Včeraj ob 12. uri se je iztekel rok za oddajo ponudb za aplikacijo. Odzvalo se je šest ponudnikov, od katerih dva nista izpolnjevala razpisanega pogoja glede cene, saj sta presegli zgornjo mejo, ki je bila 40.000 evrov brez DDV. Ostale so še ponudbe podjetij Net informatika, Comtrade CDS, Informacijsko tehnološkega centra in RSteam.
Že danes je tako s podjetjem RSteam, ki je oddalo najcenejšo ponudbo, podpisalo pogodbo za prilagoditev mobilne aplikacije za varovanje zdravja za operacijska sistema iOS in Android, ki temelji na t. i. nemški aplikaciji Corona-Warn-App, so sporočili z ministrstva. Gre za podjetje, ki je oddalo ponudbo zai 4026,00 evra, pri čemer cena že vključuje DDV.
Rok za izvedbo prilagoditve aplikacije je 1. avgust 2020, drugi odstavek 25. člena pogodbe pa določa tudi, da morebitni aneksi k pogodbi ne bodo v nobenem primeru pomenili dodatne finančne obveznosti za naročnika.
Aplikacija temelji na odprtokodni nemški rešitvi, prilagoditi bo treba njeno grafično podobo, narediti prevod in jo prilagoditi slovenskim standardom varovanja osebnih podatkov. S temi specifikacijami bodo seznanili tudi informacijsko pooblaščenko in jo prosili za mnenje ter morebitne dopolnitve, je pred dnevi pojasnil Koritnik. Tedaj je tudi dodal, da je Nemčija za razvoj aplikacije porabila več milijonov evrov, Slovenija pa bo za prilagoditev potrebovala največ 40.000 evrov.
Podjetje RSTeam deluje od leta 2004, ponuja pa razvoj mobilnih aplikacij v programskem jeziku Swift in Objective-C za vse Applove platforme, Kotlin in Java programski jezik za izdelavo aplikacij za Android pametne telefone ter spletni razvoj "frontend" in "backend" razvijalskih storitev, ob tem še sporočajo z ministrstva.
Direktor podjetja Primož Cigoj, ki je tudi raziskovalec na Institutu Jožef Stefan, je že letos januarja razvil spletno aplikacijo CoronaLive za spremljanje statistik epidemije.
Uporaba mobilne aplikacije o stikih z okuženimi bo prostovoljna za vse, tudi za tiste s potrjeno okužbo in odrejeno karanteno, je pred dnevi zagotovil Koritnik. S tem želijo spodbuditi državljane, da bodo aplikacijo uporabljali v čim večji meri. Če bi pa se epidemiološka situacija jeseni ali pozimi drastično poslabšala, pa jim četrti protikoronski zakon daje možnost, da pomagajo epidemiologom s tehnično rešitvijo tudi za tiste, ki jim je odrejena karantena in so okuženi. Zato na ministrstvu pripravljajo rešitve tudi v tej smeri.
Vlada je na Twitterju objavila posnetek, kako naj bi aplikacija delovala:
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.