Pri nas je bil potrjen prvi primer južnoafriške različice novega koronavirusa B1351. "Obolela oseba je bila odkrita v mariborski regiji po vrnitvi iz Afrike. Epidemiološka služba je odkrila vse visokorizične kontakte. Na testiranje in v karanteno so poslali štiri ljudi, še šest v karanteno, še dve osebi, ki sta se skupaj z obolelo osebo vrnili iz Afrike, pa sta zboleli, sumijo, da prav tako za južnoafriško različico virusa," pravi zdravstveni minister Janez Poklukar.
Z vidika varnosti v regiji sicer epidemiološka služba meni, da dodatni ukrepi niso potrebni, saj so bili stiki ugotovljeni in ustrezno obravnavani.
Iz previdnostnih razlogov pa se je ministrstvo z Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano ter Inštitutom za mikrobiologijo dogovorilo, da bodo namesto dosedanjih 10 odstotkov tedensko genomsko sekvencirali 30 odstotkov pozitivnih testov z območja mariborske regije. Gre za previdnostni ukrep, je dejal minister.
"Današnji primer kaže na to, da epidemije ni konec. Kaže na to, da pomladansko rajanje, ki ga gledam po mestnih ulicah, ni najboljši zgled situacije, v kateri smo se znašli, zato še naprej vsem apel, da izvajajmo osnovne ukrepe," je izpostavil Poklukar.
Poklukar ljudi poziva, naj ne potujejo v tujino, če to ni nujno potrebno, saj imajo druge države še bistveno slabšo epidemiološko sliko in še več novih sevov.
Glede samega južnoafriškega seva Poklukar pravi, da je zanj znano, da se hitreje širi kot sev, ki ga poznamo pri nas. "To je najpomembnejši podatek. Je pa v zvezi s stopnjo bolezni, ki jo prinaša, veliko neznank. Po nekaterih podatkih prinaša težjo bolezen, po drugih pa naj bi se bolezen pri ljudeh, ki so preboleli covid-19 ali so bili cepljeni, kazala v blažji obliki."
Obolela oseba je bila sicer dvakrat cepljena. "Je pa dejstvo, da nekateri podatki kažejo, da lahko cepljena oseba tudi zboli za tem drugim sevom." "Trenutno nas veliko bolj skrbi južnoafriška oblika bolezni kot britanska, saj zanjo še nimamo cepiva, ljudje pa nimajo protiteles," pa je o novih sevih že pred časom dejala epidemiologinja Bojana Beović.
Poklukar pričakuje, da bo v prihodnjih dneh stekla debata glede prihodov iz tujine. To vprašanje bo pretresala tudi svetovalna skupina.
Poslabšanje epidemiološke slike
Epidemiološka slika pri nas pa se je torej poslabšala. Slabo epidemiološko stanje je sicer zlasti v obalno-kraški regiji, ki pa meji na Furlanijo-Julijsko krajino, kjer je 25 odstotkov vseh okužb z angleško različico virusa, je danes opozoril direktor NIJZ Milan Krek.
Doslej so potrdili 35 primerov angleške različice, pri čemer Krek opozarja, da je bilo pred dvema tednoma nekaj primerov, prejšnji teden osem, ta teden pa že 35. To pomeni, da gre za eksponentno rast. Različica je prisotna po vsej državi, potrdili so jo pri 21 osebah, ki pred tem niso bile v tujini, torej so se okužile doma.
Težave z novimi sevi sicer pestijo celotno regijo. V Avstriji se po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje pospešeno širijo nove različice novega koronavirusa in predstavljajo že več kot polovico vseh novih okužb. V zadnjem dnevu so znova potrdili več kot 2000 novih okužb.
"Mutacije se hitreje širijo, ker so močnejše," je danes povedal avstrijski minister za zdravje Rudolf Anschober. V Avstriji sicer vse pozitivne teste PCR analizirajo na mutacije novega koronavirusa, poroča STA. Minister je še opozoril, da še najmanj do velike noči pričakuje težke čase.
KOMENTARJI (888)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.