
Pristojni so včeraj v Sloveniji na okužbo z novim koronavirusom s PCR-testi testirali 3537 oseb, od tega je bilo pozitivnih 718 – delež je tako 20,3-odstoten.
Opravili so tudi 39.436 hitrih antigenskih testov (HAT), a podatek o pozitivnih ni znan, saj te zadnja dva meseca še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi.
V bolnišnicah se trenutno zdravi 649 covidnih bolnikov (trije manj kot dan prej), na oddelkih intenzivne nege jih je 156 (eden manj kot dan pred tem). Iz bolnišnic so medtem v domačo oskrbo odpustili 69 oseb s covidom-19, pet jih je umrlo, je sporočila vlada.
Kot je dejala Maja Bratuša, ki je vodila današnjo vladno novinarsko konferenco o aktualnem stanju glede bolezni covid-19, se število postelj v bolnišnicah, ki jih zasedajo bolniki s covidom-19, sicer še naprej nekoliko povečuje. "Kljub temu da je bilo včeraj iz bolnišnic odpuščenih precej covidnih pacientov, skupaj 69, je bilo žal včeraj tudi novih sprejemov v bolnišnice veliko, in sicer skupaj kar 71, kar kaže na to, da se razmere v bolnišnicah še ne izboljšujejo," je izpostavila.
Po podatkih Sledilnika covid-19 imamo v državi trenutno 12.331 aktivnih okužb, kar je za 3,8 odstotka več kot dan pred tem.
7-dnevno povprečje potrjenih novih primerov okužb po danes objavljenih podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) znaša 737 (v primerjavi z dnevom prej se je zmanjšalo za 48 – včeraj je znašalo 785).
14-dnevno število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev je na ravni države 584. Dvotedenska incidenca je najvišja v primorsko-notranjski regiji (870,2), najnižja pa je 14-dnevna pojavnost okužb v obalno-kraški regiji (373,1). Nad povprečjem je epidemiološko stanje tudi v savinjski in zasavski regiji ter v jugovzhodni Sloveniji.
Sedemdnevno povprečje novih okužb na 100.000 prebivalcev (tedenska incidenca) na ravni države medtem znaša 245,7. Tudi v tem primeru najslabše kaže primorsko-notranjski regiji, višja od povprečja pa je incidenca še v zasavski, savinjski, jugovzhodni Sloveniji, posavski regiji in na Gorenjskem.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana po besedah Bratuše danes zdravijo 184 covidnih bolnikov, od tega jih je 49 na intenzivni terapiji.
V Splošni bolnišnici (SB) Celje je hospitaliziranih 109 covidnih bolnikov. 21 jih potrebuje intenzivno nego, sedem so jih odpustili. Doslej so v celjski bolnišnici skupno beležili 435 smrti, povezanih s covidom-19.
Na redni vladni novinarski konferenci sta danes sodelovala državni sekretar na Ministrstvu RS za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) Cveto Uršič ter direktorica Splošne bolnišnice (SB) Trbovlje Romana Martinčič.
Slednja je potrdila, da izbruh okužb beležijo v trboveljskem domu starejših. Povezali so se z domsko zdravnico, pripravljajo se na povečane zahtev po bolnišničnih posteljah. Imajo pa po njenih besedah okuženi stanovalci blažje simptome. Okuženih jih je okoli 30, ki so že bili cepljeni proti covidu-19. Ponovila je, da nobeno cepivo ni 100-odstotno učinkovito, a da je potek bolezni blažji. "Takšni dogodki ne smejo biti razlog za to, da bi bili proti cepljenju in cepivom. Moramo se zavedati, da bomo le s cepljenjem zamejili epidemijo in se je v nekem doglednem času znebili," je poudarila Martinčičeva. "Ob tem pa moramo še vedno upoštevati vse ostale zaščite ukrepe."
Podatka, s katerim cepivom so bili cepljeni stanovalci, nima. Preverjajo tudi, za kateri sev gre, kar traja nekaj dni. A okužba se hitro širi, zato gre najverjetneje za eno od novih različic virusa.
