Presegli smo mejo 1000 okuženih v enem dnevu, potrjenih je namreč 1093 okužb z novim koronavirusom, kar je največ v četrtem valu. Delež pozitivnih je kar 21,2 odstotka. Nazadnje so pristojni več kot tisoč koronavirusnih okužb v enem dnevu sicer našteli konec aprila, na vrhuncu spomladanskega vala.
Trenutno se v bolnišnicah zdravi 243 ljudi, od tega jih 61 potrebuje intenzivno terapijo. Prva v vladni svetovalni skupini Mateja Logar ob tem pravi: "Da bi se začeli pogovarjati o zapiranju, bi moralo biti na intenzivi približno 180 bolnikov". Logarjeva je sicer potrdila še, da je svetovalna skupina semafor ukrepov spremenila in da so namesto šestih faz zapiranja zdaj predvidene zgolj štiri. Vladna skupina teži tudi k temu, da bi se ukinilo samotestiranje za zaposlene doma in da bi ga v delovnih organizacijah nadzirale za to usposobljene osebe.
Čeprav je vlada odločena, da zapiranja države kljub naraščajočemu številu okuženih za zdaj ne bo, pa vodja svetovalne skupine Mateja Logar pravi, da so številke alarmantne. "V tej fazi bi bilo težko obrniti krivuljo, edina stvar bi bil popoln lockdown, kot smo ga imeli marca in aprila" je dejala. Lockdowna sicer vladi tudi svetovalna skupina še ni predlagala. A Logarjeva je dodala, da z ukrepi, kot jih imamo, ne moremo več zadrževati ali nižati števila okužb. "Ob drastičnem poslabšanju, kjer bi nas skrbela vzdržnost zdravstvenega sistema, bo verjetno treba razmišljati o ukrepih, ki smo jih uvajali v prejšnjih obdobjih," je pojasnila.
Vladni semafor: Namesto šestih le še štiri faze
Svetovalna skupina je, zaradi naglega višanja okužb, vladi predlagala nov semafor morebitnih ukrepov. Če je pomladni semafor najprej predelala v šest faz, ga je zdaj skrčila na štiri. "Če bi šli na šest faz, bi morali včasih dvakrat tedensko spreminjati pogoje, kar pa je v praksi težko implementirati," je dejala. A minister za zdravje Janez Poklukar ukrepov posameznih faz za zdaj še ne razkriva.
V ospredju vladnega semaforja je sicer še vedno ideja o pogostejšem testiranju. Medtem ko se že od začetka tedna samotestirajo zaposleni v storitveni dejavnosti, so v svetovalni skupini dejali, da zaradi napačnih interpretacij rezultatov testiranj, na kar opozarja Covid-19 Sledilnik, ne odobravajo več samotestiranja zaposlenih na domu brez ustreznega nadzora. Logarjeva je dodala, da sta potrebna tako nadzorovana izvedba testa kot tudi vnos rezultata v bazo.
Vlada pa bo razmislila še o opozorilih zdravstvenih domov, da ni pravično, da je PCT-pogoj potreben tudi za obisk osebnega zdravnika.
Hojs: V Policiji bodo lahko delali le tisti, ki so covid preboleli ali so cepljeni
Notranji minister Aleš Hojs je v pogovoru z novinarko dejal, da bi v Policiji kmalu lahko delali samo tisti, ki so covid preboleli ali so cepljeni. Potrdilo o testiranju torej ne bo več dovolj. Razmišljali naj bi tudi, da bi tak pogoj razširili na vse zaposlene v javni upravi. "Treba je preveriti, kako to spraviti skozi delovnopravno zakonodajo. Po mnenju kar nekaj pravnikov pa je povsem jasno, da če nekdo odklanja cepljenje, ki je nujno za opravljanje dela, za delovno mesto, je treba najti rešitev, kako tak človek v sistemu ne bo delal," je dejal.
Na Sindikatu policistov Slovenije (SPS) so se na Hojsove besede že odzvali. "Citirano izjavo ministra za notranje zadeve g. Aleša Hojsa v Sindikatu policistov Slovenije razumemo kot poskus javnega pritiska na zaposlene v Policiji. Glede na to, da takšna napoved nima nikakršne pravne podlage v slovenskem pravnem redu, izjavo ministra ocenjujemo kot brezpredmetno," nam je sporočil Kristjan Mlekuš, predsednik SPS.
