Sandi Curk, poveljnik regijskega štaba civilne zaščite za Notranjsko, je uvodoma povedal, da je danes zanje zelo prijeten dan, saj so ob pomoči občinskih štabov civilne zaščite, predvsem pa županov in županj primorsko-notranjske regije uspeli z obiski v gospodarstvu zanimirati zaposlene in vodstvo podjetij za aktivno izvajanje precepljenja gospodarskih subjektov. Samo na cepilnem mestu Postojna bo tako danes cepljenih več kot 600 predstavnikov gospodarstva, ocenjujejo pa, da bodo nekje v prihodnjem tednu dosegli stopnjo 50- do 60-odstotne precepljenosti gospodarstva primorsko-notranjske regije. "Zadaj stoji veliko delo pripadnikov CZ, županov in njihovih ekip, to pa nam daje še nadaljnjo moč, da se pripravimo na obdobje, ki je pred nami in po poletni sproščenosti lahko v miru pričakamo jesensko obdobje." Curk je povedal še, da so v slabih petih mesecih ob podpori NIJZ in ministrstva za zdravje uspeli s hitrimi testi testirati 60.000 občanov primorsko-notranjske regije. "Majhna številka za Evropo, velika številka za Notranjsko in Primorsko," je dodal.
"Že pred dvema ali tremi meseci smo se z ministrstvom za zdravje dogovorili, da bomo kot civilna zaščita – struktura, ki je na vseh ravneh, od občinske do državne – pomagali v procesu cepljenja. In to tudi delamo po terenu – pomagamo tako z občinskimi štabi in župani pri promociji in vsemu, kar je potrebno za doseg potrebne ravni precepljenosti," je povedal poveljnik Civilne zaščite Republike Slovenije Srečko Šestan. Zahvalil se je vsem, ki vlagajo dodatne napore v to, da se stvar realizira, in izrazil upanje, da bo sledilo še več takšnih dogodkov, kot je današnji na Razdrtem.
Zdravstveni minister Janez Poklukar je povedal, da je vesel, da je priča tako pomembnemu dogodku na lokalni ravni. "Kajti vedno znova dokazujemo, da skupaj zmoremo obvladati epidemijo. Tako imamo danes tukaj civilno zaščito, ki je mobilizirala in skupaj z zdravstvenimi domovi, županjami in župani uspela pritegniti gospodarstvo, s katerim mora zdravstvo ves čas sodelovati. Kajti ni zdravstva brez gospodarstva in verjamemo, da tudi ni uspešnega gospodarstva brez zdravstva."
Današnja akcija po njegovih besedah potrjuje rek, da dober glas seže v deveto vas. "In tako naj tudi ostane. Pobudo s področja gospodarstva izpred meseca dni smo danes uspešno udejanjili in verjamemo, da je to pomembna pot k temu, da dosežemo zadostno precepljenost, da široko odpremo našo družbo, tudi panogo, kot je turizem, in čim bolj kontrolirano ter varno vstopimo v jesen."
Ob vsem tem pa ne gre prezreti številk iz zadnjih dni, je opozoril minister. Reprodukcijsko število se je namreč dvignilo z 0,7 na 0,9 in pomembno je, da kljub zeleni fazi, v kateri je Slovenija, vztrajamo pri ukrepih. Vse prebivalce je prosil, naj pristopijo k cepljenju in še naprej upoštevajo vse zaščitne ukrepe, saj bomo epidemijo le tako lahko zaključili.
Tudi državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Simon Zajc je povedal, da so zadovoljni, da se je ta pobuda uresničila. "Smo na prvi lokaciji, kjer se zaposleni v gospodarstvu cepijo. Namen je bil, da se v prvih dneh, tednih precepi čim več zaposlenih – tako v samem gospodarstvu, še posebej pa v sektorju gostinstva in turizma. Čim prej namreč želimo v svet dati informacijo, da so zaposleni v turizmu precepljeni in da je k nam, poleg vseh privlačnih aktivnosti, destinacij, ki jih nudimo, dobro priti tudi zato, ker bodo gosti varni."
Evropska komisija naši državi napoveduje nadpovprečno gospodarsko rast za letošnje leto, pa tudi za prihodnje leto. To je po besedah Zajca posledica tega, da so na začetku sprejeli "težko odločitev", da proizvodnje ne zapirajo, pač pa jo pod striktnimi pogoji NIJZ pustijo odprto, kar se je izkazalo za pravilno odločitev. "Želim si, da bi vsa podjetja sledila vzoru, ki ga danes tukaj vidimo, torej podjetju Profiles." Podjetja, ki se še niso povezala s cepilnimi centri, je pozval, naj to čim prej storijo.
Direktor NIJZ Milan Krek je opozoril, da se boj z epidemijo dobiva na lokalnem nivoju. "Seveda delamo na nacionalnem nivoju načrte, usmeritve itd., a to okolje je tisto, ki se organizira, ki pazi na svoje starejše ljudi, ki preko zdravstva cepi ljudi ... zelo pomemben je torej skupnostni pristop na lokalnem nivoju."
Pojasnil je, da v regiji, kjer se danes nahajajo, živi 53.092 prebivalcev, od tega jih je za covidom-19 zbolelo 6.142, kar pomeni 12 odstotkov. "Ta regija je imela zelo veliko težavo in jo je tudi zelo intenzivno reševala. Zelo dobro je izvajala testiranje na terenu in ga še vedno izvaja. Na ta način je potegnila ven okužene, ki so se izolirali, da se okužba ni širila naprej." Je tudi regija na prehodu, Italija kot Hrvaška sta bili v epidemiji zelo prizadeti, ljudje so prehajali in pri nas puščali virus. "Ta virus je globalen in ga moramo na globalnem nivoju obvladati. Obvladali pa ga bomo s cepljenjem."
Prebivalce je pozval k cepljenju in poudaril, da nam le-to pomaga odpirati družbo, šole in tovarne. "Na ta način se gospodarsko pobiramo." Opomnil je, da je pri vsem tem ključna solidarnost.
KOMENTARJI (332)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.