Minister za zdravje Janez Poklukar je na današnji novinarski konferenci napovedal, da bo na seji vlade odprl razpravo o omejitvi veljavnosti covidnega potrdila cepljenih proti covidu-19 z osnovno shemo na 270 dni. Vlada je nato sporočila, da je predlog sprejela. Navedena ureditev velja le za osebe, ki so starejše od 18 let.
Kot je še pojasnil Poklukar, bi z omejitvijo digitalnega covidnega potrdila na 270 dni sledili evropskim smernicam. Pri tem še ni jasno, kolikšna bo veljavnost covidnega potrdila po poživitvenem odmerku. O tem še ne želijo ugibati, saj da je še preveč neznank.
Spomnil je, da covidno potrdilo za cepljenje do sedaj ni bilo časovno omejeno, nova spoznanja tako z vidika novih različic kot vidika učinkovitosti cepiv so dala tudi nove usmeritve. Verjame, da se bo v določenem času to zgodilo tudi glede trajanja potrdila po poživitvenem odmerku.
Ob tem se je dotaknil "razmišljanja v družbi, ki je v teh dneh vse bolj glasno". Kot je dejal, sliši vedno več razprav o pogoju PC, o obveznem cepljenju. "O tem se mora odpreti družbena razprava, kajti gre za izredno pomembno vprašanje," je poudaril. Po njegovih besedah ta razprava že poteka, tako v zdravstvenih kot tudi pravnih, filozofskih, socioloških in politoloških krogih.
"Verjamem, da se bližamo trenutku, ko bomo kot družba morali sprejeti enotno odločitev glede položaja necepljenih. Želim si, da bo takšna odločitev strpna, konstruktivna in v mirnem dialogu," je dodal.
Na vprašanje, ali morda ob pojavu bolj nalezljive koronavirusne različice omikron razmišljajo o uvedbi zaščitnih mask tipa FFP2, je minister dejal, da je to vprašanje za stroko.
Sicer pa bo njegovih besedah strokovna svetovalna skupina za covid-19 v prihodnjih dneh v luči omikrona obravnavala in razpravljala o dodatnih ukrepih za zajezitev epidemije, prav tako že ta teden poteka razprava o omejitvi določenih aktivnosti, povezanih s silvestrovanji. "Želim si, da naslednji teden pridemo v razpravi do konca," je dejal.
Organi državne uprave bodo zadnji teden decembra opravljali le nujne naloge
Vlada je z namenom preprečevanja pri širjenju epidemije odločila, da od vključno 27. decembra do vključno 31. decembra dodatno omeji gibanje in zadrževanje javnih uslužbencev v prostorih organov državne uprave, tako v ministrstvih, organih v sestavi, službah vlade in upravnih enotah. Organi državne uprave bodo v tem času opravljali le nujne naloge.
Hkrati je vlada na današnji seji naložila predstojnikom organov državne uprave, da določijo nujne naloge in javne uslužbence, ki bodo v omenjenem obdobju izvajali nujne naloge. Pri tem je treba zagotoviti, da javni uslužbenci nujne naloge izvajajo kot delo na domu. Zgolj v izjemnih primerih, ko teh nalog ni mogoče izvajati zunaj delovnega mesta oziroma na domu, javni uslužbenec nujne naloge lahko izvaja na delovnem mestu, so sporočili z vlade.
Kot nujne naloge se štejejo zlasti naloge, ki so vezane na tek procesnih rokov in ki so povezane z varstvom človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Nujne naloge so tudi naloge v zvezi s preprečevanjem nevarnosti za življenje in zdravje ljudi, za okolje, za javni red in mir, za javno varnost, za premoženje večje vrednosti ali za nastanek hujše gospodarske škode.
Prav tako se pod nujne štejejo naloge nujnega in učinkovitega izvajanja oblasti in delovanja države.
Vlada priporoča predstojnikom organov državne uprave, da predlagajo javnim uslužbencem, ki ne bodo izvajali nujnih nalog, da v obdobju od 27. decembra do 31. decembra izrabijo letni dopust ali drugo vrsto opravičene odsotnosti.
Na današnji seji so obravnavali tudi poročilo o številu javnih uslužbencev, ki opravljajo delo na domu, za obdobje od 8. do 14. decembra. Vlada je namreč 5. novembra sprejela sklep, ki nalaga delo od doma povsod, kjer je glede na naravo in vrsto nalog to mogoče. Iz poročila izhaja, da je bilo v tem času v organih državne uprave skupaj na delovnem mestu v povprečju navzočih 54 odstotkov zaposlenih, v ministrstvih skupaj z organi v sestavi pa 52 odstotkov.
KOMENTARJI (935)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.