"Ta trenutek je glavni ukrep pri obvladovanju četrtega vala spremljanje PCT-pogoja. V kolikor bomo s tem ukrepom uspešni in ga bomo vsi uspešno izvajali, ob tem pa tudi ostale preventivne ukrepe, verjamem, da lahko družbo ohranjamo široko odprto," je v oddaji 24UR ZVEČER povedal zdravstveni minister Janez Poklukar.
Na vprašanje, ali vendarle razmišljajo tudi o nemškem modelu, če omenjeni ukrepi ne bi delovali, pa je minister dejal, da je ta trenutek ključna stroka, "ki širom po svetu spremlja vse ukrepe in napredovanje epidemije". "Po drugi strani pa spremljamo tudi, kakšne ukrepe sprejemajo druge države, tako v Evropski uniji kot drugod po svetu. Skladno s tem bomo poskusili pravo mero vsega najti tudi pri nas."
Od 23. avgusta bo testiranje v Sloveniji plačljivo. Za ta datum so se odločili zato, da bodo lahko do tega dne prebivalci dobili dva odmerka cepiva ter se jim potem ne bo treba testirati, je še pojasnil Poklukar. "Vemo, da nas je od 15. maja do 15. julija vsak dan hitro testiranje stalo preko 300.000 evrov, do sedaj pa smo za hitre teste odšteli več kot 120 milijonov evrov. Za cepiva pa do sedaj 32 milijonov evrov in pol."
Gostinci so sicer nejevoljni zaradi preverjanja pogoja PCT, pravijo, da se jim s tem oži krog gostov, obenem pa so ob nedelujoči aplikaciji opozorili, da je preverjanje pogoja zamudno. Če bo gostov veliko, bodo morali zaposliti še eno osebo, ki bo PCT preverjala. "Ključno, da ohranimo družbo odprto, da ohranimo odprte gostinske lokale, je ravno izvajanje protokola PCT. Kajti z njim zagotavljamo varnost tako osebi, ki je prišla na neko prireditev ali v gostinski lokal in da bo od tam zdrav tudi odšla, po drugi strani pa tudi izvajalcu gostinske dejavnosti na ta način omogočimo, da bomo vsi skupaj dlje obvladovali epidemijo in da do ukrepa zapiranja lokalov ne bi prišli," je dejal minister. Poudaril je še, da pogoj za nadzor PCT-pogoja niso digitalna covidna potrdila, ampak veljajo tudi npr. kartončki cepljenja, negativni izvid testa ... "Protokol PCT z drugimi besedami pomeni biti zdrav."
Posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ je v začetku junija izdala priporočila, v katerih svetuje, da naj, glede na to, da je cepiva dovolj, vsi prebolevniki, takoj ko prebolijo akutno fazo bolezni, pristopijo k cepljenju, je glede cepljenja prebolevnikov dejal Poklukar. "Zato še enkrat pozivam vse, ki so preboleli bolezen, da takoj pristopijo k cepljenju."
Kaj pa cepljenje šoloobveznih otrok? "Evropska agencija za zdravila je nedavno potrdila indikacijo za cepljenje otrok, starejših od 12 let. Želimo si, da vsi skupaj pristopimo k cepljenju, tudi otroci od 12. leta dalje, ter na ta način omogočimo odprte šole, kar je ena od prioritet."
Da moramo biti zaradi različice delta zaskrbljeni, saj se hitro širi po Evropi, je še opozoril Poklukar. "Imam neuradne podatke, da je tudi pri nas z 89-odstotne zastopanosti med sevi koronavirusa v Sloveniji pred dvema tednoma v enem tednu ta odstotek še narasel. Kljub temu, da smo imeli pred 14 dnevi kar 60 odstotkov primerov delte uvoženih iz tujine." Po njegovem vedenju gre pri večini primerov v zadnjem tednu za prenos okužbe v Sloveniji.
KOMENTARJI (862)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.