Prvi človek zdravstva in eden najbolj priljubljenih politikov v Sloveniji, minister za zdravje Janez Poklukar, je dejal, da bodo hitri testi od 23. avgusta plačljivi. Cena za test sicer ne bo smela presegati 12 evrov. V oddaji 24UR ZVEČER je dejal, da je predvsem pomemben datum 23. avgust. "Ta datum je izbran zato, da imajo vsi prebivalci Slovenije v naslednjih sedmih do desetih dneh čas, da pristopijo k cepljenju. Da poteče čas do drugega odmerka cepljenja in potem še čas, ko pridobijo status imune osebe. Potrebe po nadaljnjem testiranju pa zato ne bo več," je dejal in dodal, da se je treba zavedati, da test ne ščiti pred virusom, cepivo pa.
Pojasnil je, da sistem PCT uvajajo v vseh segmentih družbe. "V zadnjem mesecu večino testov napravimo ob četrtkih in petkih, kar 80 odstotkov testov pa naj bi bilo namenjenih za potrebe v prostem času," je dejal. Po njegovih besedah nas je tako od 15. maja do 15. julija testiranje na dan stalo 308.000 evrov. Kdor se bo želel testirati za prostočasne aktivnosti, bo za storitev lahko plačal.
Še naprej bodo sicer hitri testi brezplačni za izjeme, torej uporabnike zdravstvenih storitev, oskrbovance socialnovarstvenih zavodov, osebe v zavodih za prestajanje kazni zapora, prevzgojnih domovih, centrih za tujce, varnih hišah, azilnih domovih, integracijskih hišah in kriznih centrih za otroke. "Epidemija traja že 18 mesecev, zato verjamem, da imajo že vsi delodajalci opravljen pregled dejavnikov na delovnem mestu. V kolikor je tveganje povečano, bo tudi tam treba izvajati teste," je dejal.
"Za varno družbo v jeseni potrebujemo 75-odstotno precepljenost"
"Ko govorim z ministri za zdravje po Evropi, si vsi skupaj prizadevamo, da bi bila precepljenost prebivalcev Evrope čim višja. Ne samo od 60 do 65 odstotkov, pač pa za varno družbo v jeseni potrebujemo 75 odstotkov," je dejal in dodal, da bodo, če to dosežemo, brez omejevanja družbe dosegljivi javni prevoz, kulturne in športne prireditve, prav tako bodo lahko odprte šole.
Na vprašanje, če bodo morali necepljeni učitelji, zdravstveni delavci, gostinci, ki niso cepljeni, odslej obvezno testiranje plačevati sami, je Poklukar dejal, da mora delodajalec opraviti oceno tveganja na delovnem mestu. "Področna zakonodaja je tukaj jasna, dokler so tveganja, mora delodajalec ustrezno ukrepati," je dejal.
"Za teste in zdravljenje smo plačali okoli 650 milijonov evrov"
"Najnovejši podatki kažejo, da je kar 91 odstotkov manjša verjetnost za okužbo, če si polno cepljen. Poleg tega imajo cepljeni kar 60 odstotkov manj prenosa virusa oziroma bolezen traja le šest dni. S tega vidika je verjetnost za prenos okužbe bistveno manjša," je dejal.
Glede cepljenja otrok je dejal, da je za starejše od 12 let odobreno cepivo Pfizer. "Zavedamo se, da gre za občutljivo populacijo, zato že uredba predvideva samotestiranje," je dejal. Pojasnil je, da bodo tudi v prvih šolskih dneh spremljali epidemiološko situacijo in videli, če bo samotestiranje že v začetku polno uvedeno, ali bo kako drugače.
V Sloveniji je bilo hospitaliziranih več kot 15.000 covidnih bolnikov, za zdravljenje smo dali preko 200 milijonov evrov, za ostale stroške, posredno vezane na zdravstveni sistem, preko 300 milijonov, za teste pa okoli 120 milijonov evrov. "Skupaj 650 milijonov evrov. Za cepiva pa smo doslej plačali 32 milijonov, torej pet odstotkov tega, kar smo trošili za zdravstvo v zadnjem letu in pol," je dejal. "650 milijonov, za primerjavo, to je letni proračun kliničnega centra Ljubljana oziroma ena tretjina letnega proračuna za slovenske bolnišnice," je še dodal.
"Z dopusta iz tujine se vrnite do 15. avgusta, četrti val je že tukaj," je v torek dejal prvi človek NIJZ Milan Krek. "Po mojem vedenju poziv Kreka izvira iz dveh stališč. Prvo, da nobena država v Evropski uniji ni precepljena 75-odstotno, kar pomeni, da ni kolektivne imunosti in zaščite. Drugič pa, da je različica delta v pomembnem vzponu v vseh okoliških državah. Poziv je usmerjen v to, da se pravočasno vrnemo in da ne bo nikakršnih ovir, da se septembra vrnemo v šolo," je pojasnil.
"Vsi si želimo, da bo družba odprta, a k temu nas vodi cepljenje. Cepljenje odpira šole, gospodarstvo, ohranja delovna mesta in plače. Boljše kot bomo cepljeni, bolj ko bomo zasledovali cilj od 60- do 75-odstotne precepljenosti, večja bo kolektivna imunost in lažje se bomo spopadali s koronavirusom," je sklenil.
KOMENTARJI (817)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.