V Cepilnem centru ZD Celje so v sredo zaradi izjemnega navala porabili tudi cepivo Moderna, ki je bilo predvideno za današnje cepljenje nenaročenih ljudi. Zato so sprejeli odločitev, da danes cepljenja zanje ne bo. Glede prihodnjih terminov za cepljenje nenaročenih oseb bodo javnost sproti obveščali, so sporočili.
Danes je cepljenje nenaročenih pacientov potekalo v Krškem. Pred zdravstvenim domom, kjer je potekalo cepljenje, je čakalo približno 1000 ljudi, čeprav so imeli tam na voljo le 500 odmerkov cepiv podjetji Johnson & Johnson ter AstraZeneca.Približno polovica čakajočih je ostala brez cepiva.
Poklukar o gneči v Celju: To je sporočilo, da ljudje verjamejo v varnost cepiva
Minister Janez Poklukar je na današnji novinarski konferenci na vprašanje o tem odgovoril, da potek cepljenj podrobno spremljajo. "Dejstvo je, da moramo na Ministrstvu za zdravje zagovarjati enoten pristop in transparentno upravljanje s čakalnimi seznami oz. s seznami prijavljenih na cepljenje."
O včerajšnji situaciji v Celju se je pozanimal, je dodal, in izvedel, da je bilo s pomočjo Civilne zaščite mesto cepilnega centra urejeno tako, da je zagotavljalo varno izvajanje cepljenja. "Ključni del sporočila v Celju ali na drugih cepilnih mestih v teh dneh je, da so se ljudje pripravljeni cepiti, da jih ni malo, da se zavedajo pomembnosti cepljenja in da verjamejo v varnost cepiva," je dejal. "Naša dolžnost pa je, da zagotovimo dovolj količin cepiva in vsem v najkrajšem možnem času omogočimo cepljenje. Ena od teh poti je bil tudi včerajšnji dogodek."
Minister je še dodal, da je ključno, da pri cepljenju izvajamo nacionalno strategijo. Za izvedbo cepljenja je zadolžen cepilni center, ki tudi odgovarja za to, da se cepljenje izvaja strokovno, transparentno, in da je z organizacijskega vidika maksimalno logistično urejeno.
Poudaril je tudi, da je pomembno, da vsi, ki bi se radi cepili, v najkrajšem možnem času na podlagi nacionalne strategije in dostopnosti cepiva prejmejo cepivo. "Tu mora odgovorni ohranjati režim, ki je transparenten, in ki zagotavlja izvajanje vseh zakonodajnih pogojev ter omogoča pravice in možnosti vsem enakega dostopa." Opomnil je na Zakon o pacientovih pravicah in druge zakonodaje, ki izvajalcu zdravstvenih storitev jasno nalaga, pod kakšnimi pogoji, na kakšen način se zdravstvena storitev izvaja v Sloveniji. Te predpise nadgrajuje tudi nacionalna strategija o cepljenju.
To soboto dodatni cepilni dan v Kranju
Iz Zdravstvenega doma Kranj sporočajo, da bodo ta teden v Vojašnici Petra Petriča Kranj izvedli dodaten dan cepljenja proti covidu-19, in sicer v soboto, 5. junija. Pričakujejo nov dnevni rekord v številu cepljenih.
"Osebje Zdravstvenega doma Kranj, ki izvaja cepljenje proti covidu-19 v kranjski vojašnici, se je na hitro organiziralo in na sobotno cepljenje povabilo 1444 ljudi," so sporočili iz ZD Kranj. Sicer v Kranju povprečno cepijo po 1000 ljudi na dan, največ so jih doslej našteli 1216 v enem dnevu. V soboto bodo prišli na vrsto prijavljeni v maju prek aplikacije zVEM in tisti prek eUprave. S cepljenjem bodo začeli ob 7.15, končali pa v popoldanskih urah.
V ZD Kranj zaradi zanesljivosti še vedno prednostno zbirajo prijave za cepljenje prek lastnega spletnega obrazca, v soboto pa bodo prvič cepili tiste, ki so se prijavili prek državnega portala zVEM. Seznam so prečistili in vnesli v hišno aplikacijo, so sporočili iz ZD Kranj. "Cilj sobotne akcije je, da zaradi velikega dodatnega števila čakajočih za cepljenje zmanjšajo delež vpisanih za prvi odmerek." Cepljenje bo potekalo v skladu s strategijo: do 13. ure bodo cepljeni starejši od 50 let, nato mlajši. Starejših je nekaj čez 1000, mlajših malo pod 400.
Poudarjajo, da to ne bo cepljenje odprtega tipa, ampak še vedno izključno z naročanjem. Tako bo v Kranju do nadaljnjega tudi ostalo, saj število prijav še ne pojenja. Cepiva uradno ni mogoče izbirati, na zalogi pa imajo vsa štiri v Sloveniji registrirana cepiva.
Status cepljene osebe trenutno velja devet mesecev
Poleg tega je posvetovalna skupina zavzela stališče, da status cepljene osebe po polnem cepljenju, ki ga predpiše proizvajalec cepiva, ta trenutek velja devet mesecev. "Na ta način bomo vsi v Sloveniji, tudi prvi, ki so bili cepljeni, pokriti s tem statusom do začetka septembra, v tem času pa strokovna skupina pričakuje nova spoznanja v stroki, nova dejstva, nove raziskave, na podlagi katerih bo podala usmeritve, ali se to obdobje lahko še podaljša, morda na 12 mesecev, ali pa bo treba po devetih mesecih prebivalce Slovenije znova cepiti."
KOMENTARJI (403)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.