Janša: Vlada je odločena, da ne bo zapirala gospodarstva in ustavljala družbe
Janša je ob obisku podjetja Hidria navedel, da je občina Idrija med desetimi občinami z najvišjo precepljenostjo, in si zaželel, da bi vse občine imele vsaj takšno precepljenost kot Idrija in tudi Vipava, kjer precepljenost presega polovico prebivalstva.
Na državni ravni se žal srečujemo z naraščanjem števila okuženih z novim koronavirusom in bolnikov s covidom-19, je spomnil Janša. Ob tem je izpostavil, da je vlada odločena, da ne bo zapirala gospodarstva in ustavljala družbe, a tam, kjer se pojavljajo nove okužbe, stroka odreja karantene, zapira razrede, lahko se odloči tudi za zaprtje šol, obratov in storitvenih dejavnosti, če bo to nujno.
Hkrati je izpostavil, da ima Slovenija veliko različnih cepiv, med katerimi lahko državljani izbirajo, cepljenje pa je za posameznika brezplačno. Že pred tem je zapisal, da je v karanteni okoli sto razredov, ker se mnogi iz sebičnosti ne cepijo, čeprav je cepiva dovolj in je vsem na voljo brez plačila.
Glede na podatke Sledilnika za covid-19 so bili v torek v karanteni 103 oddelki v osnovnih in 50 oddelkov v srednjih šolah, še 70 osnovnošolskih in 26 srednješolskih oddelkov pa je imelo pouk na daljavo. "Če bomo Slovenci edini v Evropi, ki te priložnosti ne bomo znali izkoristi, bomo tudi edini, ki se nam bo zrušil zdravstveni sistem. Gre za preprosto logiko in za nekaj, kar je trenutno povsem jasno. Ni več dilem, ki so bile na začetku epidemije," je navedel premier. Bil pa je tudi optimističen: "Tudi to krizo bomo prebrodili, že lani smo dokazali, da zmoremo."
Poklukar: Goriška regija je po precepljenosti nad slovenskim povprečjem
Minister za zdravje Janez Poklukar je medtem zjutraj med obiskom goriške regije v Tolminu podal izjavo za javnost skupaj s tamkajšnjim županom Urošem Brežanom in predstojnikom Območne enote NIJZ Nova Gorica Markom Vudragom.
Brežan je pojasnil, da je sam prebolel covid-19 in se tudi že dvakrat cepil. Priznal je, da je imel sprva pomisleke, a so ti izginili, ko je začel razmišljati o svojih bližnjih in skupnosti, ki jo vodi. Treba je misliti tudi na širšo skupnost, ne samo nase, je poudaril, saj se bo na tak način precepljenost dvignila.
Poklukar se je zahvalil NIJZ in lokalnim skupnostim za promocijo cepljenja. Prav tako se je zahvalil zdravstvenim delavcem, še posebej v goriški regiji, saj se maksimalno angažirajo v boju proti novemu koronavirusu. Navedel je, da je goriška regija po precepljenosti nad slovenskim povprečjem.
Poklukar je dejal še, da bodo 4 odstotki tistih, ki bodo danes zboleli, v naslednjih desetih dneh potrebovali bolnišnično oskrbo. "Virus ne izbira med mladimi in starimi. Na intenzivni negi smo imeli tudi 19 letnika, ki je v kritičnem stanju in ga pri življenju ohranja najsodobnejša tehnologija," je dejal Poklukar.
Omejitveni ukrepi samo za necepljene?
Kot je povedal v intervjuju za STA, ki je bil objavljen danes, s stroko trenutno preigravajo možnosti, kakšne ukrepe sprejeti za naslednji teden in predlagani semafor ukrepov vsak dan večkrat usklajujejo, tudi od gospodarstva dobivajo številne pobude. "Ni preprosto. Ukrepi morajo biti sorazmerni, tako v povezavi drug z drugim kot med dejavnostmi, po drugi strani morajo biti izvedljivi," je dejal. Kateri ukrepi bodo vključeni v semafor, ni želel razkriti. "Niti ne vem, ali bo na koncu šest faz, preigravamo različne scenarije," je dejal. Po njegovih besedah je cilj, da zaprtje države in omejitveni ukrepi ne bi veljali za cepljene proti covidu-19.
Ob tem je ponazoril: če potrebuje hospitalizacijo en cepljen na tri necepljene, to pomeni, da ob višji precepljenosti prebivalstva bolnišnične oskrbe ne bi potrebovalo 200 ali 240 bolnikov, ampak 80. "To je bistvena razlika v rezervi, kaj zdravstvo zmore," je še poudaril.
KOMENTARJI (1659)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.