Nekatere odločitve bodo sprejete predvidoma že na sredini dopisni seji vlade, tiste ključne pa v četrtek: "Sprejeli bomo na primer to, da bomo omejili maksimalno število prisotnih naenkrat v trgovinah, kajti v teh dneh so gneče tam prevelike in prav gotovo je zato potreben ta ukrep," je pojasnil v oddaji 24UR ZVEČER.
Medtem ko se gospodarski minister Zdravko Počivalšek zavzema za to, da bi se delovni čas gostinskih lokalov na silvestrovo podaljšal, zdravstveni minister svari pred pretirano ohlapnimi ukrepi. "Ključno je, da v teh prazničnih dneh ostajamo v mehurčku in da ne odhajamo izven ovojnic teh mehurčkov. Če pa že, je priporočilo stroke, da se izvaja dodatno testiranje. Tudi v okviru gostinskih dejavnosti v novem letu bo predvidoma predpisan podoben režim," je napovedal in dodal, da bodo natančne podrobnosti znane v četrtek. "Ključni bodo dodatni testi. Če bomo uspeli uspešno predpisati režim testiranja za te, ki bodo imeli praznično večerjo, bo seveda podaljšan čas tudi po 22. uri, saj praznovanje za silvestrovo seveda traja preko polnoči," je poudaril.
Glede silvestrovanj na prostem pa se stroka praviloma nagiba k temu, da jih ne bi bilo, saj tam po Poklukarjevih besedah ni mogoče kontrolirati PCT oziroma izvajati testov. O tem sicer odloča vlada, je pa šel torkov delovni sestanek v to smer, je potrdil.
OZS medtem svari pred škodljivimi posledicami dodatnega omejevanja
Trgovine niso vir okužb, z njihovim morebitnim dodatnim omejevanjem pa bodo vnovič na udaru specializirane trgovine, so pred napovedanim odločanjem vlade o dodatnih omejitvah trgovske dejavnosti opozorili v Sekciji trgovcev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). "Že dlje časa opozarjamo na nepravične pogoje, ki veljajo za specializirane trgovine. Te so že sedaj v nekonkurenčnem položaju," so zapisali v sekciji trgovcev. Kot so spomnili, morajo namreč potrošniki v specializiranih trgovinah za vstop izpolnjevati pogoj PCT (preboleli, cepljeni, testirani), v živilskih trgovinah, ki prodajajo tudi specializirane izdelke, pa jim za njihov nakup tega pogoja ni treba izpolnjevati. "Posledica tega je velik upad prometa, dodatne zaostritve glede števila kupcev pa bodo te razlike in stiske specializiranih trgovcev še poglobile," je opozoril predsednik sekcije Primož Černic.
Trgovci izpostavljajo še, da bodo posebej prizadete majhne trgovine, ki poslujejo na majhni kvadraturi, običajno v mestnih središčih in na podeželju. "Z omejitvami bo torej kupcev v teh trgovinah še manj, posledično bo tudi manjši promet, kar lahko vodi v odpuščanja in celo zapiranje trgovin," se bojijo v OZS.
Trgovci po njihovih navedbah že od začetka epidemije covida-19 opravljajo svojo dejavnost varno in v skladu z vsemi ukrepi Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). "Tudi podatki kažejo, da trgovine niso bile in še vedno niso vir okužb, zato ni prav, da se ravno to dejavnost ponovno omejuje," je sklenil Černic in pristojne zato pozval, naj ne sprejemajo dodatnih omejitev za trgovine.
Države po Evropi sicer v strahu pred hitrim širjenjem koronavirusne različice omikron zaostrujejo ukrepe in pripirajo svoje meje. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) predlaga, da bi morali ob visokorizičnem stiku vsi, razen tistih, ki so cepljeni s poživitvenim odmerkom. "Omikron se tako hitro širi, ZDA je zajel v treh tednih, da praktično v 14 dneh ne bomo več mogli ločiti, kdo je pozitiven zaradi različice delta, kdo pa zaradi omikrona," je opozoril. Odlok o karantenah bo spremenjen najkasneje v četrtek, je napovedal Poklukar.
Znova je pozval k cepljenju, dodal pa, da bodo v družbi odpirali tudi razprave o pogoju PC, torej le preboleli in cepljeni: "Prav je, da vse stroke povedo, kaj menijo o tem, tudi sociološka, pravna stroka. Zdravstvena stroka daje smer in o tem razmišlja, morda pa v tej odločitvi niti ni ključna, so še vse ostale," pojasnjuje minister, ki pa opozarja, da zaradi hitrega širjenja omikrona prav veliko časa ni.
KOMENTARJI (905)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.