Za zdaj torej kaže, da hospitalizacije ne bodo potrebne in bodo okuženi bolezen preboleli v domu. "Vsi, ki beremo, ki se seznanjamo, vemo, da nobeno cepivo ni 100-odstotno učinkovito, je pa res, da preprečuje hude oblike bolezni. Oseba, ki se okuži, pa je bila cepljena, ima v telesu manj virusnih delcev, kar preprečuje težjo obliko bolezni," je ponovila.
Pomoči domu trboveljska bolnišnica (še) ni ponudila, saj so tudi sami kadrovsko podhranjeni, prav tako imajo tudi oni covid-19 oddelek. Na vprašanje, ali bi okužba lahko prišla iz SB Trbovlje, pa je direktorica rekla, da tega še ne more ne zanikati ne potrditi, saj informacij o tem še nima. So pa imeli pred časom tudi sami 'vdor' virusa.
V bolnišnici so imeli do nedavnega dva covidna oddelka, enega pa jim je ob koncu drugega vala uspelo zapreti, kar jih veseli. Prvi medtem ostaja, kljub temu da so bili v skladu s strategijo predvideni za zapiranje. "Pritisk bolnikov je bil tako velik, da tega še nismo mogli narediti," pravi Martinčičeva.
Nove okužbe v treh DSO-jih: poleg trboveljskega še v domžalskem in fužinskem
Cveto Uršič je medtem povedal, da je bil vrhunec števila okuženih stanovalcev domov za starejše občane konec novembra in v začetku decembra. Številka se je – predvsem po zaslugi precepljenosti – od takrat precej zmanjšala. "Po zaslugi testiranja, cepljenja ter ozaveščanja ministrstva za zdravje, MDDSZ in vodstev domov se je število okuženih v pomladanskih mesecih bistveno zmanjšalo," je poudaril. "Hvala vsem vodstvom domov, hvala vsem zaposlenim, hvala stanovalcem, ker ste se odločili za cepljenje."
V zadnjem tednu se je ta številka po njegovih informacijah sicer spet nekoliko povečala. "V tednu od 5. do 11. aprila je bilo vseh okuženih stanovalcev devet, vseh okuženih zaposlenih pa 19," je navedel. Pretekli teden je bilo skupno število okuženih stanovalcev v vseh domovih že 47, skupno število vseh zaposlenih pa 26. A Uršič miri: "Številka je izjemno majhna, če vemo, da je v Sloveniji v vseh domovih skupaj približno 18.900 stanovalcev in 12.200 zaposlenih."
Največ okužb se je pojavilo v DSO Trbovlje. Od 28 okuženih jih je bilo 26 cepljenih z dvema odmerkoma, eden je prebolevnik. Vsi so asimptomatski, imajo blage znake in se relativno dobro počutijo. "Kot veleva protokol, so bili preseljeni v rdeče cone. Ena je v domu, druga, zunanja, pa v bližnjem župnišču."
Drug dom, kjer so zabeležili okužbe, je DSO v Domžalah, kjer je trenutno okuženih sedem stanovalcev. Od tega je bila ena stanovalka sprejeta na novo, vendar je bil upoštevan ves protokol, en stanovalec pa je koronavirusno bolezen že prebolel. Ostali stanovalci so bili cepljeni z dvema odmerkoma. Eden je umrl, že pred tem je bil v slabem zdravstvenem stanju, je sporočil državni sekretar na MDDSZ.
Tretji dom, kjer se je pojavila okužba, pa je DSO Fužine – v bivalni enoti, kjer je trenutno 20 stanovalcev, od tega je okuženih 11. Šest je bilo že cepljenih z dvema odmerkoma cepiva, dva z enim, trije pa še niso bili cepljeni in še niso preboleli covida-19. Podatkov glede tega, kako je okužba prišla v dom, nimajo.
V preostalih DSO-jih po Sloveniji okužb ne beležijo.
Uršič je ob tem še dejal, da domovi ostajajo odprti, pozval pa je k doslednemu upoštevanju samozaščitnih ukrepov. "V Sloveniji imamo več kot 100 domov za starejše, okužbe pa imamo trenutno le v treh domovih. Ministrstvo za zdravje je pretekli teden znova opozorilo domove, da je ob okužbah, ki zahtevajo bolnišnično obravnavo, možna takojšnja premestitev na negovalne oddelke bolnišnic," je še spomnil.

KOMENTARJI (350)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.