Vinko Stojnšek z oddelka za mladoletniško kriminaliteto Uprave kriminalistične policije je na novinarski konferenci pojasnil, da je policija v času izvajanja ukrepov obravnavala 177 kaznivih dejanj nasilja v družini, kar je približno 20 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.
"To smo pričakovali, saj se je trend več prijav nakazal že v prvih mesecih letošnjega leta, potem je število po začetku izvajanja ukrepov nekoliko upadlo, zdaj pa smo spet na približno 20 odstotkih povečanja." Število ostalih prekrškov se je sicer nekoliko znižalo, prav tako se je znižalo število izrečenih ukrepov prepovedi približevanja. Če pa pogledamo statistiko za nekaj let nazaj, so številke primerljive, ugotavlja policija.
Spremenil pa se ni način izvrševanja kaznivih dejanj s področja nasilja v družini, je pojasnil Stojnšek. Še vedno gre za psihično, fizično, ekonomsko in kombinacijo teh vrst nasilja. Še vedno so žrtve takšnih dejanj večinoma ženske in ta kazniva dejanja večinoma izvajajo partnerji ali nekdanji partnerji.
Mladi, pozor – premislite, kaj delite
Poudaril je tudi, da se je življenje mladih zaradi pandemije koronavirusa preselilo na elektronske naprave, zato so posvarili pred spolnimi zlorabami na spletu. Mladi pogrešajo stik s sovrstniki, zato prihaja do posredovanja večjega števila podatkov, ugotavljajo. Mladi se naj pri tem zavedajo, da ko enkrat pritisnejo tipko pošlji, nimajo več nadzora nad vsebino, ki so jo poslali. Zato naj ne pošiljajo gradiv, kot so fotografije golih delov telesa, opozarja. "Še vedno bo policija zaščitila vse žrtve kazniv dejanj", pa je sklenil Stojnšek.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.