sicer s politiko pretresli semafor. Poklukar pravi, da kljub težki situaciji omogoča odpiranje. V prvi vrsti so imeli sicer pred očmi zagotavljanje odprtih šol.
Vlada je tako danes sprejela ukrepe, kot veljajo v rdeči fazi in spisala odloke. Med drugim se odpirajo avtomehanične delavnice in frizerski saloni, je povedal minister.
Glede na to, da naj bi nekaj regij doseglo tudi črno fazo, pa Poklukar pravi, da so zaradi poenotenja ukrepov zavzeli stališče, da izidemo iz zapore kot celota v rdeči fazi, nato pa bo potekalo odločanje glede na regije.
Epidemija je podaljšana za 30 dni, maske so na prostem še naprej obvezne, razen če je mogoče vzdrževati več kot 1,5 metra medsebojne razdalje.
Poklukar je napovedal, da bodo v več občinah, kjer v odpadnih vodah zaznavajo veliko več virusa, kot je zaznanih primerov, izvedli dodatna prizadevanja, da omejijo širjenje virusa.
Izpostavil je tudi poskuse načrtnega širjenja virusa, nekateri želijo namreč "koristiti ugodnosti prebolevnikov". Minister je ocenil, da to ni primerno.
Ukrepi nujni, da se splošči krivuljo
Državljanom se je zahvalila tudi Logarjeva, ki je dejala, da razumejo, da so ljudje utrujeni od ukrepov, da pa so ti nujno potrebni, saj se lahko le tako splošči krivuljo, kar lahko prinese dodatna sproščanja ukrepov.
"Apeliram na vse, da se ob najmanjšem znaku bolezni odločite za testiranje, v primeru pozitivnega testa pa se osamite in obvestite stike, saj se tako pretrga veriga," je poudarila.
Dodala je, da skušajo stopiti naproti tudi gospodarstvu, ki si želi odpiranja. "Zato upamo, da se bo situacija umirjala. Vemo, da cepljenje omogoča največje korake v tej smeri, zato vse, ki imate možnost, da se cepite, pozivam, da se tega udeležite in tako vplivate na potek epidemije."
Logarjeva je danes pojasnila, da zdravniki obravnavajo tudi bolnike, ki naj bi se z novim koronavirusom okužili dvakrat. "Vemo, da imunost ne traja dolgo," je dejala. Prav tako imajo tisti z blažjim potekom manj protiteles. "Pomembno je, da se tudi tisti, ki so preboleli, cepijo."
KOMENTARJI (1889)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.